שתף קטע נבחר

חשד: גם הח"כים אדרי, טהא ופורז הצביעו פעמיים

כך עולה מדו"ח של קצין הכנסת והיועץ המשפטי של הכנסת. על פי הדו"ח, השר אברהם פורז, סגן השר יעקב אדרי (ליכוד) וח"כ ואסל טהא (בל"ד) הצביעו בשם עצמם ובשם חבריהם לספסל. יישקלו נגדם צעדים משמעתיים. יו"ר הכנסת: "מדובר בדו"ח קשה". ח"כ איציק: להצביע שוב על התוכנית

קצין הכנסת והיועצת המשפטית של הכנסת הגישו אחר הצהריים (יום ג') ליו"ר הכנסת דו"ח בעניין ההצבעות הכפולות של חברי כנסת בהצבעה על התוכנית הכלכלית.
בין היתר חשודים בהצבעה כפולה סגן השר לביטחון פנים, יעקב אדרי (ליכוד) וח"כ ואסל טהא (בל"ד). זאת בנוסף לח"כ מיכאל גורולובסקי (ליכוד) אשר נתפס, הודה בזיוף ההצבעה והושעה מכל פרלמנטרית למשך ארבעה חודשים. גם שר הפנים, אברהם פורז (שינוי) נחשד בהצבעה כפולה, אך על פי הדו"ח, "ככל הנראה עשה זאת בטעות".
יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין, התייחס לזיופים ואמר כי "מדובר בדו"ח קשה". ריבלין הוסיף כי הוא נותן מראש את הסכמתו ליועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה פלילית בעניין. היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, אמור להכריע בסוגייה בימים הקרובים.
בנוסף החליט יו"ר הכנסת לשדרג את מערכת ההצבעה על-ידי זיהוי ביומטרי, כלומר: תינתן הרשאה לח"כ להצביע על פי מאפיינים ביולוגיים. גורמים מוסמכים בכנסת טוענים כי "כיוון שמדובר בתופעה, ייתכן שלא יהיה מנוס מלערב את המשטרה".

ממצאי התחקיר

על פי בקשת היועץ המשפטי לממשלה, ערכה הכנסת בדיקה משלימה של כל ההצבעות האלקטרוניות על התוכנית הכלכלית.
מהחקירה עולה כי ח"כ ענבל גבריאלי, (ליכוד) הצביעה כביכול, על אף שלא נכחה באולם. אך לא נמצאו שום ממצאים שיכולים לקשור אותה למעשה.
בקלטת של ערוץ 33 המתייחסת להצבעה, נראה גם מושבה של ח"כ גילה גמליאל (ליכוד) כשהוא ריק, ולכיוון לחצן ההצבעה של מושב זה מושטת יד של אדם שכנראה עומד מאחורי המושב אך אין אפשרות לזהות האם מדובר בח"כ גמליאל או באדם אחר.

הצבעה מס' 12

בקלטת המתייחסת להצבעה זו נראים בבירור מושביהם של השרים אברהם פורז (שינוי)וישראל כץ (ליכוד) ליד שולחן הממשלה. השר פורז יושב במושבו של השר כץ, והצביע בלחצנים של השר כץ. מייד לאחר מכן הגיע השר כץ, ונגע בפורז. פורז רכן לעבר מושבו הקבוע, הצביע שוב, ורק לאחר מכן עבר למושבו הקבוע.
מהבדיקה עלה, כי השר כץ לא הספיק להצביע בהצבעה זאת ולמרות זאת בפלט המחשב נרשמה ההצבעה שלו. בהצבעה זו התגלה ממצא נוסף - ח"כ אלי בן מנחם (עבודה) נראה יושב ומצביע במושבו של ח"כ אבשלום וילן שנעדר מאותה הצבעה. לא נרשמו הצבעות כפולות במהלך הצבעה זו, אך ברור שח"כ בן מנחם לא הצביע ממושבו הקבוע.

הצבעות מס' 14-19

בקלטת המתייחסת להצבעות אלה התגלתה התופעה הבאה: על גבי לוח ההצבעות הראשי הופיע סימון שפירושו "נוכח" במושבם של השרה יהודית נאות, (שינוי) למרות שנראה בבירור שהיא לא יושבת במושבה, ואף לא נמצאת באולם. בחלק מן ההצבעות התגלתה תופעה זו גם לגבי השר בני אלון,(האיחוד הלאומי) שלא נכח בהצבעות.

