שתף קטע נבחר

משפחתו של דניאל הילר מנעה את נתיחת הגופה על ידי פתולוג זר

הפתולוג האמריקני הגיע אתמול לישראל לדרישת המשפחה, המסרבת לקבל את טענת צה"ל שבנה התאבד. אולם בשדה התעופה חיכה לו גם סא"ל מרגלית ובידיו דו"חות הנתיחה של צה"ל מתורגמים לאנגלית. האם הגישה תלונה במשטרה נגד ראש ענף נפגעים בצה"ל

התפתחות נוספת בפרשת הדרישה לנתיחת גופתו של החייל דניאל הילר: הפתולוג הזר, שהגיע אתמול בצהרים לארץ לנתח את הגופה, חזר הבוקר (יום ו') לארצות הברית, מבלי לבצע את הנתיחה.
המשפחה מאשימה את ראש ענף נפגעים בצה"ל, סא"ל עופר מרגלית, בשיבוש הליכי חקירה. הבוקר הגישה אמו של החייל המנוח, דניאלה, תלונה בתחנת משטרת באר שבע נגד סא"ל מרגלית. לדבריה: "יש כאן הפרה חמורה של הסכמים. התערבותו משבשת חקירה שלא נוגעת לצה"ל כלל וכלל".
לפני כשבועיים נחתם הסכם בין משפחת הילר מדימונה למשרד הביטחון, לפיו המשרד יממן את הבאתו לארץ של פתולוג מחו"ל.
הילר מת במאי 2001, חודשיים בלבד לאחר גיוסו לצה"ל, מפגיעת כדור. צה"ל קבע שהחייל התאבד, ואילו המשפחה סירבה לקבל טיעון זה כסיבה למותו. לפני כחודש הוציא אותו אביו מקיברו, בדרישה שפתולוג זר יבצע נתיחה של הגופה.
אתמול נחת בארץ הפתולוג סיריל האריסון ווכט מפיטסבורג, פנסילבניה. ווכט הגיע לארץ בתיווכו של נציג המשפחה, ד"ר משה נחום, נשיא הפדרציה העולמית של יהדות תימן. האם דניאלה וד"ר נחום, שהגיעו לנמל התעופה בן גוריון לקבל את פניו, הופתעו למצוא במקום את ראש ענף נפגעים של אכ"א בצה"ל, סא"ל עופר מרגלית.
מרגלית המתין לדוקטור ווכט בשטח האווירי של השדה ומסר לידיו את דו"חות הנתיחה של הרבנות הצבאית הראשית, מתורגמים לאנגלית. זאת למרות שסוכם כי דו"חות אלו לא יגיעו לידיו, כדי שלא ישפיעו על מהלך חקירתו.
"אמון המשפחה בממסד נפגע", אמר ד"ר נחום. "מעכשיו אנו עומדים על כך שנציג מוסמך מטעמנו יסע לחו"ל וילווה את הפתולוג הזר כדי למנוע מגע שלו עם מי שמעוניין בשיבוש החקירה וגילוי האמת. סא"ל מרגלית שיבש גם את העבודה הקשה שהשקעתי בהרגעת המשפחה בתקופה האחרונה", אמר.
מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "כפי שסוכם עם משפחת הילר, לאחר שהארון והצנצנת עם הרקמות הועברו לבית החולים, הגיע פתולוג שנבחר על ידי המשפחה לארץ לצורך בדיקה נוספת של גופת בנם, במימון מלא של מערכת הביטחון. לבקשתו, הועברו אליו מסמכים מתורגמים הנוגעים לנתיחת הגופה. לצערנו, דחתה המשפחה את בדיקת הפתולוג וביקשה להביא פתולוג נוסף. בקשה זו צריכה להיבחן על ידי משרד הביטחון".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: מאיר אזולאי
דניאל הילר. שיבוש בהליכי חקירה
צילום רפרודוקציה: מאיר אזולאי
צילום: ערוץ 2
חלקת הקבר ממנה הוצאה הגופה
צילום: ערוץ 2
מומלצים