שתף קטע נבחר

"החמאס אסף מודיעין על ראש הממשלה"

כך עולה מחקירתו של מסיע המחבל שביצע את הפיגוע בקו 14 בירושלים. המסיע, עומר שריף, סיפר כי מפעיליו הינחו אותו "לאסוף מידע על לשכת ראש הממשלה ועל תנועותיו של שרון". בחמאס ביקשו לבצע את הפיגוע נגד שיירת ראש הממשלה אולם הוא לא יצא לפועל מ"סיבות טכניות"

היום (ב') הותר לפרסום כי השב"כ עצר את עומר שריף, מוביל המחבל המתאבד שביצע את הפיגוע באוטובוס קו 14 סמוך לבניין כלל בירושלים. בפיגוע שבוצע ב-11 ביוני, נרצחו 17 בני אדם.
שריף, בן 19 מבית חנינא, הודה בחקירתו בשב"כ כי הוא גוייס על ידי ראשי החמאס בחברון לפני כמה חודשים ונהג להיפגש עמם מעת לעת. שריף הגיע לחברון והצליח לחזור לירושלים בכל פעם תוך ניצול תעודת הזהות הישראלית הכחולה שברשותו. מהחקירה עולה כי במהלך הפגישות הינחו המפעילים את שריף לאסוף מידע על לשכת ראש הממשלה ועל תנועותיו של ראש הממשלה אריאל שרון. גורמים במערכת הביטחון אומרים כי בחמאס התכוונו לפגוע בשיירת ראש הממשלה, אך התכנון לא הגיע לידי ביצוע בשל "בעיות טכניות".
שריף עבד בין השאר כעובד ניקיון באוניברסיטה העברית בגבעת רם. הוא גם קרוב משפחתו של עבדאללה קאווסמה, מראשי תשתית החמאס בחברון.

"אסף חומר על בניזרי"

פעיל נוסף בהתארגנות היה סאמר אחמד עטרש, שהוביל את המחבל המתאבד שביצע את הפיגוע בקו 6 ב-18 במאי, ושנגדו הוגש לאחרונה כתב אישום. עטרש מסר בחקירתו כי אסף מידע מודיעיני אודות בית השר לשעבר, שלמה בניזרי באזור ירושלים.
עטרש סיפר בחקירתו כי תכנן יחד עם חבר נוסף אותו ביקש לגייס, נזיה טהא, להחדיר מחבל מתאבד לאולם שמחות בקיבוץ צרעה, במהלך אירוע במקום. לפי כתב האישום, תוכנית אחרת של השניים היתה להחדיר רעל מסוכן לתוך מוצרי מזון במעדניה בבית שמש בה עבד אחד מהם. עטרש אף ניסה לשכנע את חברו לבצע שורה של פיגועים נוספים דוגמת פיצוץ מכונית תופת, אך תכניותיהם לא יצאו לפועל, ככל הנראה בשל קושי להשיג מטענים.
לדברי עטרש, בסוף השבוע שקדם לפיגוע בקו 14 נפגשו שריף ועבדאללה קוואסמה לתיאום הפרטים האחרונים לביצוע פיגוע התאבדות.
השניים קבעו כי על שריף להגיע למחסום קלנדייה ביום רביעי 11 ביוני, בשעה 15:00, כדי לפגוש את המחבל המתאבד שיהיה מצויד בחגורת הנפץ, להעבירו לירושלים ולהלבישו כחרדי.
פרט חקירה זה מוכיח, לטענת מערכת הביטחון כי תאריך הפיגוע נקבע מראש לפני הניסיון של ישראל להתנקש בחייו של עבד אל עזיזי רנטיסי מראשי החמאס ברצועת עזה, ב-10 ביוני 2003, ו"לכן הפיגוע לא היה כנקמה על ניסיון החיסול".

"ניצול התעודה הכחולה"

שני הפיגועים, בקו 6 ובקו 14, בוצעו במתווה דומה ובשניהם הוסווה המחבל המתאבד בבגדי חרדי. גם בפיגוע שביצעה תשתיתו של עבדאללה קוואסמה ב-17 במאי בחברון בו נרצחו בעל ואשה, המחבל היה מחופש לחרדי.
גורמי ביטחון אמרו היום כי בחקירות השניים "עלתה בבירור הדומיננטיות של עבדאללה קוואסמה ומעורבותו בכל שלבי ההכנה, ההתארגנות ושילוח המתאבדים, כולל פגישות חשאיות עמם לצורך תדרוך ותיאום".
עוד אמרו גורמי ביטחון כי "מקרים אלו ממחישים שוב את השימוש אשר עושים ארגוני הטרור הפלסטינים בערבים תושבי מזרח ירושלים".
לטענתם, "ארגוני הטרור מנצלים את יכולתם של ערביי מזרח ירושלים לנוע בחופשיות בשטח ישראל בעזרת תעודת הזהות הישראלית ואת העובדה שהם עובדים בתוך ישראל לצורך הוצאת פיגועים נגד אזרחי ישראל".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שריף. הסיע המחבל לפיגוע
צילום: רויטרס
הפיגוע בקו 14
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
"לעקוב אחר תנועות שרון"
צילום: איי פי
צילום: איי פי
"הפיגוע - לא בגלל ניסיון ההתנקשות". רנטיסי
צילום: איי פי
מומלצים