שתף קטע נבחר

אוניברסיטת ת"א: מרכז חדש לחקר אינטרנט

הגוף יעסוק במחקר חברת המידע והשלכות האינטרנט על החברה בהיבטים חברתיים, תרבותיים ופוליטיים ובנושאים כמו הפער הדיגיטלי, מלחמת מידע וטרור מקוון, אכיפה ורגולציה ברשת ועוד

מרכז חדש לחקר האינטרנט מוקם בימים אלה באוניברסיטת תל אביב. המרכז הבין תחומי יעסוק במחקר חברת המידע והשלכות האינטרנט על החברה בהיבטים חברתיים, תרבותיים ופוליטיים. המרכז יתבסס על מימון של תורמים בלבד.
הפעילות במרכז תתמקד בתחומים רבים בהם הפער הדיגיטלי, מלחמת מידע וטרור מקוון, אכיפה ורגולציה ברשת, זכויות אזרח, מסחר אלקטרוני, דפוסי שימוש באינטרנט, קהילות וירטואליות, שנאה וקבוצות שוליים ברשת, השלכות האינטרנט על התקשורת, תרבות הרשת ועוד. אתר אינטרנט שיוקם עבור המרכז ילווה את פעילות הגוף ברשת.
"המרכז אינו שייך לפקולטה כזו או אחרת באוניברסיטה וינצל את עצמאותו כדי לחבר בין חוקרים מתחומים שונים וליצור מרכז ידע משולב", אומר פרופ' ניב אחיטוב, שעומד בראש המרכז. במרכז ייטלו חלק חוקרים מתחומי מחקר שונים כמו חינוך, משפטים, חברה ועוד, שהמשותף לכולם הוא העיסוק באינטרנט. יו"ר הוועדה האקדמית של המרכז היא פרופ' דפנה למיש מאוניברסיטת תל אביב.
פרופ' אחיטוב מציין כי הגוף החדש לא יציג עמדות ערכיות חד משמעיות בנוגע לסוגיות שנמצאות במוקד המחלוקת בין משתמשי הטכנולוגיה לחברות מסחריות כמו זכויות יוצרים ברשת, קוד פתוח ואחרים, אך יגבש ניירות עמדה, מחקרים וסקרים באופן שוטף, ישלח נציגים לכנסים ודיונים עקרוניים בנושא חברת המידע וייזום אירועים דומים. חוקרי המרכז יפתחו קורסים, יעמדו בקשר עם חוקרים במרכזים דומים בחו"ל וישתפו פעולה עם מוסדות ציבוריים וגופים אחרים. בסוף חודש דצמבר יארגן המרכז כנס ראשון בנושא פער דיגיטלי.
פורום דומה, "המרכז לחקר חברת המידע", פועל בשנים האחרונות באוניברסיטת חיפה. בגוף נוטלים חלק חוקרים וסטודנטים לתארים מתקדמים מתחומים שונים (מדעי המחשב, היסטוריה, תקשורת, מנהל עסקים, משפטים, פסיכולוגיה, סוציולוגיה ועוד), שנפגשים כדי לדון בהיבטים שונים של חברת המידע, בטכנולוגיה ובחיבור בין החברה, המידע והטכנולוגיה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אוניברסיטת תל אביב. מרכז חדש
מומלצים