שתף קטע נבחר

ריבלין מחנך את חברי הכנסת

"חבר כנסת אינו יכול לשמור על זכות השתיקה", כך הסביר פרופ' אסא כשר הערב בסדרת חינוך מיוחדת לחברי הכנסת. ח"כ נעמי בלומנטל השפילה את מבטה, גורלובסקי יצא מהאולם לאחר דקות מעטות ואילו יחיאל חזן בלע כל מילה. היו"ר ריבלין צילצל בפעמוני הכנסת כדי לזרז את 120 הנבחרים להגיע, אולם רק 40 התייצבו

תחת הרושם הקשה שהותיר ליל "ההצבעות הכפולות", עוברים חברי הכנסת חינוך מחדש. יו"ר הכנסת ראובן ריבלין (ליכוד) דחק אמש (ג') בחברי הכנסת להגיע לשעת מחנך באולם ההרצאות במישכן בירושלים.
ריבלין נהג בחברי הכנסת כמו בתלמידים. מחצית השעה לפני מועד הכינוס המקורי, כבר החלו פעמוני המשכן לצלצל, כדי שאיש מחברי הכנסת לא יחמיץ. כצפוי, הגיעו לאירוע כארבעים חברי כנסת בלבד: נעמי בלומנטל נכחה למחצית השעה בלבד, מיכאל גורלובסקי נעלם לאחר דקות ואילו יחיאל חזן בלע כל מילה.
כבר בפתיחת הכנס שיגר ריבלין רמזים עבים לכיוון המחוקקים. "תדמיתה של הכנסת כה נמוכה, עד כדי פגיעה בדמוקרטיה. יש להתחיל בשיקום אמון הציבור. הכרה בחולי היא ראשית מרפא", הסביר.
פרופ' אסא כשר, יו"ר הקתדרה לאתיקה, ממש נזף בחברי הכנסת שלטענתו, לא הפנימו את מעמדם הציבורי הרם. "הכנסת הפכה למוסד מדאיג", אמר. "כאשר מסתכלים מקרוב נעשית התמונה קיצונית יותר. מתגלות תופעות מדאיגות". פרופ' כשר הבהיר לחברי הכנסת, כי עליהם לגלות יושרה, הגינות, נאמנות ועמידה בניגודי אינטרסים. "האזרח רואה אתכם לא סרים למרותם של כללים וחוקים ומבין מכך, שניתן להפר כללים קטנים כגדולים". בדבריו הדגיש פרופ' כשר, כי חברי הכנסת אמורים לבטא נאמנות לשלטון החוק ולכן אינם יכולים להשתמש בזכות השתיקה.
את דברי פרופ' כשר, ח"כ בלומנטל (ליכוד) שמעה תוך השפלת מבטה אל השטיח הירוק באולם. חברי כנסת אחרים התלוננו מאוחר יותר, כי פרופ' כשר חרג מסמכותו ובמקום לדון במצבים תיאורטיים נגרר לדיון אישי.
"יום האתיקה" כלל הרצאה של פרופ' כשר על אתיקה פרלמנטרית, על אתיקה ומשפט דיבר השופט בדימוס יצחק זמיר, על כללי האתיקה דיבר עו"ד צבי ענבר ועל ניגוד עניינים הרצתה היועצת המשפטית של הכנסת, עו"ד אנה שניידר.
בקרוב ייצאו חברי הכנסת לפגרה ארוכה בת שמונים יום, במהלכה ודאי יתהו כיצד הצליחו בתקופה כה קצרה להסב נזק כה גדול לתדמית הכנסת ולעצמם.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
ח"כ בלומנטל השפילה מבט
צילום: עמית שאבי
צילום: אבי כהן
ח"כ מיכאל גורלובסקי בא והלך
צילום: אבי כהן
צילום: אבי כהן
ח"כ יחיאל חזן בלע כל מילה
צילום: אבי כהן
מומלצים