שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  קרב יריות בין אנשי דחלאן לאנשי חמאס ברצועה
  תקרית הירי החלה כאשר שיירת המכוניות של דחלאן, ששב מפגישה עם שר הביטחון שאול מופז, חלפה ברחובות עזה. שומרי ראשו של דחלאן שזיהו אדם חמוש, חשדו כי מדובר בפעיל חמאס שמתכוון להתנקש בדחלאן. הם פתחו לעברו באש ופצעו אותו. בפגישת דחלאן-מופז הבהיר מופז שישראל מצפה מהרשות להתחיל מייד לפרק את ארגוני הטרור מנשקם

  קרב יריות התפתח הלילה (יום ו') בין אנשיו של השר הפלסטיני לענייני ביטחון, מוחמד דחלאן, לבין אנשי חמאס חמושים בעזה, במהלכו נפצע איש חמאס והובהל לבית חולים.
  התקרית ארעה לאחר חצות, בתום פגישתו של דחלאן עם שר הביטחון, שאול מופז, במחסום ארז. שיירת המכוניות של דחלאן חלפה ברחובות עזה ובמהלך הנסיעה זיהו שומרי ראשו אדם חמוש וחשדו כי מדובר בפעיל חמאס. הם חשבו כי בכוונת האיש להתנקש בדחלאן, פתחו לעברו באש ופצעו אותו. בתגובה פרצו קרבות ירי בין אנשי חמאס לאנשי הרשות הפלסטינית.
  קודם לכן נועדו במשך כמעט שעתיים מופז ודחלאן. דחלאן ביקש בפגישה שישראל תתחיל בשחרור אסירים פלסטינים, וכי תגדיל את מספר האסירים שבכוונתה לשחרר. עוד הוא ביקש שישראל תיסוג מעיר נוספת בגדה.
  דחלאן ביקש גם הקלות לאוכלוסיה הפלסטיניות, בהן הקלות משמעותיות בסגר בתוך הערים ובכתר על הערים, הסרה משמעותית של מחסומים בדרכים, והקלות נוספות. ברשות אומרים כי ברחוב הפלסטיני יש זעם רב על כך שהדיבורים על הקלות "נשארים על הנייר", ואין שינוי מורגש בחייהם של רוב הפלסטינים.
  גורמי ביטחון ישראלים אומרים כי מופז אמר לדחלאן: "אנחנו מתקרבים לרגע האמת, שבו נראה עד כמה אתם מסוגלים לטפל בטרור. אתם צריכים לעשות כאן ועכשיו". לדברי מופז, "בסך הכל המגמה של התהליך חיובית, אבל אנו עלולים להפסיד את ההזדמנות".

  בישראל אומרים: המבחן - איסוף כלי-נשק

  גורמי ביטחון מסבירים כי דבריו של מופז על "רגע האמת" מתייחסים לכך שבימים הקרובים יסתיימו שבועיים ראשונים של הפסקת האש, וישראל מצפה כי הפלסטינים יתחילו לפעול נגד ארגוני הטרור ויפרקו אותם מכלי נשקם. לדברי ראש השב"כ, אבי דיכטר, איסוף כלי-הנשק הוא המבחן לנכונות הפלסטינים להתקדם בתהליך, ורק לאחר שהם יחלו בכך, ישראל תהיה מוכנה להעביר לידי הפלסטינים עיר נוספת בגדה.
  מופז נמנע מלהבטיח דבר בעניין שחרור האסירים, ולא הציע לדחלאן מחוות או הקלות נוספות. בישראל אומרים כי מחווה של שחרור אסירים עשויה להינתן בפגישה של שרון ואבו מאזן שאמורה להיערך בעוד למעלה משבוע, עם שובו של שרון מלונדון.

