שתף קטע נבחר

התלמידים החתימו עצומה - למען המורה לתנ"ך שפוטרה

יוזמה נדירה: בימים אלה של פיטורי מורים במשרד החינוך, הנה מקרה חריג של תלמידים המתגייסים לסייע למורתם שפוטרה. "היא גרמה לנו להתאהב במקצוע, להשקיע בו ולהגיע להישגים", הם אומרים. 60 מתוכם חתמו על עצומה שנשלחה לשרת החינוך

הנה סיפור אודות נאמנות נדירה של תלמידים למורתם: לפני כשבוע נודע לתלמידי כיתה י"א בבית ספר תיכון בשרון כי המורה לתנ"ך שלהם קיבלה מכתב פיטורים, כמו מאות מורים נוספים במערכת החינוך.
אלא שהתלמידים החליטו לא לקבל את הגזירה ולפעול לביטולה. 60 מהם חתמו על עצומה נגד פיטורי המורה לתנ"ך. לעצומה היתה היענות רבה ונלהבת: "המורה הזאת גרמה לנו להתאהב במקצוע, להשקיע בו ולהגיע להישגים", מספרים תלמידים.
המורה עצמה, ששמעה על העצומה בעדה, התרגשה עד דמעות. העצומה החתומה נשלחה לשרת החינוך לימור לבנת וליו"ר ארגון המורים, רן ארז, בתקווה כי יפעלו לביטול פיטורי המורה.
"מקצוע התנ"ך אינו מקצוע שהתלמידים אוהבים ואפילו נחשב למקצוע שנוא. אבל היא הצליחה ליצור אצלנו אהבה למקצוע. מדובר במורה שמשקיעה את הנשמה שלה בעבודה ובדרכה המיוחדת החדירה בנו עניין לחומר הנלמד, גרמה לנו להתאהב במקצוע, להשקיע בו ולהגיע להשגים", סיפרה ל-ynet אחת התלמידות, מיוזמי העצומה.
התלמידים שלומדים אצל המורה מספרים כי בחרה להעביר את תוכן המקצוע לא רק בדרך הפרונטלית ה"שבלונית", אלא השתמשה גם במשחק תפקידים, דיונים והפעלות הקשורות לחומר הנלמד. "לדוגמא, ערכנו דיונים בכיתה בנושאים כמו האם יש לשמור על חגי ישראל ועל הסטטוס קוו, או האם ההיסטוריה התנ"כית חוזרת על עצמה גם בימינו והאם למדנו משהו מאז", נכתב בעצומה.
רבים מהתלמידים סיפרו כי "התאהבו" במקצוע התנ"ך החליטו ללמוד אותו במתכונת של 5 יחידות למבחני הבגרות. "אנחנו בטוחים שבהחלטה על פיטורי המורה נעשתה טעות חמורה. מורים כמוה יש מעטים. אנחנו חוששים שעם עזיבתה תחלוף גם אהבתנו למקצוע ונכונותנו להשקיע בו", אומרת אחת התלמידות.
בשנה הבאה אמורים התלמידים לגשת לבחינת הבגרות בתנ"ך. כעת הם חוששים כי הישגיהם ייפגעו. "היום ההישגים שלנו בתנ"ך גבוהים יותר מהכיתות המקבילות, הלומדות אצל מורים אחרים", הם מספרים.
אביה של אחת התלמידות, המכיר את הנפשות הפועלות, אמר ל-ynet: "נדיר שיש מורים כאלה, מורה שמשקיעה ומצליחה לרתק את התלמידים לחומר הנלמד כמו שעושה המורה הזאת לא רואים כל הזמן".
לפי שעה, ביקשו התלמידים שלא לחשוף פרטים מזהים על המורה ועל בית הספר. "אנחנו יודעים שיש נסיונות לבטל את מכתב הפיטורים וחשיפת שמה בתקשורת בשלב זה יזיק", הם אומרים - וממשיכים לקוות שמישהו במשרד החינוך שומע.

תגובה

יו"ר ארגון המורים העל יסודים, רן ארז, אמר ל-ynet כי עדין לא קיבל את העצומה לידיו והוסיף: "ארגון המורים דואג ופועל למען כל המורים חברי הארגון, בין אם תלמידים פונים בעצומות ובין אם לאו. לעצם העניין, אני מברך על הרגישות והיוזמה של התלמידים - ומצד שני מצר על כך שהתלמידים צריכים להלחם על השארת מורים במערכת".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העצומה של התלמידים. המורה התרגשה עד דמעות
צילום: ג'רמי פלדמן
לבנת. קיבלה את העצומה?
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים