שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  50 שנות סטיישן בוולוו

  לפני חמישים שנה, לוולוו היו 1,500 שילדות מוכנות להרכבה שישבו במחסנים והעלו אבק. מה עושים עם פריטים שכאלו? מציגים דגם חדש

  לפני 50 שנה, עמד בראשות וולוו אחד מצמד מייסדי החברה, אסאר גבריאלסון. לאחר 25 שנים בתפקיד, נתקל גבריאלסון בבעיה של ממש. במפעל של החברה אותה ניהל, שכבו חסרי תועלת 1,500 שלדות של מכוניות סדאן אותם לא היה לוולוו לאן לשווק. ומה אפשר לעשות עם שילדות שאין להן שימוש? לבנות מכונית חדשה לחלוטין.
  החלטה הזו, שהתקבלה במצב של כמעט פאניקה בחברה השוודית נוכח הבזבוז האדיר במשאבים, היא שהביאה להצגת הסטיישן הראשון של וולוו - ה-PV445 Duett - ולא החלטה מחושבת ומתוכננת מראש.

  הצלחה

  כך הגיעה כאמור ה-PV445 Duett לייצור, ואם תהיתם מהו פירוש שמה הרי שזה נגזר מהדו-שימושיות שייחסו לה בוולוו בימים ההם: מצד אחד מכונית מסחרית לימי עבודה, ומצד שני משפחתית שימושית בימי הפנאי.
  הדואט אמנם לא נמכרה במספרים מדהימים, אפילו לאותה התקופה - 90,000 יחידות נמכרו במשך 16 שנות ייצור - הרי שהנתיב לסטיישן של וולוו נסלל.
  השוודים של וולוו נודעו תמיד בתור יצרני מכוניות משפחתיות סולידיות ומהוגנות, כאלו שהורים מרגישים טוב לנהוג בהן עם הזאטוטים במושב האחורי. גם הסטיישנים של אותה התקופה נבנו באותה נוסחה, בשבלוניות מסויימת ועם דגש מצומצם לחדוות הנהיגה.

  לא מתביישים

  ואם בהתחלה היו גרסאות הסטיישן - אלו דוגמת ה-244 אמאזון של שנת 1962, ה-145, 240, 760 וגם 790 - מובילות נוסעים ומטען משמימות, הרי שכיום מעיזה וולוו להציג גם גרסאות "חמות" וגרסאות פנאי אופנתיות לסטיישנים שהיא מייצרת.
  כך היה עם ה-850, בגרסאות ה-T5 וה-T5R שהציגו ביצועים מכובדים מאוד וגם התחרו ב-BTCC (ה-British Touring Car Championship - אליפות מכוניות הטורינג הבריטית). כך ישנן היום גרסאות ביצועים ל-V70, כמו גם גרסאות קרוס-אובר אופנתיות למדי בדמות ה-XC70 עם הנעה לכל ארבעת הגלגלים ותוספות אבזור המקנות לסטיישן השבדי מראה קרבי.
  ואם תהיתם מה הייתה התשובה לשאלה במשרדי וולוו של לפני 50 שנה: "מה נעשה עם השלדות המיותרות?" הרי שלשאלה הזו יש תשובה ברורה - וולוו ייצרה עד כה קרוב ל-4 מליון מכוניות במרכב הסטיישן השימושי.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כך זה התחיל - PV445 Duett
  וולוו 145
  וולוו 245
  וולוו 740
  וולוו 850R
  וולוו V70
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים