שתף קטע נבחר

גורמים ביש"ע: לא נילחם על מאחזים לא מאוישים

על רקע כוונת שרון לפנות מאחזים בלתי חוקיים, אומרים ביש"ע כי "נמשיך לחזק את ההתיישבות, אבל לא נילחם על המאחזים הלא מאוישים". 'שלום עכשיו' מזהירה מנגד: "יפונו מאחזים שכלל לא נבראו". במועצת יש"ע מתכוננים לסדרה של הפגנות וניסיונות שכנוע נגד מפת הדרכים

יומיים לפני הפסגה המשולשת בעקבה, ולנוכח האפשרות שראש הממשלה אריאל שרון יורה על פינוי מאחזים, אומרים היום (ב') ל-ynet גורמים במועצת יש"ע: "אנחנו לא מתכוונים להילחם על מאחזים שהם לא-מאוישים". מדובר ככל הנראה ב-16 מאחזים.
מנכ"ל מועצת יש"ע, עדי מינץ, אמר ל-ynet: "כל המאחזים שלנו חוקיים. ראש הממשלה ושר הביטחון יודעים ומכירים את כל המאחזים. אנחנו לא מסתירים מהם כלום. ישנם מספר מאחזים שמחכים לאישורים בירוקרטיים שמתעכבים בגלל גורמים שונים שמונעים על ידי שיקולים זרים".
מנגד, מזהירים היום בתנועת "שלום עכשיו" מפני "פינוי פיקטיבי של מאחזים שלא היו ולא נבראו". דובר התנועה, יריב אופנהיימר, אמר כי "ניסיון העבר מוכיח שלפני פינוי המאחזים יושבים ראשי המתנחלים עם הממשלה ומתאמים פינויים דמיוניים של מאחזים, בעוד שהמאחזים האמיתיים בשטח נשארים" (להוריד את מפת המאחזים, על פי "שלום עכשיו", לחצו כאן) .
לטענת "שלום עכשיו" 102 מאחזים לא חוקיים הוקמו בגדה מאז 96' (מאז יוני 2002, טוענים ב"שלום עכשיו", פונו 16 מאחזים). לדברי התנועה, מאז כהונתו הראשונה של ראש הממשלה שרון הוקמו 61 מאחזים, ושישה מאחזים הוקמו מחדש בשבועיים האחרונים. בין המאחזים שהוקמו מחדש לאחרונה, מאחז בחוות מעון בדרום הר-חברון, שם גרות שתי משפחות, ומאחז בגזרת בנימין מדרום למעלה-מכמש, שם מוצבים שני קראוונים ריקים. מתוך אותם מאחזים לא חוקיים, 16 לא מאוישים".
גורמים ביש"ע אמרו בתגובה כי מתוך 102 המאחזים, 100 הם חוקיים, "עם אישור של משרד הביטחון", והנותרים מחכים לאישור.
אחר הצהרים מתכוונים במועצת יש"ע לקיים כינוס חירום על רקע ההתפתחות המדינית. המתנחלים מתכוונים גם להגביר את פעולות המחאה נגד מפת הדרכים. ביום ד' בערב מתכוונים ביש"ע לקיים הפגנה בכיכר ציון בירושלים, תחת הכותרת: "אוסלו מוכיח שאסור לתת להם מדינה". ביש"ע מעריכים שרבבות יגיעו להפגנה.
המתנחלים פועלים לגייס חברי כנסת ושרים מהליכוד, האיחוד הלאומי והמפד"ל, כדי שישתתפו בהפגנה. עד כה אישרו את הגעתם שליש מהח"כים בליכוד.

"לא נסכים לכרזות 'שרון בוגד'"

בימים האחרונים מארגנים במועצת יש"ע קבוצת סדרנים שתהיה אחראית במהלך ההפגנה למנוע מקיצונים להניף כרזות בהן יכונה שרון בוגד, או הנפת תמונות בהן הוא ייראה עם כאפיה. גורמים ביש"ע אמרו כי "אנחנו לא רוצים שתשומת הלב תהיה לאלימות ולהסתה, אלא לעצם ההפגנה ולסכנה הטמונה בתוכנית מפת הדרכים". במהלך ההפגנה מתכוונים ביש"ע לחלק חומרי הסברה וסטיקרים נגד התוכנית.
הקמפין של המתנחלים מתוכנן להימשך לאורך כל הקיץ. כבר בשבוע הבא, מבטיחים ביש"ע, יעמדו מתנדבים בצמתים ויחלקו חומרי הסברה. הכוונה היא גם להתחיל בהסברה מדלת לדלת, שבה ינסו המתנחלים לשכנע תושבים בתוך הקו הירוק בכך שמפת הדרכים מסוכנת, כשהם מצוידים גם בקלטות וידאו.
המנכ"ל מינץ אמר כי "אני לא יכול להגיד שאין חשש מפני מלחמת אזרחים. אנחנו נגד כל הביטויים של 'שרון בוגד', אך מצד שני אנחנו לא נסכים לפגוע בהתנחלויות. אנחנו נפגין מאבק של נחישות ומאבק צודק".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פינוי חוות גלעד. האם התמונות יחזרו על עצמן?
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
שרון. הוא יהיה בעקבה, הם יפגינו בירושלים
צילום: רויטרס
מומלצים