שתף קטע נבחר

סטודיו C: שוקלים "לדלל" במספר הנשים העובדות

חשיפה: האם מותר לחברה שמעסיקה בעיקר נשים לקבל "הקלה" בחוק, האוסר לפטר נשים בהריון? כך טוענת חברת מועדוני הכושר "סטודיו C", שפיטרה עובדת בהריון. עורך הדין של החברה אומר ל-ynet: נצטרך למזער את הנזק - ואולי לדלל במספר הנשים שאנחנו מעסיקים. החברה טוענת: אין קשר בין הפיטורין להריון של העובדת

פרסום ראשון: חברת מכוני הכושר "סטודיו C", שלה סניפים בכל הארץ, מאיימת "לדלל" את מספר הנשים שהיא מעסיקה, בעקבות פיטוריה של עובדת בהריון, שעניינה הגיע לבית המשפט - כך נודע ל-ynet.
החברה טוענת בבית המשפט כי החוק האוסר לפטר נשים בהריון ללא אישור גורם לה "נזק", משום שרוב המועסקות שלה הן נשים. עורכת דינה של המפוטרת טוענת בתגובה: "מדובר בעמדה מקוממת".
תחילת הפרשה לפני שלושה חודשים: חברת "סטודיו C" החליטה לפטר צעירה בת 30, העובדת בחברה למעלה מחמש שנים. הצעירה, שהיתה בתחילת הריונה, טענה בפני מנהליה: "אינכם יכולים לפטר אותי - אני בהריון". יש לציין כי מנהלי החברה לא קיבלו אישור לפיטורים, כמתבקש בחוק.
החברה פנתה בעקבות כך (כפי שמחייב החוק) למשרד העבודה והרווחה - שסירב להתיר לה לפטר את העובדת. בחברה נוכחו לדעת כי הם מחויבים על פי חוק להמשיך ולשלם לצעירה משכורת מידי חודש, עד לסיום ההריון - למרות שפוטרה, כביכול.
בעקבות כך, פנו עורכי הדין של "סטודיו C" לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב בתביעה שלא להמשיך ולשלם לצעירה. לטענתם, כלל לא ידעו שהעובדת בהריון והיא פוטרה משיקולים מקצועיים בלבד, לאחר שהיתה ירידה דרסטית בתפקודה, כמנהלת אזור, האחראית על מספר סניפים.
אלא שהטיעון המרכזי של החברה מורכב יותר, ונוגע לסוגיה הרחבה של העסקת נשים בישראל: בכתב התביעה, שהגיש בשם "סטודיו C" עורך הדין אמיר ארבל-כיטוב, הוא כותב כי החברה מתכוונת לטעון במהלך הדיונים בבית המשפט כי לא מדובר במעסיק 'רגיל' אלא בחברה שמאות עובדיה הינן רובן ככולן נשים. עוד נכתב באזהרה מרומזת כי "התובעת (סטודיו C) תטען כי עובדה זו חייבה את הממונה (משרד העבודה והרווחה) לשקול את הדברים במשנה זהירות - שכן המשמעות במקרה זה של החלטתה הינה פגיעה אפשרית, ישירה ועקיפה כאחד, במאות הנשים המועסקות ב"סטודיו C", עקב שינוי אפשרי במדיניות ההעסקה אצל התובעת".
עורך הדין אמיר ארבל-כיטוב ניסה בשיחה ל-ynet להסביר את הדברים: "מדובר בחברה שדווקא מקדמת נשים ומעסיקה כ-350 נשים - ובכל רגע נתון יש בין 30 ל-40 נשים בהריון או בחופשת לידה. זה לא שאני לא אעסיק נשים - אולי אני אצמצם. נוצרה סיטואציה, שאולי ארחיב את מספר הגברים שעובדים בחברה. צריך לשקול מדיניות של איך אני מעסיק נשים, או אם בכלל להעסיק נשים ולא גברים".
עו"ד ארבל-כיטוב הדגיש: "אני לא איפטר מכל הנשים שעובדות ב"סטודיו C", אבל אני צריך לחשוב איפה אוכל לצמצם כדי למזער את הנזק. זה יכריח אותי לעשות רה-אורגניזציה בחברה - ולדלל את כמות הנשים".
בתגובה אומרת עו"ד מיה צחור, המייצגת את העובדת שפוטרה, כי עמדת "סטודיו C" בדבר פגיעה אפשרית בכל העובדות בחברה היא מקוממת: "אני תקווה שסטודיו C יתעשת ויפעל בהתאם לנורמות המצופות ממעביד בסדר גודל זה". כעת מכינה צחור את כתב ההגנה בנושא.
יצוין כי שופט בית הדין לעבודה, שמואל טננבוים, דחה אתמול את בקשת סטודיו C לצו זמני, שיאפשר לא לשלם לעובדת - וקבע כי אין לה כל בסיס משפטי. כעת ייפגשו שני הצדדים בבית הדין.

תגובה

מנכ"ל "סטודיו C", שרון פז, מסרה בתגובה ל-ynet: "כאשר נכתב בסעיף 55 שעלולה להיות פגיעה אפשרית בנשים המועסקות, הכוונה היא לא שלא נעבוד עם נשים. הרי כולנו נשים בחברה. הכוונה היא שאם אני נתתי לעובדת הזו 10 הזדמנויות במשך שנה להוכיח את עצמה והיא לא עשתה זאת, הרי שבפעם הבאה אני לא אתן כל כך הרבה הזדמנויות, אני אחתוך יותר מהר ודרכנו ייפרדו. הטעות שלנו היתה שידענו מראש שיש בעיה - ולא חתכנו את זה".
עוד טענה פז כי דבריו של עורך הדין ארבל-כיטוב, המייצג את "סטודיו C", אינם מייצגים את מדיניות החברה.
לאחר שפורסמה הכתבה ב-ynet, ביקשה חברת "סטודיו C" להגיב שוב. זו התגובה השנייה: "הרשת נוסדה ע"י אישה למען נשים ומופעלת ע"י נשים. החברה מעסיקה כ 400 נשים. בכל רגע נתון - ניתן למצוא בחברה אחוז גבוה של נשים בהריון, בחופשת לידה או אחרי לידה. כחברה - למדנו להתמודד עם העניין ואין אנו מתייחסים לכך כ"בעיה". כאשר אנו נאלצים לפטר עובדת - הדבר נעשה אך ורק מתוך שיקול מקצועי ומתוך רצון לשמור על מצוינות השרות אותו אנו מעניקים ללקוחותינו. כך גם נעשה במקרה הנדון. אין שום קשר בין פיטוריה של הנתבעת לבין היותה בהריון. חבל שהעיתון מחפש לו כותרות מבלי להתייחס לעובדות כולן".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
(אילוסטרציה)
כתב התביעה של "סטודיו C"
צילום: יוסי נחמיאס
(אילוסטרציה)
צילום: יוסי נחמיאס
מומלצים