שתף קטע נבחר

שרון ב"זובור" לפורז: אל תסטה ממדיניות האזרחות

"עצירת גולים היא לא בסיס מספק למתן אזרחות" - כך אמרו ל-ynet גורמים המתנגדים לרפורמות של פורז, בעקבות ישיבה טעונה בלשכת ראש הממשלה שבה נקרא שר הפנים היצירתי לסדר. "אתה מסכן את אופיה היהודי של המדינה", אמר השר אורלב מהמפד"ל

"זובור" לשר הפנים, אברהם פורז משינוי: ראש הממשלה, אריאל שרון, "קרא לסדר" את שר הפנים והורה לו להיצמד למדיניות הקיימת בתחום הענקת האזרחות - ולבטל את הרפורמות שעליהן הכריז. ההחלטה מהווה מכה קשה לפורז.
בצהריים (יום ה') הסתיימה ישיבה בנושא בלשכת ראש הממשלה בהשתתפות שרון, היועץ המשפטי לממשלה רובינשטיין, השר פורז והשרים אולמרט, אורלב ואלון, ומזכיר הממשלה, עו"ד ישראל מימון, שמרכז את הנושא. בדיון הבהיר ראש הממשלה לשר פורז כי עליו לסגת מהמדיניות שעליה הצהיר בתקופה האחרונה, בעניין מתן אזרחות לילדי עובדים זרים. פורז ביקש להעניק אזרחות לילדי עובדים זרים ששוהים למעלה משש שנים בארץ והגיעו לגיל העשרה.
בנוסף, שלל שרון את דברי פורז, לפיהם תינתן אזרחות לא על-פי קריטריון דתי אלא על-פי קריטריונים אזרחיים של תרומה לחברה, על-פיה הוענקה לאחרונה אזרחות לשלושה כדורגלנים. שרון קבע כי כל מי שעבר בארץ גיור אורתודוכסי אמור לקבל אזרחות אוטומטית - בניגוד למדיניות עליה הצהיר פורז לאחרונה.
השר פורז אמר למשתתפים, "אני מבין שאני הנאשם כאן". הוא השיב לראש הממשלה כי הנושא בעייתי מאוד מבחינתו, וכי הוא אינו יכול לקבל את העובדה שישנה הפרדה בין גיור רפורמי לגיור אורתודוכסי (כלומר, שמי שמתגייר אורתודוכסית מקבל אזרחות, בעוד שמי שמתגייר רפורמית - לא זוכה לה).
שרון אמר בלצון כי הוא מודע לכך שעקב תנאי הגיור המחמירים, "גם אני הייתי בקושי מצליח להתגייר היום". הוא תקף את הליכי הגיור "הנוקשים והבלתי מוצדקים" כיום, ואמר ש"צריך לקצר את ההליכים עבור מי שרוצה לקשור את גורלו בגורל העם היהודי".
השר אורלב מהמפד"ל גינה בדיון את התנהגותו של פורז: "זוהי מדיניות שמסכנת את אופיה היהודי של המדינה. אסור להשלים עם תרבות פוליטית פסולה אשר לפיה שר הפנים מחליט על דעת עצמו ליישם את מצע 'שינוי' על חשבון פגיעה באופייה היהודי של המדינה". שרון קטע את אורלב ואמר לו כי "זהו דיון מקצועי ולא פוליטי".
בדיון סוכם שתוקם ועדה שתבחן לגופם מקרים חריגים (דבר שהוסכם עליו עקרונית עוד לפני הכינוס). גורמים המתנגדים למדיניות פורז אמרו ל-ynet: "ישנה מדיניות ממשלה שעוגנה בהחלטות ממשלה, שפורז אינו יכול כשר פנים להתכחש להן ולפעול עצמאית. עצירת גולים או דיקור סיני אינם בגדר תרומה מספיקה למדינה או לחברה, שעל בסיסם ניתן להעניק אזרחות".
גורמים בלשכת השר פורז אמרו בתגובה כי אין בכוונתו לוותר כל-כך מהר: "הנושאים שהועלו נוגעים להשקפת עולמו, שהיא אמנם שנויה במחלוקת אבל ליברלית ונאורה. פורז לא רואה את עצמו מגרש כל-כך מהר ילדי עובדים זרים שהם ישראלים לכל דבר". בהתייחסות לנושא הגיור אומרים בלשכת פורז: "השר חולק וממשיך לחלוק על דעתו של ראש הממשלה. השר מסכים שהמדינה צריכה להיות מדינה יהודית, אך לדעתו מי שגויר גיור רפורמי - איננו פחות יהודי ממי שגויר גיור אורתודוכסי".
הישיבה בנושא נערכה לבקשת היועץ רובינשטיין, ששלח מכתב לראש הממשלה ובו התריע שפורז איננו מתואם בהחלטותיו עם מדיניות הממשלה, שהיתה נהוגה עד היום.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
פורז. זובור?
צילום: עמית שאבי
צילום: איי פי
שרון. אתה חלק מהממשלה
צילום: איי פי
צילום: אטילה שומפלבי
אורלב. זה המצע של שינוי
צילום: אטילה שומפלבי
מומלצים