שתף קטע נבחר

המצרים באים להציל את ההודנה; משבר פלסטיני חריף

הסכם הפסקת האש מקרטע היום על כרעי תרנגולת: בעקבות עימות חריף, איים אמש ראש הממשלה הפלסטיני אבו מאזן להתפטר מהוועד המרכזי של הפתח. הפגישה בינו לבין שרון בוטלה. העיתון "א-שרק אל-אווסט" מדווח שהמצרים ינסו שוב להציל את הפסקת האש

דאגה בישראל ובארה"ב מאפשרות של קריסת ה"הודנה", בעקבות הפיגוע בכפר יעבץ והעימות החריף בצמרת הפלסטינית: היום (ד') צפויה להגיע לעזה משלחת מצרית, בניסיון להציל את הפסקת האש.
מקורות בקהיר אמרו לעיתון "א-שרק אל-אווסט" שראש המודיעין המצרי, עומאר סולימאן, ישלח את בכירי עוזריו לעזה בניסיון למנוע את הפסקת ההודנה. המשלחת תכלול את סגנו, מוסטפא אל-בוחרי, שנפגש בעבר עם ראשי החמאס והג'יהאד האיסלאמי. במהלך הביקור, שיימשך שלושה ימים, ייוועדו הנציגים עם ראשי החמאס והג'יהאד ועם ראש הממשלה הפלסטיני, אבו מאזן.
אבו מאזן עצמו הגיש אמש ליו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, מכתב המודיע על התפטרותו מהוועד המרכזי של הפתח - הגוף העליון של הנהגת הפתח. במכתב נוסף איים אבו מאזן להתפטר גם מתפקידו כראש הממשלה - אם לא יקבל הוראות ברורות מהנהגת הפתח, כיצד לנהל את המו"מ עם ישראל. מוקדם יותר ביטל אבו מאזן את הפגישה שתוכננה להיערך היום בינו לבין ראש הממשלה שרון.

מקורות ברשות: אבו מאזן ייעדר מכמה ישיבות - ויחזור

הוועד המרכזי דחה פה אחד את התפטרותו של אבו מאזן. משלחת של חברי הוועד המרכזי באה לביתו של אבו מאזן בניסיון לפייס אותו ולשכנע אותו לחזור בו מההתפטרות. אבו מאזן מתח באוזניהם ביקורת נוקבת על ההתקפות שספג בעת האחרונה מחברי הוועד המרכזי. הוא לא מסר להם באופן רשמי שהוא חוזר בו מהתפטרותו, אולם מקורות בפתח אומרים שהוא ייעדר בשבועות הקרובים מישיבות הוועד המרכזי, ולאחר-מכן ישוב ויכהן בוועד כרגיל.
ברשות אומרים כי הודעת ההתפטרות של אבו מאזן היא צעד הפגנתי, שנועד לכופף את ידיהם של חברי הנהגת הפתח. בישיבת הוועד המרכזי של הפתח שלשום מתחו כמה מהחברים ביקורת נוקבת על אבו מאזן וביקרו את הדרך שבה ניהל את המו"מ עם ישראל. הם שאלו אותו, בין היתר, לפשר מערכת היחסים הידידותית מאוד שנרקמה בינו לבין שרון. עיקר זעמם הופנה לתפקודו של השר לביטחון פנים, מוחמד דחלאן, המתפקד למעשה כשר פנים, למורת רוחם של חברי הוועד.
אנשי אבו מאזן מקווים כי איומי ההתפטרות וביטול הפגישה עם שרון יגררו לחץ בינלאומי על ערפאת, שיורה לאנשיו להפחית את הביקורת על אבו מאזן. ואכן, מחלקת המדינה האמריקנית מיהרה לפרסם הודעה שבה נאמר: "אנו עומדים מאחורי ראש הממשלה עבאס", אמר הדובר פיליפ ריקר, והוסיף כי מנהיגותו של אבו מאזן הביאה לשינויים חשובים, שהיטיבו עם הפלסטינים.

בכירי הפתח לא אוהבים את עצמאותו של דחלאן

הוועד המרכזי של הפתח הוא הגוף החשוב ביותר בתנועת הפתח, ואולי ברשות הפלסטינית בכלל. חברים בו ותיקי ובכירי תנועת הפתח, בהם ערפאת עצמו, אבו מאזן, נביל שעת', אבו עלא, האני אל חסן ואחרים. זהו הגוף שבו מתקבלות ההחלטות החשובות ברשות. לפני בחירתו של אבו מאזן לתפקיד ראש הממשלה, לא נהג ערפאת לכנס את הוועד המרכזי באופן קבוע. אולם כדי לאזן את כוחו העולה של אבו מאזן שב ערפאת וחיזק את הוועד המרכזי והפך אותו למוסד החשוב ביותר, יחד עם הוועד הפעל של אש"ף.
בוועד המרכזי של הפתח שוררת תרעומת על כך שאבו מאזן, ובעיקר אנשי "הדור הצעיר" שמקיפים אותו, מתנהלים ללא פיקוח והכוונה של חברי הוועד המרכזי. עיקר התרעומת מכוון לדחלאן. כאשר הוקמה ממשלת אבו מאזן, הוועד המרכזי ניסה למנוע את מינויו של דחלאן לשר פנים. החלטת חברי הוועד הייתה שתפקיד שר הפנים חייב להיות מופקד בידי אחד מחברי הוועד. אבו מאזן עקף את ההחלטה בכך שמינה את עצמו לשר הפנים, אולם מייד לאחר הקמת הממשלה האציל סמכויות לדחלאן. דחלאן הפך לשר הפנים בפועל, למורת רוחם של חברי הוועד.
בישיבת הוועד המרכזי היו בכירים שאמרו לאבו מאזן כי מפקדים ותיקים במנגנוני הביטחון, מוותיקי הפתח, מתקשים לקבל את מרותו של אדם צעיר כדחלאן, שאינו חבר בוועד המרכזי.
מקורות פלסטינים אמרו ל-ynet: "חברי הוועד המרכזי אינם מוכנים לקבל הצלחה של אדם כדחלאן מבלי שהצלחה זו תהיה כפופה לוועד המרכזי. חברי הוועד רואים שדחלאן מצליח בתפקידו להשיג את ההודנה, מנהל משא ומתן רציני עם ישראל, מקובל על הקהילה הבינלאומית, ובמיוחד על האמריקנים, האירופים, המצרים, וכמובן ישראל. זה אינו מוצא חן בעיני חברי הוועד המרכזי, שכן הם אינם יכולים לשלוט על תפקודו של דחלאן".
בתגובה לטענות חברי הוועד על תפקודו של דחלאן אומרים אנשיו של אבו מאזן כי הוא אמנם האציל סמכויות לדחלאן, אולם אבו מאזן מאשר את החלטותיו של דחלאן בחתימתו.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אבו מאזן. צעד הפגנתי
צילום: איי פי
צילום: איי פי
סולימאן. ניסיון לחלץ את ההודנה
צילום: איי פי
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
דחלאן. מעורר תרעומת
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים