שתף קטע נבחר

פמיניזם מסוג חדש

איך תהפכי את הלימון שהחמיץ את חייך ללימונדה שבה תרווי את צימאון ההמון, בתשלום מלא

הילארי רודהם קלינטון מוכרת ספרים. בתסרוקת מיושנת ובביטחון עצמי גדול עשתה קלינטון בימים האחרונים סיבוב ראיונות אצל ברברה וולטרס, קייטי קוריק ולארי קינג. מחול שלם שכל מטרתו, מבחינת התקשורת, להציג לה שאלה אחת בלבד: איך יכולת להמשיך להיות נשואה לאיש הזה? והתשובה הכמעט אחידה, כפי שנתנה קלינטון לכל השואלים: משיכה אינטלקטואלית שלא פגה. "אני וביל פתחנו בשיחה ב-71' ואנחנו ממשיכים בה עד היום".
כל מי שמכיר מערכות יחסים זוגיות מבין כי בארמון הקרח של ביל והילארי מתנהלות השיחות האינטלקטואליות זה מכבר סביב נושאים כ"תעביר את המלח בבקשה", ו"הוצאת את האוטו מהמוסך?", לא יותר מזה. בכל הנוגע לרומנטיקה, נראה כי סיכוייו של ביל לקבל משהו אצל הכלב המשפחתי גדולים גם כיום יותר מאשר אצל אשתו. כל יועץ נישואין סביר היה מפרק לקלינטונים את הזוגיות בשם ההומניזם והחמלה הבסיסית.
כך שבמבט ראשון מה שקלינטון משדרת הוא זה: בנות, היצמדו לבעליכן, לא חשוב מה עשו. לימדו לסלוח. לימדו לשכוח. והכי חשוב: הדחקה, הדחקה, הדחקה. לימדו להדחיק. זוהי, לכאורה, קריאה אנטי-פמיניסטית כנועה וסלחנית לאישה לזעוף, לזעום, אבל לחרוק שיניים ולתמוך בבעל ללא קשר למעשיו. בראיונות שנתנה, קלינטון כמעט היתממה. לדבריה, גם כאשר הצטברו הוכחות חד-משמעיות על שיחות-הלילה של בעלה, מתנות חשודות והסתגרויות בחדר הסגלגל, "לא חשבתי שזה אומר הרבה". זוהי האישה הקטנה. האישה המחכה. האישה המעלימה עין. מרב מיכאלי לא הייתה אוהבת את זה.
בפועל, קלינטון מדגימה כאן פמיניזם מסוג חדש: פמיניזם של באתי, הפסדתי, עשיתי מזה ניצחון. הופעותיה הטלוויזיוניות משויפות, קרירות ומושלמות. היא לא מזכירה בהן את 8 מיליוני הדולר שקיבלה מ"סיימון ושוסטר" כמקדמה על ספרה, המבטיח לתת לציבור לנבור בדיוק בנקודה הזו: איך שרדה קלינטון את פיאסקו לווינסקי ונותרה על רגליה. היא פוטרת בלא-כלום שאלות לגבי רצונה להיבחר לנשיאות, אבל כל הופעתה אומרת התכוונות בדיוק לשם. קלינטון בדרך, ובינתיים, במנהטן, משתרכים התורים לרכישת ספרה.
קלינטון נתנה זה עתה שיעור ראשון בפמיניזם החדש: כיצד להיחלץ מעמדת נחיתות איומה – כאשר את אשתו-של, מוּשא לבגידה ולעג ציבורי - ולטפס לעמדת מנצחת ומתעשרת, תוך הפיכת הלימון שהחמיץ את חייך ללימונדה שבה תרווי את צימאון ההמון, ובתשלום מלא. מישהי חכמה פחות הייתה מתגרשת והופכת לאנקדוטה היסטורית; קלינטון נשארה במשחק, ועכשיו היא מנצחת בו. קריר בחדר המיטות? שום דבר ששמונה מיליוני דולרים וסיכוי לנשיאות לא יפצו עליו. מי הגבר בבית עכשיו? בטח שלא ביל.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים