שתף קטע נבחר

הכנסת תשנה את ההצבעה; המחיר: 3.5 מיליון שקל

הח"כים יזכו לאחר הפגרה במערכת הצבעה חדשה, שתכלול כמה פינוקים, ביניהם מחשב. שיטת ההצבעה תהיה באמצעות מסך מגע. לזיהוי באמצעות טביעות אצבע יש עדיין התנגדות - והיא נדחתה, בינתיים

פרשת זיופי ההצבעות בכנסת רושמת היום (ב') פרק חדש: בית המחוקקים הישראלי מחליט לשנות את נוהל ההצבעה, בניסיון למנוע מקרים נוספים בעתיד. אלא שבינתיים, השינוי לא יכלול זיהוי הח"כים באמצעות טביעות אצבע.
יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, החליט להחליף את כל מערכת ההצבעה בכנסת, צעד שיעלה 3.5 מיליון שקלים. בדיון סוער שהתקיים בוועדת הכנסת, טען ריבלין כי רעיון החלפת המערכת הועלה "בטרם פורענות ההצבעות", וכי יש להפוך אותה למודרנית. ריבלין הוסיף כי כבר במרס נבחר זכיין לביצוע העבודה, ויציאת הכנסת לפגרה תאפשר את התקנתה.
הדיון הפך סוער כאשר חברת הכנסת דליה איציק מהעבודה ביקשה לדחות את ההחלטה - עד לאחר סיום חקירת המשטרה בפרשת הזיופים. "אתם מושיבים את כולנו על ספסל הנאשמים", טענה איציק. מנגד, טען יו"ר הוועדה, ח"כ רוני בראון מהליכוד, כי המערכת זקנה ומייגעת: "פרשת ההצבעות הכפולות לא צריכה לעצור אותנו מלאשר את התקנת המערכת".
מזכיר הכנסת, אריה האן, תיאר לח"כים את אופן פעולת המערכת החדשה, שתופעל לאחר הפגרה: כל ח"כ יזכה למחשב קטן, שיותקן על שולחנו, ובו יוכל לצפות בסדר היום, לקבל הודעות ופונקציות נוספות. "אפילו נשקלה אפשרות להכניס מכשיר טלוויזיה", סיפר האן. במערכת החדשה הח"כים יוכלו להצביע באמצעות לחיצה על מסך מגע.
בהמשך מתוכנן גם מעבר ל"זיהוי ביומטרי", לפיו הח"כים יזוהו בהצבעה על סמך טביעות אצבעותיהם.
חברי הכנסת בוועדה הביעו התנגדות לתת את טביעות אצבעותיהם. חלקם טענו כי המערכת איננה מדויקת. יו"ר הכנסת ריבלין החליט לדחות את שלב הזיהוי הביומטרי עד לדיון נוסף בעניין. לפי שעה - ההצבעות יימשכו כרגיל עד לפגרה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריבלין. "לפני הפורענות"
אתר הכנסת
איציק. "כולנו אשמים?"
אתר הכנסת
מומלצים