שתף קטע נבחר

ברק מול ביילין בקרב על הבחירה הישירה

השר יוסי ביילין פתח במאמצים קדחתניים לשכנע חברי מרכז לתמוך בביטול הבחירה הישירה. אנשי ראש הממשלה עושים מאמצים מנוגדים בשטח. העימות יגיע לשיאו בועידת המפלגה ביום ראשון הקרוב

מתח רב במפלגת העבודה: המאבק בין מחנות ביילין לברק סביב החוק לבחירה ישירה הולך ומתחמם. חברי מרכז מפלגת העבודה מחוזרים בימים האחרונים על ידי אנשי השר ביילין מחד, ואנשי ראש הממשלה מאידך.
תומכי ביילין מבקשים מהחברים לתמוך בהצעת החוק של ביילין לביטול הבחירה הישירה. ההצעה עברה בקריאה ראשונה בכנסת לפני כשנה, ותעלה שוב לדיון בועדת חוק חוקה ומשפט בשבועיים הקרובים לקראת הקריאות השניה והשלישית. יו"ר הכנסת אברהם בורג, מתומכי ביטול הבחירה הישירה, כינס אמש 200 פעילים בפ"ת, וקרא להם לפעול לביטול הבחירה הישירה. גם יו"ר הקואליציה, אופיר פינס, מדרבן בימים האחרונים פעילים שלו לתמוך בהצעת ביילין.
אבל ראש הממשלה ברק לא יושב בחיבוק ידים: בשבועות האחרונים נועד ברק עם ראשי תנועת חוקה לישראל בראשות פרופ' אוריאל רייכמן, וכן עם השרים רמון ובן אליעזר. הצוות גיבש הצעה משלו לשינוי שיטת הבחירות. לפי ההצעה, ימי הבחירה לראשות הממשלה ולכנסת יופרדו, יונהגו בחירות אזוריות לחברי הכנסת, אחוז החסימה יועלה, וכדי להעביר הצעת אי אמון בכנסת ידרש רוב של 65 ח"כים (4 יותר מהיום).
אנשי חוקה לישראל פתחו לאחרונה בקמפיין לקידום ההצעה, בעיתונות ובקרב חברי המפלגה.
שתי ההצעות, של ברק ושל ביילין, יועלו ככל הנראה להצבעה בוועידת מרכז מפלגת העבודה ביום א' הקרוב. ההערכה היא כי למרות שלביטול הבחירה הישירה יש רוב בין חברי הכנסת וחברי המרכז – הצעת ביילין תיפול, מאחר וברק יפעיל לחץ מאסיבי לקבלת הצעתו.
מסקר של גאלופ שהזמינה חוקה לישראל ונערך אמש (יום ג'), עולה כי 52% מכלל האוכלוסיה תומכים בבחירה הישירה לראשות הממשלה, 37% מתנגדים והשאר טרם החליטו. איקי אלנר, מנכ"ל חוקה לישראל, מדגיש כי מזה שלוש שנים, נותר רוב בכל הסקרים לבחירה הישירה. "יוסי ביילין מנסה להעניש את ברק על פגיעה במעמדו, אך ברור כי הציבור לא יסכים לכך", טוען אלנר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
יוסי ביילין
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: איי אף פי
אהוד ברק
צילום: איי אף פי
מומלצים