שתף קטע נבחר

מופז אישר: פתולוג חיצוני יבדוק גופת החייל שהוצא מקברו

שר הביטחון קיבל את המלצתה של ועדה מיוחדת בראשות התובעת הצבאית הראשית המליצה היום על כך שיובא פתולוג מחו"ל שיקבע את סיבת מותו של החייל דניאל הילר ז"ל, שהוריו הוציאו מקברו את גופתו בסוף השבוע

הדרמה שמתחוללת בבית משפחת הילר מדימונה עומדת ככל הנראה להגיע היום (א') לסיומה: שר הביטחון, שאול מופז, החליט הערב לאשר לפתולוג חיצוני לבדוק את גופתו של חלל צה"ל, דניאל הילר. מלישכתו של מופז נמסר כי ההחלטה התקבלה על פי המלצת ועדה צבאית והפרקליט הצבאי הראשי ולפנים משורת הדין, לאור מצוקתה הקשה של המשפחה. בני המשפחה התרגשו היום לשמע הודעת התובעת הצבאית הראשית, לפיה הפרקליטות הצבאית תמליץ לשר הביטחון שאול מופז לאשר באופן חריג לפתולוג מחו"ל לנתח את גופתו של דניאל הילר ז"ל, שהצבא קבע כי התאבד.
ועדה מיוחדת שהתכנסה הבוקר בלשכתו של ראש אכ"א, בהשתתפות מנכ"ל איגוד יד לבנים, מוטי שלו, היו"ר, אלי בן-שם, התובעת הצבאית הראשית, אל"מ עינת רון, רמ"ח נפגעים,דוברת צה"ל, הפסיכיאטר הצבאי הראשי ועוד, החליטה להמליץ על כך בפני שר הביטחון.
הוועדה הסתמכה בהמלצתה, בין היתר גם על מסמכי תיק החקירה לבדיקת נסיבות מותו של הילר. מאחד המסמכים בתיק, שהגיע לידי ynet, עולה כי הפרקליט הצבאי, סא"ל ברוך מני, שהיה אמון על תיק החקירה, קבע כי אי אפשר היה להוכיח שהילר ז"ל אכן התאבד כפי שטען הצבא עד כה. בחלקו השני של סעיף 55 לתיק החקירה נכתב: "אין בחומר החקירה ראייה המאפשרת להכריע בדבר רצונו או כוונותיו של המנוח בשניות הסמוכות לירי".
מלשכתו של נשיא המדינה, משה קצב, התקשרו היום לבית המשפחה, עם בקשה מטעמו של הנשיא להגיע עוד היום למקום כדי לחזק את ידי בני המשפחה. "כולי התרגשות, ואני מודה על כך שהצדק עומד לצאת לאור", אמרה ל-ynet האם, דניאלה הילר.
"אני לא זוכר מקרה דומה לכך בעבר", אומר יו"ר יד לבנים בן-שם, "אני שמח על כך שצה"ל בחר להביא גורם חיצוני שישווה את בדיקותיו לבדיקות שנעשו על ידי המכון הפתולוגי בגופתו של החייל".

