שתף קטע נבחר

שר הפנים ביטל הקצבות לפנימיות שרובן דתיות

מדובר בהקצבות לצורך שירותי תחזוקה בסך שבעה מיליוני שקלים לקריות חינוך ברחבי הארץ, ביניהן ישיבת כפר חב"ד, מוסדות צאנז וכן פנימיית בן שמן. השר פורז: "בשל הקיצוץ בתקציב, אין אפשרות להמשיך לתת את ההקצבות". ראשי הקריות זועמים: "זו רדיפה"

שר הפנים אברהם פורז הורה לאחרונה לבטל הקצבות בסך שבעה מיליוני שקלים בשנה לקריות החינוך, מוסדות פנימייתיים ברחבי הארץ, שרובם דתיים. יו"ר ועדת הפנים בכנסת, ח"כ יורי שטרן, קרא לפורז להקפיא את ההחלטה ולהגיע לוועדה ולדון בפתרונות חלופיים.

שר הפנים: ההקצבה ניתנה בעבר משיקולים פוליטיים

השר פורז אמר כי בתקופה של קיצוץ דרסטי של כ-800 מיליון שקל מתקציב משרד הפנים, אין אפשרות להמשיך ולתקצב את הקריות. פורז טען עוד כי התמיכה למרבית קריות החינוך, המנוהלות על ידי גופים דתיים, ניתנה בעבר, בתקופת כהונתו של אריה דרעי כשר הפנים, משיקולים פוליטיים, וכיום משרד הפנים מחויב לתמוך ברשויות מקומיות ולא בגופים אחרים. "סוג כזה של תמיכה ישירה אינו מקובל עלי, והיום, כשרשויות מקומיות קורסות תחת הנטל, אינני יכול לאשר את המשך התמיכה", אמר פורז.
קריות החינוך הן מוסדות חינוכיים פנימייתיים הנמצאים ברחבי הארץ. ההקצבה שהחליט השר פורז לבטל משמשת לתשלום לשירותי תחזוקה שונים שמקבל כל מוסד מהרשות המקומית, כגון ניקוי מדרכות, שירותי כיבוי אש ואיסוף אשפה. בין היתר ייפגעו מביטול ההקצבות המוסדות החינוכיים כפר פינס, כפר הרוא"ה, מוסדות צאנז, קרית ישיבת חברון, אור החיים, כפר סיטרין, אור שמחה-כפר חב"ד, ופניימית בן שמן.

הרב בא-גד: זו רדיפה

ראשי קריות החינוך קיבלו את ההחלטה במורת רוח. בעקבות זאת הם שלחו לפני כשלושה שבועות מכתב חריף לשר פורז, בו כתבו כי הם מודאגים ומזועזעים מהחלטתו, אשר לטענתם פוגעת באלפי ילדים בישראל. "פרויקט מבורך זה פעל במשך עשרות שנים, והיה מענה לצורך בתקציבים שמוסדות חינוך אחרים מקבלים באופן שוטף מהרשויות המקומיות. גם בימי גזירות כלכליות מן הראוי היה לבצע קיצוץ רוחבי חלקי ולא ביטול של התקציב כולו", כתבו במכתב.
ראשי קריות החינוך, החתומים על המכתב, ביקשו לקיים פגישה עם השר. בין היתר מדובר בראשי המוסדות נחלים, כפר פינס, כפר הרא"ה, קרית נוער, מוסדות צאנז, גבעת וושינגטון, מרכז לחינוך תורני זיכרון יעקב, פוניבז' ואור החיים.
"זוהי רדיפה, השר מבטל את התקציב רק משום שרוב קריות החנוך הן דתיות", אמר ל-ynet חבר הכנסת שלעבר, הרב יוסף בא-גד, ראש ישיבת נחלים, "תלמידי מוסד פנימייתי לא צריכים לסבול משום שהרשויות המקומיות מסרבות לתקצב את השירותים. אני ראש ישיבה של כ-1,200 תלמידים, הנמצאת בתחום המועצה האזורית חבל מודיעין. 90 אחוז מהתלמידים הם מאזורים אחרים בארץ, לכן המועצה המקומית מסרבת לשלם על השירותים שהם מקבלים. הוא מקצץ מבלי שנמצא תחליף".

ועדת הפנים קוראת להקפיא ההחלטה

בדיון שהתקיים היום בוועדת הפנים של הכנסת, קרא יו"ר הוועדה, ח"כ יורי שטרן, לשר פורז להקפיא את ההחלטה עד לקיום דיון מסודר בנושא. לטענתו, השר חייב להמציא פתרונות חלופיים. "מדובר באחריות שלטונית המחייבת לחשוב גם על הסדר. החלטתו של פורז עלולה להביא לסגירת המוסדות".
יוזם הדיון, ח"כ משה גפני, אמר כי הוא לא זוכר מקרה שבו שר הפנים מחליט "באופן דיקטטורי, לבטל הסכם שהושג לפני 15 שנה", בלי להתייעץ עם נציגי השלטון המקומי או עם ראשי מוסדות החינוך. "מה עם הפיקוח הפרלמנטרי", שאל גפני, "זה בטח לא עמיד בבג"ץ".
במהלך ישיבת הוועדה התברר כי בקריית החינוך בחברון בוטל לאחרונה תקצוב של כ-2.5 מיליון שקל, אולם בהתערבות שר האוצר בנימין נתניהו, הוחזר התקציב.
ממשרד החינוך טרם נמסרה תגובה לידיעה.

השתתפו בהכנת הידיעה: אילן מרסיאנו ודיאנה בחור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
פורז. לא יכול לאשר את המשך התמיכה
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: מיכאל קרמר
הרב בא-גד. אין תחליף
צילום: מיכאל קרמר
צילום: אלכס קולומויסקי
שטרן. מה עם האחריות השלטונית
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים