שתף קטע נבחר

שרון הצהיר בממשלה: נצטרך לפנות מאחזים

ראש הממשלה הפתיע ואמר לשרי הממשלה מפורשות שייתכן שישראל תיאלץ לפנות מאחזים. נתניהו: לחדול מההקלות לנוכח ההתרעות. ישיבת הממשלה השבועית עסקה במשך שעה שלמה בחוברת של הג'וינט המתרימה כספים ל"ילדים ישראלים רעבים". שרים טענו: מדובר בבזבוז זמן

ראש הממשלה, אריאל שרון, מתחיל להכין את הקרקע להצהרה בדבר פינויים של מאחזים בשטחים. הבוקר (יום א') אמר מפורשות לראשונה בישיבת הממשלה כי "יתכן שישראל תצטרך לפנות מאחזים".
חלק מהשרים ובהם שרי הימין והליכוד נדהמו, אך היו גם תומכים. דוברו של שר התחבורה, אביגדור ליברמן, אמר שליברמן איננו מתרשם מהצהרות אלא רק ממעשים. גורמים מתונים במפד"ל אמרו שמפלגתם לא תתנגד להורדת מאחזים בלתי חוקיים. היו גם תומכים, בהם שר התשתיות הלאומיות, יוסף פריצקי, שאמר בתגובה כי הוא מברך על ההחלטה והבטיח את תמיכתו.
שר האוצר, בנימין נתניהו, המליץ לראש הממשלה לצמצם או לבטל את ההקלות המתוכננות בסגר לנוכח ריבוי ההתרעות לפיגועים. נתניהו אמר: "אני מאוד מוטרד מההחלטות להקל על הסגר ולאור זאת אני מצפה שראש הממשלה יעמוד על התנגדותו העקרונית והמעשית לכל סוג של הודנא, משום שמשמעותה איננו חיסול הטרור אלא הפסקת אש טקטית בלבד".
השר עוזי לנדאו, הצטרף לביקורת של נתניהו על ההקלות הצפויות לפלסטינים, והזהיר: "הישגי שנתיים של מלחמה בטרור עלולים לרדת לטמיון אם יפסק הלחץ הצבאי על הפלסטינים". לדברי לנדאו, "יש אצל הפלסטינים עייפות, אך לא פחות מוטיבציה והם מנסים להשיג פסק זמן להתארגנות מחודשת לטרור, לכן חובה להמשיך בלחץ הביטחוני".
בפתח הישיבה התייחס ראש הממשלה לדברים שאמרו באחרונה שרים על מפת הדרכים וביקש למתן את התבטאויותיהם, כדי לא להלהיט את הרוחות. שרון רמז לדברים שאמר השר אביגדור ליברמן מהאיחוד הלאומי בערוץ 2 על סכנה לפרוץ מלחמת אזרחים. שרון הסביר כי "ישראל עומדת כעת בפני שנה מורכבת וקשה". לדבריו, אין שום תועלת ביצירת מתיחות ובשימוש בביטויי גנאי.
ראש הממשלה אמר שהתנגד לפסגה בשארם במצרים, גם אם הדבר יפגע בסיכויים להחזיר את השגריר המצרי: "איני מתכוון לשלם אגורה לשם החזרת השגריר המצרי לארץ", אמר שרון בתגובה לשאלה של שר הפנים, אברהם פורז. שרון אמר כי "עמדת ישראל בעניין הדרישה לקיים את הפסגה בירדן ולא בשארם נובעת מעמדת מצרים בעניין עזאם עזאם".
עוד אמר שרון, כי הפלסטינים אומרים בגלוי שהם אינם יכולים לקבל אחריות ביטחונית מלאה ולכן הם מבינים שפעילות צה"ל צריכה להימשך. לדברי שרון, "הצלחת פסגת עקבה תהווה הזדמנות להבהיר באופן ברור ומוחלט את עמדות ישראל". שרון הבהיר שהוא איננו שולל פגישות של שרים ישראלים עם שרים פלסטינים בענייני משרדם, אך לדבריו, "אין להיפגש עם שרים פלסטינים בנושאי מדיניות כללית של ישראל".
שר הבטחון, שאול מופז, אמר בישיבת הממשלה כי "החלטת הממשלה בעניין מפת הדרכים מעבירה את הכדור למגרש הפלסטיני ומטילה על הפלסטינים את האחריות לעצור את הטרור". לדבריו, "הפלסטינים מבקשים פסק זמן נוסף לצורך התארגנות והגעה להסכם הפסקת אש עם החמאס ועם שאר גורמי הטרור. ההודנא איננה בגדר פתרון בטחוני אלא מבוא ללחימה בטרור".

בזבוז זמן?

מספר שרים טענו ששרון ניסה "לבזבז זמן" בישיבת הממשלה על נושאים זניחים בניסיון למנוע דיון מדיני על מפת הדרכים.
ראש הממשלה יזם דיון בארך שעה שלמה על חוברת ארגון הג'וינט היהודי, המתרים כספים ל"ילדים ישראלים רעבים". שרון אמר בדיון שהוא מתנגד לשימוש במצגי רעב ועוני לצורך גיוס כספים עבור משפחות בישראל. הדיון התארך ונמשך כשעה בעקבות תגובות שרים ותגובתו של שרון לדברי השרים.
בפתח הישיבה אמר שר המשפטים, יוסף לפיד, ש"כל מה שחסר הוא להוסיף לסדר היום דיון על פיתוח מלכודת עכברים חדשנית, אם בתקופה כל כך גורלית לישראל מבחינה מדינית, עוסקים בנושאים זוטרים". אחד השרים אמר לאחר הדיון כי "באותה מידה, ניתן לדון בישיבת הממשלה גם על אי זכייתו של הזמר ליאור נרקיס באירוויזיון".
בתום ישיבת הממשלה יצא שרון לפגישה עם הנשיא משה קצב ואמר: "זו תקופה מאוד רגישה, עם משימות מורכבות ומסובכות. זה מחייב מצדנו נחישות והבנה של ההתרחשויות. אני פונה לתקשורת לנהוג בשקט ולא לעורר נושאים שאין צורך לעסוק בהם כרגע". שרון השיב בכך על השאלה אם הוא אינו חושש שהסרת הסגר תביא לפיגועים.
הנשיא קצב התייחס לדבריו של ח"כ ליברמן ואמר: "הממשלה תידרש להחלטות היסטוריות. ודאי שצריך לקבלן בצורה דמוקרטית. אני קורא לשרים ולחברי הכנסת להפעיל את כל השפעתם על מנת שיפעלו בצורה דמוקרטית ואחראית".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
מכין את הקרקע. שרון
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: אלכס קולומויסקי
לבטל את ההקלות. נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: איי פי
מה עם מלכודות עכברים? לפיד
צילום: איי פי
מומלצים