ההורים הוציאו את גופת בנם מהקבר

הפרשה החלה לאחר שהוריו של הילר, שמת בהיותו טירון בצה"ל במאי 2001, הוציאו בסוף השבוע את ארון הקבורה של בנם מבית הקברות בדימונה והעבירו את הארון אל ביתם בעיר. הם נקטו בצעד הקשה הזה לאחר שבשנתיים האחרונות לא נענתה דרישתם להקים ועדת חקירה חיצונית לצה"ל, שתקבע את נסיבות מותו של בנם. צה"ל קבע כי מדובר בהתאבדות.
ההורים טענו כי מדובר בטיוח של הצבא, וכי מותו של דניאל נגרם כתוצאה מתאונת אימונים וייתכן כי אף נרצח.
בשיחה בביתם אמרה האם דניאלה הילר ל-ynet: "שחטו לי את הבן באבו-כביר. לא נשקוט עד שלא יובא פתולוג מחו"ל שיקבע את סיבת מותו של בני. שיראו לי מאיפה הכדור נכנס ומאיפה הוא יצא". בני המשפחה אף מחזיקים בסלון ביתם חלקים מגופת בנם בתוך חומר משמר.
ארבע פעמים ניתץ אביו של הילר, הרמן, את המצבה שהניח משרד הביטחון על קבר בנו. בשלב מסויים הוא אף הניח מצבה משלו על הקבר עליה היה כתוב: "הילר דניאל בן 19 נרצח על ידי חיות מפלצות של גדוד שקד גבעתי השייך לצה"ל".
"ניסיתי לעורר את תשומת ליבם, שיתייחסו אלינו ואל מצוקתנו", הסביר הרמן מעל הארון שמונח במרכז הסלון בבית בדימונה, "איימתי לאורך כל השנים שאני אוציא את הגופה, ואתמול בלילה רעדו לי הידיים. אני רוצה לדעת מה קרה לבן שלי בדיוק. אני רוצה לדעת אם זה דני בכלל שנמצא בפנים ואם יש לו את כל החלקים, רגליים וידיים. אני לא מאמין לאף אחד, ויש לי הרגשה שגם לקחו לו חלקים מהגופה לצורך אימון. הרי אמרו לי בבית הקברות שהוציאו לו סנטימטרים בודדים מאיברי גופו, אותם רצו לקבור יחד עם גופתו. לפני שטמנו את הצנצנת, חטפתי להם אותה מהיד, וכשפתחתי אותה בבית ראיתי שמדובר בחלקי בשר ואיברים גדולים ולא בחתיכות קטנות".

נשמעה דריכה ויריה

ב-30 במאי 2001 השתתף הילר במסע רגלי בן 16 ק"מ במחלקה של גדוד שקד בגבעתי. הילר התלונן על כאבים חזקים בקרסול, ממנו סבל מזה זמן רב, ובשלב מסויים, מעדויות תיק החקירה של צה"ל עולה כי נשמעה דריכה ויריה.
"בני סבל מהתעללות מצד מפקדיו", אומר הרמן, "אין לבני סיבה להתאבד. מדובר בילד מוכשר, בעל חגורה שחורה בקרטה מטעם מכון וינגייט כשהיה בן 15 בלבד. טביעות האצבעות מהדק נשקו שייכות לסמל המחלקה שלו שהיה ידוע כמתעלל בפקודיו. לי נראה שהסמל לקח ממנו את נשקו, עמד איתו מול דני ונפלט לו כדור לעברו. אבל הוא בפירוש לא התאבד".
אותו סמל מחלקה ננזף שבועיים בלבד לפני מותו של הילר על ידי מפקד בסיס האימונים של גבעתי, שבמידה ולא ישפר את התנהגותו, יודח. אך גם מעדויות חבריו למחלקה של הילר עולה כי אותו סמל רק המשיך והיקשה עליו.
"לצבא אין מה להפסיד בכך שהוא אומר לי שדני התאבד", אומר הרמן בקול שבור, "אבל אני כבר הפסדתי את דני. ואני רוצה בתור אבא לדעת מה בדיוק קרה ואיך לבן שלי".
ביתם של בני הזוג הילר מעוטר במאות תמונות של בנם דני, ועשרות נרות נשמה מפוזרים ברחבי הבית. הרמן אף עיטר את זרועות ידיו בקעקועים הנושאים את דיוקנו של דני. מותו של דני היה אובדן בן שני. בנם הבכור ארמון נחנק למוות ביום הולדתו הרביעי מתפוח-אדמה.

צה"ל: לא נמצא ליקוי בטיפול

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "נסיבות מותו של טוראי דניאל הילר נחקרו על ידי הגורמים המוסמכים בצה"ל. פרטי החקירה הועברו לידיעת המשפחה. החקירה העלתה כי לא נמצא ליקוי בטיפול וביחס כלפי המנוח מצד מפקדיו. ההסתייגות של המשפחה ממצאי החקירה מוכרות לצה"ל ונידונו בכובד ראש. הנושא אף הועבר לבדיקת היועץ המשפטי לממשלה שאישר את ממצאי החקירה. צה"ל מצר על נסיבות מותו הטראגיות של טוראי הילר ז"ל ואינו שופט את המשפחה בשעת צערה".לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
הרמן הילר עם ארונו של בנו בסלון הבית
צילום: חיים הורנשטיין
צילום: מאיר אזולאי
הרמן הילר לייד המצבה. "נרצח ע"י חיות מפלצות"
צילום: מאיר אזולאי
צילום רפרודוקציה: מאיר אזולאי
דניאל הילר. הוריו הציבו ארונו בסלון
צילום רפרודוקציה: מאיר אזולאי
מומלצים