שתף קטע נבחר

רבבות הפגינו בכיכר ציון נגד מפת הדרכים

הימין חזר לכיכר ציון, כדי להפגין נגד מדינה פלסטינית ופינוי מאחזים. הרב דב ליאור בהפגנה: "אנחנו צריכים לחיות בגבורה נגד כל הרשעים שרוצים לפעול נגדנו. ארץ ישראל שייכת אך ורק לעם ישראל. זהו ציווי אלוקי"

בכיכר ציון בירושלים השתתפו אמש (ד') רבבות בהפגנה של מועצת יש"ע נגד תוכנית "מפת הדרכים". כותרת ההפגנה הייתה: "אוסלו מוכיח: אסור לתת להם מדינה".
בניגוד להפגנה הקודמת בכיכר ציון, שבה היו גילויי הסתה קשים נגד ראש הממשלה דאז, יצחק רבין, עברה ההפגנה הפעם בשקט. רק שלט אחד בקהל זעק "נקמה", עם סכין נוטפת דם, ולא ברור היה במי מבקש נושא השלט לנקום - בפלסטינים, או בממשלת ישראל.
בעקבות איומים מצד פעילי ימין קיצוני להגיע למקום ולהניף כרזות בנוסח "אריק בוגד", שכרו במועצת יש"ע סדרנים שיפעלו נגדם. "לא ניתן לקיצונים להסיט את ההפגנה מהנקודה המרכזית והחשובה שלה", אמרו ביש"ע.
בתנועת "שלום עכשיו" אמרו כי "הפגנת הימין מוכיחה כי המציאות מצליחה לגבור גם על הימין הקיצוני ולהשאיר את מרבית כוכביו במשרדי הממשלה ובבתיהם. על פי ההפגנה, הצטמצם כוחם הפוליטי והציבורי של המתנחלים באופן משמעותי".

הרב דב ליאור: סכנה נשקפת לארצנו הקדושה

הרב דב ליאור, רבה של קריית ארבע וראש ועד רבני יש"ע, אמר מעל בימת הנואמים: "סכנה נשקפת לארצנו הקדושה מידי המחבלים. הנוער היקר שפה זה העתיד שלנו. נוער הגבעות שנלחם על האדמה באהבה. נבטיח שלום וביטחון, אבל לא על ידי התקפלות. צריך ליישב את המדינה, ולא להעביר אותה לידי זרים. אנחנו צריכים לחיות בגבורה נגד כל הרשעים שרוצים לפעול נגדנו. ארץ ישראל שייכת אך ורק לעם ישראל. לעם ישראל יש כוח להילחם. אנחנו גיבורים. יש לנו את הכוח הזה. זהו ציווי אלוקי. ארצנו הקדושה זה לא רק ארץ ישראל - זה גם הר הבית, שחלילה יינזק על ידי המחבלים. זהו נכס אסטרטגי מקודש, וצריך לעמוד בעניינו בתוקף".
יו"ר המפד"ל, השר אפי איתם, קרא לשרון שלא לתת לפלסטינים מדינה. "שמענו קולות מעקבה, קולות של תקווה", אמר איתם, "זה ציני לקחת את התקווה הזאת, שהיא ההמנון שלנו והסמל שלנו, ולשייך אותה לתקווה לטרור. תקווה לערפאת שעוד רגע ייצא מהרחם של הטרור, שהוא המיילד, עם המטען ביד, עם הרובה ביד. תקווה שתביא למדינת טרור. שמהרחם של המפלצת הזאת תצא לנו תקווה לחיים.
אולי זו תקווה של שאהידים ומסיתים, לא שלנו. אנחנו מישירים מבט לדורות בעבר ולעתיד ואומרים להם: 'אין בנו ייאוש, רפיון ידיים, אלא רק תקווה נחושה להמשיך לבנות את הארץ הזאת, כל הארץ הזאת שלנו'".

בני אלון: אם לערבים קשה - שיעברו למדינת פלסטין

השר בני אלון אמר: "ירושלים זה בית אל, גוש קטיף, קרני שומרון, חברון ועופרה. לא ייקחו את האוריינט האוס. אם קשה לערבים שחיים פה לחיות אתנו, אם הם רוצים לפוצץ אותנו - הם יכולים להסיק את המסקנה ולעבור למדינת פלסטין בירדן. שתי מדינות לשני עמים משני העברים. לא תקום כאן מדינה פלסטינית נוספת".
השר אלון התייחס להסכמי אוסלו ואמר: "רבין ז"ל ופרס אמרו 'אתם לא מבינים שום דבר, ניתן להם רובים והם ישתמשו בהם נגד החמאס וארגוני הטרור'. ראינו את הגאונות שלהם. למה לא הוסקו המסקנות מהכישלון של אוסלו, למה אנחנו חוזרים לאותו אסון".
נער מבית אל עלה על הבמה כשבידו תוכנית מפת הדרכים, ואמר: "אני גאה לקרוע את מפת הדרכים ולזרוק אותה לפח הזבל ההיסטורי, שם היא תפגוש את הסכם אוסלו, הסכם וואי, הסכם חברון, הסכם טאבה, הסכם קמפ דיוויד ושאר ההסכמים. אני רוצה להגיד לך, ראש הממשלה, שמי שמוותר על ארץ ישראל ותורת ישראל - לא יהיה ראש הממשלה".

שרים וח"כים מהימין סירבו לבוא

מספר שרים וחברי כנסת מהימין שהוזמנו להפגנה, סירבו לבוא אליה, ובהם השרים אביגדור ליברמן ועוזי לנדאו, וכן חברי הכנסת יובל שטייניץ, מיכאל רצון ואהוד יתום. למעט השר ליברמן, שטען שלא יוכל להשתתף מסיבות טכניות, הבהירו יתר המוזמנים כי הם מתנגדים להקמת מדינה פלסטינית - אולם לא מעוניינים לתקוף את הממשלה.
היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, פרסם הודעה חריגה לקראת ההפגנה, שבה הזהיר מהתבטאויות קיצוניות של אנשי ימין. לדבריו, "הפגנה זה דבר לגיטימי ודמוקרטי - כל עוד היא נמצאת במסגרת החוק". הוא הזכיר כי הסתה מהווה עבירה פלילית.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ההפגנה בכיכר ציון. ביש"ע שכרו סדרנים
צילום: איי פי
צילום: איי פי
ההפגנה. בשלום עכשיו טוענים: המתנחלים נחלשו
צילום: איי פי
צילום: זום 77
הרב ליאור. נגד כל הרשעים
צילום: זום 77
צילום: מיכאל קרמר
איתם. מה ייצא מהרחם של ערפאת
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים