שתף קטע נבחר

פורז: התוכנית לאיחוד רשויות מתה; נתניהו: היא חיה

שר הפנים זעם כינס מסיבת עיתונאים והכריז שלא יפעל עוד לקידום התוכנית לאיחוד הרשויות - משום שלא קיבל גיבוי מהליכוד מראש הממשלה. שר האוצר הודיע: אעלה את הנושא שוב בכנסת

"התוכנית לאיחוד הרשויות מתה. הליכוד קבר אותה" - במילים חריפות אלו הודיע אתמול (ד') שר הפנים, אברהם פורז משינוי, כי אין בכוונתו לפעול עוד למען אישור התוכנית לאיחוד הרשויות המקומיות. זאת, בשל העיכובים הרבים וה"סחבת" בתהליך אישורה.
במסיבת עיתונאים שכינס בנושא הבהיר פורז: "אני מטיל את האשמה על ראש הממשלה שרון והליכוד, שלא תרמו לקידום התוכנית, שבמקור הייתה של הקואליציה. מבחינתי - היא נגמרה".
שר הפנים הוסיף באזהרה מרומזת: "היו ראשי רשויות שאמרו במהלך השימוע שהם התייעלו לבד ואינם זקוקים למענק איזון. אין בעיה - נבדוק בפרוטוקולים ואדאג לא להעביר להם תקציב".
בתגובה אמר דוד עמר, ראש עיריית נשר וממלא מקום יו"ר השלטון המקומי: "צר לי ששר הפנים הרים ידיים. מרכז השלטון המקומי קורא לו לחזור בו ולהתכנס על מנת לבחון איחוד רשויות שלא בדרך חקיקה". אבל במקביל לתגובה "הרשמית", נודע ל-ynet על גילויי שמחה רבים במספר רשויות מקומיות, בעיקר חזקות, שחבריהן חששו מצירופן לרשויות חלשות יותר.
שר האוצר, בנימין נתניהו, הודיע אמש כי הוא אינו מקבל את ביטול התוכנית, וכי בכוונתו לנסות להעלות את הנושא שוב בכנסת בשבוע הבא.
נתניהו קרא לכל חברי הכנסת של הליכוד להתעלם מלחצים פוליטיים בנושא. "במצב הקשה של תקציב המדינה חובה על כל אנשי הליכוד לתרום לחסכון משמעותי בתקציב, באמצעות איחוד הרשויות", אמר נתניהו.

פורז זעם על דחיית הדיון באיחוד

הכל החל הבוקר: פורז יצא בסערה מישיבת ועדת הכנסת, לאחר שהחליטה שוב לדחות את הדיון באיחוד למועד אחר. פורז זעם ואמר: "הדחייה קוברת את האיחוד. רעיון האיחוד נולד במשרד ראש הממשלה ובתמיכת הקואליציה הגיע לכנסת. עצוב מאוד אם נושא איחוד הרשויות לא יתקיים". בדיון התברר גם לקואליציה לא היה רוב להעביר החלטה בנושא.
יו"ר ועדת הכספים, שנכח בוועדת הכנסת, אברהם הירשזון (ליכוד), הסביר את הדחייה בכך ש"עבודת איחוד הרשויות לא נעשתה בצורה מסודרת", והוא אינו מוכן לקיים הצבעה עד לקיום דיונים מסודרים בעניין. "לא אעשה איחודים כי נעשתה עבודה חפיפית. ביקשנו פיילוט ממשרד הפנים וקיבלנו תוכנית לא הגיונית. איחוד הרשויות לא יעבור במושב הזה וידחה עד לאחר הפגרה", אמר.

וזה היה אמור לחסוך כסף...

תוכנית הממשלה לאיחוד הרשויות המקומיות אמורה להביא לחיסכון של מאות מיליוני שקלים, אך היא מועברת "כתפוח אדמה לוהט" בין ועדות הכנסת.
בתוכנית המקורית של איחוד הרשויות, כפי שהופיעה בתכנית הכלכלית, היה איחוד של למעלה מ-200 רשויות מקומיות. החוק אושר בקריאה ראשונה בכנסת ואחר כך, לבקשת השר פורז, פוצל מהתוכנית הכלכלית לדיון בנפרד. הממשלה הגישה תוכנית חדשה הכוללת איחוד של 70-80 רשויות מקומיות, כאשר באופן תמוה, בעקבות לחצים שונים, הוסרו מהרשימה איחודים שונים בין רשויות - בשל לחצים פוליטיים ואחרים.
מקל ראשון בגלגלי התוכנית הניחה ועדה משותפת של כספים ופנים, שטענה כי הרשימה הנוכחית שונה מהרשימה עליה הצביעו בקריאה ראשונה, ולכן מדובר "בנושא חדש" ויש להתחיל את תהליך החקיקה מחדש". לפני כשבועיים התפוצצה הישיבה כאשר פורז האשים את חברי הוועדה כי הם "מונעים מאינטרסים פוליטיים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
פורז. זעם
צילום: עמית שאבי
צילום: איי פי
שרון. קבר את התכנית?
צילום: איי פי
נתניהו. התעלמו מלחצים
מומלצים