שתף קטע נבחר

"החוק הזה רק פגע במפלגה"

שר המשפטים יוסי ביילין ניסה אמש לשכנע פעילים במפלגת ישראל אחת,להצטרף להצעתו להעניק לחברי הכנסת חופש הצבעה בהצבעות על ביטול חוק בחירה ישירה, בניגוד לעמדתו של ראש הממשלה אהוד ברק

"אתם יכולים להתלהב כמה שאתם רוצים, אבל מעולם לא קרה שראש הממשלה העלה נושא להצבעה בוועידת מרכז המפלגה, והוא לא עבר". במלים אלה ביטא איתן כבל את תחושתם של רבים מחברי אמת 21, הקבוצה הפוליטית של השר יוסי ביילין, שהגיעה ביום ד' לשמוע את הצעתו של שר המשפטים לביטול חוק הבחירה הישירה.
מרכז המפלגה יצטרך להכריע בין הצעתו של ביילין לבין זו של ראש הממשלה אהוד ברק, הקוראת לרפורמה בשיטת הבחירות, מבלי לפגוע בבחירה הישירה.
ביילין הגיע לפגישה עם הפעילים במטרה לשכנעם ללחוץ על מרכז המפלגה ועל ראש הממשלה לאפשר חופש הצבעה לחברי הכנסת בקריאות השנייה והשלישית על החוק לביטול הבחירה הישירה.
לפני כשנה, כשעבר החוק בקריאה ראשונה, ניתן חופש הצבעה. "החוק לבחירה ישירה צמצם את כוחה של המפלגה", אמר ביילין, "ובסופו של דבר אין לברק תומך אמיתי חוץ ממפלגת העבודה. ברגעים הקשים ביותר, כשצריך להכריע בנושאים שלא שלמים איתם, כמו חוק ועדת טל, רק המפלגה יכול לעמוד לצידו".
ביילין התייחס גם להצעתו של ברק להפריד בין יום הבחירה לראשות הממשלה לבין הבחירות לכנסת. "הערבים לא יבואו להצביע לראשות הממשלה, אף בדואי לא ייסע 70 ק"מ בשביל ברק, הם באים להצביע כדי לחזק את המפלגות שלהם ואפשר כבר להתחיל לספור את הקולות שברק יאבד אם הצעתו תתקבל".
ח"כ יעל דיין, התומכת בהצעתו של ביילין, זעקה מעל לדוכן: "איפה סבא שלי, איפה אבא שלי, איפה מפא"י", וזכתה לתשואות הקהל.
"אעשה הכל כדי שיבוטל החוק לבחירה ישירה", אמרה שושנה הר זהב, חברת מרכז. "כשעבר החוק, הייתי בין המעטים במפלגה שהתנגדו לו. ידעתי שהוא יחליש את כוחה של המפלגה ולצערי צדקתי".

לפנייה לכתב/ת
דודו פריד
ביילין בכנס אמש. חייבים לבטל את החוק
דודו פריד
מומלצים