שתף קטע נבחר

טענה: השב"כ מנע הטסת גופת פלסטיני שמת בניתוח בגרמניה

ישראל אפשרה לתושב עזה לטוס לגרמניה לצורך השתלת כבד. הוא מת לאחר הטיפול. בני-משפחתו טוענים כי למרות התיאום המוקדם, מנעו מאבטחי השב"כ בנמל התעופה בפרנקפורט את העלאת הגופה לטיסה ארצה. ח"כ טיבי במברק לשרון: "נראה שהפלסטינים נשארים 'פצצה מתקתקת' גם אחרי מותם"

מאבטחי השב"כ בשדה התעופה של פרנקפורט מנעו אמש (יום ו') את העלאת גופתו של פלסטיני, שהגיע לגרמניה לצורך השתלת כבד, לטיסה חזרה לישראל. כך נודע ל-ynet.
ג'יבריל אבו סידו, בן 55 מעזה, היה מאושפז בבית-החולים "הדסה עין-כרם בירושלים". לפני כחודש וחצי אישרה לו ישראל לטוס לגרמניה, כדי לעבור טיפול רפואי מורכב. הוא עבר השתלת כבד, אולם בימים האחרונים הידרדר מצבו, והוא מת.
בני משפחתו, בסיוע חבר-הכנסת אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל), ביצעו תיאומים עם נציגות אש"ף ושגרירות ישראל בגרמניה כדי להחזיר את הגופה לעזה דרך נמל-התעופה בן-גוריון, בטיסת "לופטהנזה". אך משהגיעה הגופה לנמל התעופה בפרנקפורט, נאמר למשפחה כי משיקולי ביטחון, מונע השב"כ את העלאתה למטוס. מאבטחי השב"כ התנגדו להפצרותיהם של בני-המשפחה, שהציעו כי תיערך בדיקה מדוקדקת לגופה טרם העלאתה למטוס, והגופה הוחזרה לבית-החולים.
בעקבות האירוע שיגר חבר-הכנסת טיבי מברק לראש הממשלה, אריאל שרון, בו כינה את התנהגות השב"כ "נטולת שיקול דעת הומאני וביזוי כבוד המת". במברקו תהה "האם הפלסטינים ממשיכים להיות פצצות מתקתקות גם אחרי מותם", ו"האם יחס שכזה לגופה הוא במסגרת ההקלות עליהן הוחלט בפסגת עקבה". הוא דרש משרון להתערב לאלתר כדי לאפשר את הטסת הגופה.
טרם התקבלה תגובה מהשב"כ על טענות המשפחה.

"ההקלות מתורגמות להקשחת נהלים"

ברשות הפלסטינית מפנים טענות קשות נגד ישראל גם במקרים אחרים. לטענת גורמים ברשות, אתמול עיכב צה"ל בין שכם לטול-כרם במשך שעות את גופתו של איברהים אבו חבלה, שנפצע בעימותים עם חיילי צה"ל בשכם ומת מפצעיו בבית-החולים בעיר.
מקורות פלסטינים טוענים שלפני ההכרזה על ההקלות לקראת פסגת עקבה, איפשר צה"ל העברת גופות לקבורה בלא כל בעיה. "נראה שלפחות בשטח, ההקלות מתורגמות להקשחה של הנהלים", טוענים ברשות. טענה נוספת שמושמעת היא, ששעות ספורות לאחר שישראל שיחררה 90 אסירים פלסטינים במסגרת המחוות, נעצרו למעלה מ-100 אחרים.
על כך נמסר מצה"ל כי "הטענות בדבר עיכוב של שעות במחסום כמו גם הטענות על מעצרם של למעלה ממאה פלסטינים חסרות כל בסיס ומופרכות לחלוטין. כמו כן, אין שינוי במדיניות צה"ל בלחימה בטרור ובתשתיותיו".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
טס לצורך השתלת כבד בגרמניה (ארכיון)
צילום: צביקה טישלר
לא הורשה לעלות לטיסת לופטהנזה
מומלצים