  המשבר ברשות הפלסטינית דועך

  הפגישה בין מופז לדחלאן הייתה אמורה להתקיים בפורום רחב יותר, ולהיות הפגישה הראשונה של הוועדה הביטחונית המשותפת לישראל ולרשות. ואולם בשל המשבר בתנועת הפתח התבטלה פגישת הוועדה, ונדחתה במספר שעות גם הפגישה בין מופז לדחלאן. בסופו של דבר היא התקיימה במתכונת מצומצמת, והשניים שוחחו רוב הזמן בארבע עיניים. פגישת הוועדה המשותפת עשויה להתקיים לקראת סוף השבוע הבא - בתנאי שהמשבר ברשות ייפתר.
  מקורות ברשות אומרים כי המשבר ברשות הפלסטינית דועך. ראש המודיעין המצרי, עומר סולימאן, צפוי לבוא בקרוב כדי לתווך בין הצדדים.
  המצרית המשיכו אתמול במגעים עם לשכותיהם של ערפאת ואבו מאזן בניסיון לשים קץ למשבר. גם שליח האו"ם, טריה לארסן, נפגש עם ערפאת ודן עמו במשבר.
  בסביבת אבו מאזן עדיין דורשים כי הנהגת הפתח ואנשי ערפאת ישימו קץ להתקפותיהם נגד ראש הממשלה הפלסטיני. ברשות מעריכים כי בסופו של דבר המעורבות הבינלאומית תביא לפתרון הסכסוך, אולם משברים דומים צפויים לשוב ולהתעורר בחודשים הקרובים בין אבו מאזן לבין ערפאת והנהגת הפתח, במסגרת מאבקי הכוחות ברשות.

  שרון: הניצחון האמיתי יהיה כשנגיע לשלום

  ראש הממשלה, אריאל שרון, התייחס שלשום לקביעת הרמטכ"ל כי "מבחינת ישראל מדובר בניצחון" ואמר כי "הניצחון האמיתי יהיה כשנגיע לשלום. השלום הוא הניצחון האמיתי על הטרור". בכינוס עם נציגי הקהילות היהודיות בירושלים אמר שרון: "נלחמתי בכל מלחמות ישראל וראיתי זוועות רבות, ולכן איני מבין פחות בענייני השלום מאלה שכל הזמן מדברים עליו", אמר שרון.
  הרמטכ"ל עצמו אמר כי "יש מקום לאופטימיות נוכח הירידה במספר הפיגועים והתחלת הטיפול בהסתה".
  עם זאת, אמר הרמטכ"ל כי "מדובר בתהליך שברירי ועדיין הפיך, ואסור שהרגיעה תהפוך לכסות שמתחתיה משפרים ארגוני הטרור את יכולתם וממתינים לחידוש הטרור". הרמטכ"ל אמר את הדברים בטקס סיום של המכללה לפיקוד טקטי בגלילות.
  גורמי ביטחון מסרו כי מספר ההתרעות הממוקדות לפיגועים שנאספו בידי מערכת הביטחון ממשיך לרדת, והיום הוא עמד על 20. אתמול עמד מספר ההתרעות על 23, ובתחילת השבוע עמד המספר על 29. מדובר בירידה משמעותית לעומת מצב ההתרעות עד לתחילת ההודנה הפלסטינית - אז עמד מספר ההתרעות בכל זמן נתון על כ-60.

  בהכנת הידיעה השתתפו כתבי ידיעות אחרונות איציק סבן, אלכס פישמן, איתן גליקמן ורוני שקד
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "קרב יריות בין אנשי דחלאן לאנשי חמאס ברצועה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  חשש מהתנקשות. דחלאן
  צילום: רויטרס
  צילום: חיים זיו
  מופז. רגע האמת
  צילום: חיים זיו
  צילום: מיכאל קרמר
  יעלון. מקום לאופטימיות
  צילום: מיכאל קרמר
  צילום: רויטרס
  שרון. כשנגיע לשלום
  צילום: רויטרס
  מוצר השנה
  מומלצים