שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סקר: גם אחיות מתקשות בפענוח כתב ידם של הרופאים

  כמה פעמים ניסיתם לפענח את כתב ידו של הרופא שלכם ולא הצלחתם? ואתם לא לבד: מחקר חדש מגלה שגם לאחיות יש בעיות בפענוח כתב היד, וזה כבר מסכן אותנו, כחולים

  לא הבנתם את מה שכתב הרופא? סביר להניח שגם האחיות, ואף הרוקחים לא הצליחו במשימה: סקר חדש, שנערך בבית החולים הדסה בירושלים, מגלה כי קיימת שכיחות גבוהה של טעויות בקרב הצוות הרפואי, דווקא בשל כתב ידם של הרופאים, ואי הקפדה על נהלי רישום נכונים. תוצאות הסקר פורסמו בגליון החדש של עתון ההסתדרות הרפואית הישראלית "הרפואה".
  טעויות ושגיאות במתן תרופות הן מהסיבות העיקריות לתמותה ותחלואה בקרב מטופלים. מתן תרופה למטופל בבית חולים הוא תהליך מורכב, והסיכון לטעות מצוי בכל אחד משלבי התהליך. הטעויות השכיחות ביותר הן במרשמי התרופות, ודווקא אלו, מסתבר, ניתנות למניעה.
  בבדיקת טעויות במרשמי התרופות שבוצעה בהדסה הר-הצופים בירושלים בשנת 2000, נמצא כי 38 אחוזים מהטעויות נבעו מליקויים ברישום. שנה לאחר מכן, החליטו בבית החולים לפתוח בפעילות שתשפר את איכות הטיפול.
  כחלק מפעילות זו, הוחלט לבדוק את מרשמי הרופאים ואת רישומי האחיות (שהסתמכו על רישומי הרופאים). הסקר בוצע במהלך 8 שבועות, ב-5 מחלקות אישפוז ובמחלקה לרפואה דחופה (חדר מיון).
  מהסקר עולה כי רק 18 אחוזים מהמרשמים והוראות הרופאים, ורק 37 אחוזים מרישומי האחיות נכתבו כנדרש בנהלים. במחלקה לרפואה דחופה הייתה הענות נמוכה אף יותר, ורק 3 אחוזים מהוראות הרופאים נכתבו על פי הנוהל.
  יתרה על כך, רוב הטעויות ברישום האחיות, נבעו מאי הבנת כתב ידו של הרופא. כך למשל, לא הקפידו הרופאים על מירשמים הכתובים באותיות דפוס, והמשיכו במנהגם בכתיבת מירשמים באותיות כתב-יד מחובר. חלק מהרופאים לא הקפיד על כתיבת מינוני תרופות ברורים, ואחרים השתמשו בקיצורים או ראשי תיבות לא מובנים.
  לדעת החוקרים מהמרכז הרפואי הדסה הר-הצופים, תהליך המיחשוב והנפקת מירשמים והוראות רופאים באמצעות המחשב עשויים לפתור את הטעויות הרבות, שעשויות להסתיים גם בסכנה לחיי החולים. ועד לתהליך מיחשוב כולל בבתי החולים, ובצל משבר הבריאות בישראל, ממליצים המומחים כי הנהלות בתי החולים יחנכו את הרופאים כיצד יש לבצע כראוי רישום תרופות.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים