שתף קטע נבחר

רובינשטיין: ניתן להאזין במקרים חריגים לחברי הכנסת

לדברי היועץ המשפטי לממשלה, חסינות מהאזנות סתר לא נכללת בחסינות הח"כים. היועצת המשפטית של הכנסת: "אסור להאזין לח"כים, בשל חסינותם". הדיון בנושא בעקבות דו"ח שהגיש ראש אמ"ן במשטרה ובו סירב למסור מידע על האזנות הסתר לחברי הכנסת והשרים. ח"כ איתן: בשנים האחרונות התבצעה האזנת סתר לחבר כנסת ולעוזריו

יו"ר ועדת חוקה, ח"כ מיכאל איתן, טען היום (ב') כי המשטרה ערכה בשנים האחרונות האזנות סתר לחבר כנסת ולעוזריו. לדבריו, "בנוסף, היתה אף חדירה למחשבו של הח"כ במשכן הכנסת". ח"כ איתן שלח מכתב בנושא ליועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, בו ביקש שיבחן את הפרשה.
בתוך כך, התעורר היום עימות בין היועצים המשפטיים של הממשלה והכנסת בסוגייה: היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, קבע היום במכתב ליו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט, ח"כ מיכאל איתן, כי "במקרים חריגים ניתן לעשות שימוש בהאזנות סתר לטלפונים של חברי כנסת ושרים". לעומתו קבעה היועצת המשפטית של הכנסת, אנה שניידר, כי "אסור להאזין בסתר לחברי הכנסת, בשל חסינותם". הדיון בנושא התעורר בתגובה לדו"ח שהגיש ראש אמ"ן במשטרה, ניצב אילן פרנקו, ובו סירב למסור פרטים בעניין האזנות לאישי ציבור. שניידר קבעה במכתב לח"כ איתן, כי על המשטרה והשר לביטחון פנים, צחי הנגבי, למסור מידע לוועדת חוקה על האזנות הסתר לשרים ולחברי הכנסת במשכן.
לעומתה, קבע היועץ המשפטי לממשלה במכתבו לח"כ מיכאל איתן כי לחברי הכנסת אין מעמד שונה מלכל אדם, כך שלכאורה אין מניעה משפטית לבצע להם האזנות סתר. לדבריו, "חסינות בפני האזנות סתר אינה נכללת בין סוגי החסינות השונים שפורטו בחוק החסינות". עם זאת הוא הדגיש כי "לחברי כנסת יש מעמד מיוחד ולכן ניתן להאזין להם רק במקרים חריגים".
היועץ ציין כי במהלך שש וחצי שנות כהונתו בתפקיד לא נעשתה האזנת סתר לאף חבר כנסת או שר, והדגיש כי כל בקשת האזנה של המשטרה היתה צריכה לקבל את אישורו.
במכתב כתב רובינשטיין, כי על פי הנוהג המקובל מציג השר לביטחון פנים את הדיווח לוועדת החוקה באמצעות ראש אגף המודיעין במשטרה, כקצין הממונה מטעם המשטרה על נושא האזנות הסתר. בנוסף, נמנע רובינשטיין מהתייחסות לתיקים ספציפיים, בעקבות החשש מפגיעה בחקירה הנערכת בהם.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
היועץ המשפטי לממשלה. "לח"כים יש מעמד מיוחד"
צילום: גלי תיבון
צילום: אתר הכנסת
איתן. "בוצעה האזנת סתר לאחרונה"
צילום: אתר הכנסת
שניידר. לא להאזנות
מומלצים