שתף קטע נבחר

ועדת הכנסת: ועדה ציבורית תדון בשכר הח"כים

בראש הוועדה יעמוד הכלכלן פרופ' ראובן גרונאו, ויהיו בה חברים גם עו"ד ורואה חשבון. הוועדה תוכל להגיש המלצות בלבד לוועדת הכנסת, וזו תחליט אם לאמצן

ועדת הכנסת החליטה היום (ב') על הקמת ועדה ציבורית שתדון בשכר הח"כים ובתנאיהם. בראש הוועדה הציבורית יעמוד הכלכלן פרופ' ראובן גרונאו מהאוניברסיטה העברית. חברי ועדה נוספים יהיו עו"ד יוסף גלאור, ורואה החשבון דניאל דורון.
הוועדה תגיש את המלצותיה לוועדת הכנסת, וזו תחליט אם לאמצן או לדחותן. מדובר בוועדה שתחליף את הוועדה הציבורית הקודמת שדנה בשכר הח"כים, בראשה עמד השופט בדימוס שאול אלוני.
לטיפולה של הוועדה החדשה יועברו בקשות שונות ומשונות של חברי כנסת לתוספות שונות, ביניהן: מתן תנאים מיוחדים לח"כ שכיהן כיו"ר כנסת או כראש ממשלה; בקשתו של ח"כ שאול יהלום (מפד"ל) להחזר של 40% מהתשלום המיועד לדמי שכירות ללשכה פרלמנטרית למי שאינו מחזיק לשכה. ליהלום יש כמה בקשות נוספות, ביניהן, מימון ביטוח עבור עוזרים פרלמנטרים, וגם: שהמדינה תממן את האגרה שנאלצים הח"כים לשלם בכביש מס' 6.
ח"כ יהלום ביקש בתחילת הדיון לדחות את הקמת הוועדה, כי לדעתו יש חשש שהציבור יבין את המהלך כהטבות שמבקשים לעצמם חברי הכנסת. "בחוץ יש אוהלי מחאה של החד-הוריות. נחכה עד שהאווירה תירגע", אמר.
בקשתו נדחתה על ידי יו"ר ועדת הכנסת, רוני בראון, שטען כי "מי שרוצה יכול עדיין למשוך את בקשותיו לפני האישור הסופי של מליאת הכנסת על הרכב הוועדה".

1,200 שקל לישיבה

בפברואר 2000 מינתה הכנסת ועדה ציבורית בראשות השופט בדימוס אלוני. בכתב מינוי הוועדה היא הוסמכה בין היתר להמליץ על שכרם של חברי כנסת. בכנסת ה-16 נכנס לתוקף חוק יסוד הממשלה החדש, שהפקיע מידי ועדה ציבורית את הסמכות לקבוע את שכר ראש הממשלה, השרים וסגני השרים. אולם בנוגע לחברי הכנסת, מאפשר החוק לוועדה ציבורית לעסוק בשכרם.
תקופת כהונתם של חברי הוועדה החדשה תהיה לחמש שנים, ושכרם ישתווה לשכר חברי הוועדה הציבורית לחוק מימון מפלגות ויעמוד על כ-1,200 שקל לישיבה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 33
הוועדה תעביר רק המלצות
צילום: ערוץ 33
צילום: עמית שאבי
יהלום. גם עבור כביש האגרה
צילום: עמית שאבי
מומלצים