זיוף: הצבעה מס' 35

סגן השר יעקב אדרי, נראה בקלטת ערוץ 33 כשהוא רוכן שמאלה ומצביע פעמיים - פעם במושבו הקבוע, ופעם במקום ח"כ אהוד יתום (ליכוד). ברגע ההצבעה עצמה לא נראה ח"כ יתום במושבו, אך בקלטת הוא נראה מגיע למושבו מיד לאחר שסגן השר אדרי הצביע במקומו. גם ח"כ ואסל טהא, (בל"ד) ישב במושבו הקבוע והצביע, ומיד לאחר מכן נראה בבירור רוכן לצד ימין לכיוון מושבו הריק של ח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד), ומצביע במקומו.

שוקלים בירור בוועדת האתיקה לגבי אדרי וטהא

אין ספק", קובע הדו"ח, "כי אדרי וטהא הצביעו הצבעה כפולה". לאור אי-הסדרים מציעה הוועדה לשקול את העברת הממצאים לבירורה של ועדת האתיקה של הכנסת.
סיכום הממצאים מעלה, כי אי-הסדרים בהצבעות מתייחסים להתנהגותם של חברי הכנסת הן מהקואליציה והן מהאופוזיציה. היו מקרים שבהם חברי הכנסת לא הצביעו במושבם הקבוע כתוצאה מטעות או כתוצאה מכך שלא הספיקו להגיע למושבם. במקרים אלה אמנם לא נרשמה הצבעה כפולה, אך בפועל הצבעתם נרשמה לא על שמם.
נרשם מקרה בו ח"כ הצביע ממושבו של ח"כ אחר, ולאחר מכן גם ממושבו הקבוע, והיו מקרים שבהם נראה בבירור שחברי הכנסת הצביעו במושבם הקבוע ומיד לאחר מכן הצביעו עבור מישהו אחר.

"עדיין לא התרגלתי לכך שאני שר"

השר אברהם פורז אמר בתגובה לדו"ח כי "עדיין לא התרגלתי לכך שאני שר. המקומות עדיין לא ברורים לי. לכן לחצתי בכפתורים שליד הכסא שלי. נראה לי זניח להודיע על כך ליו"ר הכנסת. עם זאת הוועדה קבעה שנהגתי בתום לב".
ח"כ טהא אמר בתגובה: "לא הצבעתי פעמיים. כיוון שח"כ זחאלקה ביקש ממני להראות לו על מה מצביעים, רכנתי למקומו. אבל לא הצבעתי במקומו. אפילו פלט המחשב של ההצבעה מוכיח כי לא נקלטה ההצבעה של זחאלקה".
סגן השר לביטחון פנים, יעקב אדרי, סיפר כי הופתע מהדו"ח. לדבריו, "שמי הטוב ויושרי האישי מלווים אותי מזה 20 שנה. ברצוני להבהיר באופן חד משמעי כי הצבעתי רק ממקום מושבי, באחת ההצבעות הפניתי את תשומת לבו של אהוד יתום שאנו מצביעים בעד, ולא נגד, תוך כדי הפניית הידיים למיקום מושבו וסימון הכפתור הנכון. עובדה שכתוב בדו"ח כי יתום הגיע לכסאו. אני תובע מיו"ר הכנסת לבדוק באופן יסודי את הנושא על מנת להפריך את האשמה ולמצוא את הדרך לנקות את שמי".
דו"ח היועץ המשפטי לממשלה מציין, כי "חבריהם של אדרי וטהא נראים במצלמות ממהרים למקומם, אך אין ספק כי השניים הצביעו במקומם".
יו"ר האופוזיציה, ח"כ דליה איציק, דורשת בתגובה לדו"ח כי "התוכנית הכלכלית תוגש מחדש להצבעת הכנסת וכי הח"כים שהצביעו הצבעה כפולה יורחקו לאלתר מהפעילות במשכן".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
השר פורז. "הצבעתי בתום לב"
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: אתר הכנסת
סגן השר אדרי. תובע חקירה
צילום: אתר הכנסת
צילום: יריב כץ
ח"כ טהא. "הפלט מוכיח את צדקתי"
צילום: יריב כץ
מומלצים