שתף קטע נבחר

אחוזי הצבעה נמוכים בחיפה ובירושלים

בחיפה הצביעו רק 33% מבעלי זכות הבחירה עד שעות הערב, ובירושלים - 25%. אחוזי ההצבעה הנמוכים בבירה אמורים לסייע ללופוליאנסקי החרדי בהתמודדות מול המועמד העצמאי ברקת. בחיפה, לשעבר "האדומה", צפוי קרב ראש-בראש בין שמואל ארד מהליכוד ליונה יהב משינוי, אליו חברה גם עליזה שנהר מהעבודה. באור-עקיבא קרב משולש

אחוז הצבעה נמוך בבחירות לרשויות המקומיות היום (ג'): בחיפה הצביעו כ-33% בלבד מבעלי זכות ההצבעה עד השעה 21.00, ובירושלים נרשמו 25% מצביעים עד 20.00. באור עקיבא הצביעו 25% עד שעות הצהרים.
גורמים בוועדת הבחירות בחיפה אמרו כי מדובר באחוז ההצבעה הנמוך ביותר הזכור להם. אחוזי ההצבעה הנמוכים בירושלים אמורים לסייע למועמד החרדי אורי לופוליאנסקי.
בשעה שבע בבוקר נפתחו הקלפיות בשלוש הערים והן ייסגרו בעשר בערב. רק בשעות הלילה תתחיל להתבהר התמונה, כאשר תוצאות האמת יוזרמו לוועדות הבחירות המרכזיות בשלוש הערים. תלונות רבות על זיופים נרשמו במהלך היום מנציגי המועמדים השונים, אולם הבחירות מתנהלות בשקט יחסי.
כדי לזכות בראשות העירייה, זקוק המועמד המוביל ל-40 אחוזים מן הקולות הכשרים - אחרת, צפוי סיבוב שני בין שני המובילים כעבור שבועיים.

ירושלים: ראש בראש

ללשכה המפוארת בכיכר ספרא בירושלים ייכנס בקרוב ראש עיר חדש. על התפקיד הנכסף מתמודדים שישה: לופוליאנסקי, איש "יהדות התורה" המכהן בחודשים האחרונים כראש העיר בפועל; ניר ברקַת, מועמד עצמאי מרשימת "הצלחה לירושלים"; יגאל עמדי מ"הליכוד"; יוסי טל-גן מהרשימה העצמאית "יש עתיד לירושלים"; לריסה גרשטיין מרשימת "ירושלים ביתנו"; רוני אלוני מרשימת "אוהבי ירושלים".
על-פי הסקרים האחרונים במקומונים הירושלמים, ברקת ולופוליאנסקי מובילים במרוץ. השאלה היא, אם יגיעו ל-40 האחוזים הדרושים כדי לנצח כבר בסיבוב הראשון.
עמדי, שגבר על ח"כ רוני בר-און בפריימריס שנערכו בליכוד, מדשדש על-פי הסקרים מאחור. שלשום הוא הזים את גל השמועות, והודיע כי יישאר במרוץ. עמדי תקף בחריפות את אנשיו של ברקת, וטען כי ניסו לאיים עליו ועל משפחתו כדי שיסיר את מועמדותו. במטה ברקת דחו את הדברים בשאט נפש, וטענו כי "אלה שקרים של מועמד נואש".
שיעורי ההצבעה הם שצפויים להכריע את הכף. על-פי ניסיון העבר, בעוד הציבור הדתי והחרדי בירושלים נוהג להגיע לקלפיות באחוזים גבוהים, חילונים רבים מתייחסים באדישות מופגנת לבחירות בעירם. גם הקול הערבי עשוי לשנות את התמונה: תושבי מזרח העיר, שנחשבים תושבים אך לא אזרחים, נוהגים לרוב להחרים את הבחירות, אך אפשר שהשנה, למרות הודעת החרמה מטעם הוועד הפועל של אש"ף, יגיעו בכל זאת לקלפיות.
480,353 בעלי זכות הצבעה יוכלו להצביע ב-605 קלפיות שייפרסו ברחבי הבירה - 116 מתוכן במזרח העיר. 24 קלפיות מיוחדות הוקצו למוגבלי ניידות. נוסף על ששת המועמדים, רצות 17 רשימות למועצת העיר.

חיפה כבר לא אדומה

לראשונה מאז קום המדינה, העבודה לא מתמודדת על ראשות עיריית חיפה. בעירם של אבא חושי, אלמוגי, גוראל ומצנע, מסתמן בפעם הראשונה קרב בחירות דרמטי וקשה לחיזוי.
הסרת מועמדותה של הפרופ' עליזה שנהר מהעבודה, וחבירתה למועמד שינוי-שכונות-ירוקים, עו"ד יונה יהב, טרפה את הקלפים בבחירות בעיר, והפכה אותן - כמו בירושלים - לקרב ראש-בראש בין יהב לארד.
על ראשות העיר מתמודדים 4 מועמדים: יונה יהב מרשימת "חיפה שלנו: שינוי-שכונות-ירוקים", שמואל ארד מטעם הליכוד ועם-אחד, יהודה אריה בליטנטל מ"יהדות התורה" ושמעון אוחיון מרשימת "אלטלנה". למועצת העירייה מתמודדות 18 רשימות.
242,967 בעלי זכות הצבעה יוכלו לגשת לאחת מ-362 הקלפיות שפוזרו ברחבי העיר, 63 מתוכן בעלות גישה גם למוגבלים. 1,100 חברי ועדת קלפי יאיישו את הקלפיות, וישמרו עליהם 240 מאבטחים משלוש חברות שמירה. ועדת הבחירות המרכזית תמוקם בהיכל הספורט ברוממה, לשם יזרמו תוצאות האמת.

אור עקיבא: מאבק משולש

באור עקיבא מתחולל קרב ירושה קשה על כיסא ראש העירייה, לאחר עזיבתו של יעקב אדרי. במירוץ נמצאים היום חמישה מועמדים. שלושה מהם - שמחה יוסיפוב, אלי אנקונינה ואלי דר - נחשבים למובילים.
שמחה יוסיפוב, המשמש כעת כממלא מקומו של ראש העירייה, מתמודד מטעם הליכוד וישראל ביתנו. אלי דר, שהיה מנהל אגף שיפור פני העיר, מתמודד ברשימה העצמאית "גחלת", לאחר שהפסיד בפריימריס של הליכוד ליוסיפוב. אלי אנקונינה רץ ברשימה עצמאית הנתמכת על ידי המפד"ל. מועמדים נוספים הם אברהם כהן, לשעבר סגן ראש העירייה, המתמודד מטעם "עם אחד", וגרגורי רוזמן, מועמד עצמאי.
האווירה בעיר מתוחה מאוד. לדברי המתמודדים והמשטרה, מכוניות של מועמדים ברשימות השונות נפרצו, ונגנב מהם חומר הקשור לבחירות. היו גם חילופי מהלומות בין תומכי הצדדים, האשמות על רקע עדתי ותלישת שלטי בחירות.

השתתפו בהכנת הידיעה: אילן מרסיאנו וערן נבון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
אורי לופוליאנסקי. רץ בירושלים
צילום: סבסטיאן שיינר
ניר ברקת. רץ בירושלים
יונה יהב. רץ בחיפה
ארכיון ידיעות אחרונות
שמואל ארד. רץ בחיפה
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים