שתף קטע נבחר

תפנית: תוקם ועדה בראשות שופט לחקירת פרשת הילר

כך החליט הבוקר שר הבריאות, דני נוה. הפתולוג הזר: אשמח להופיע בוועדה. עימות סוער התנהל בוועדת הבריאות של הכנסת, שהתכנסה לדון בפרשה הכאובה - בה קבע הפתולוג הדני כי חלקים הוצאו מגופתו של החייל דניאל הילר ז"ל במהלך נתיחה במכון באבו כביר. במשרד הבריאות ובמכון מכחישים בתוקף את הדברים ותוקפים את הפתולוג

בצעד מפתיע, מחליט היום (ג') משרד הבריאות לבדוק לעומק את "פרשת דניאל הילר", בעקבות דו"ח הפתולוג הדני שקבע כי איברים הוצאו מגופתו של החייל במהלך נתיחה במכון הפתולוגי באבו כביר. בעקבות ההחלטה אמרה האם, דניאלה הילר: "סוף סוף אנחנו מרגישים שאנחנו בדרך לניצחון. הצדק יוצא לאור".
שר הבריאות, דני נוה, הודיע כי תוקם ועדת חקירה בלתי תלויה, בראשות שופט, כדי לבדוק את כל האירועים הקשורים בנתיחת גופתו של דניאל הילר ז"ל במכון לרפואה משפטית באבו כביר. זאת, בניגוד מוחלט לעמדת בכירי המשרד שהגנו אתמול בתקיפות על המכון ופעולותיו בנושא.
השר נוה אמר כי "מול הטענות הקשות קורעות הלב של הוריו של דניאל הילר ז"ל, ומנגד עמדתו הנחרצת של פרופ' היס, הדבר הנכון ביותר כדי להגיע לחקר האמת, זו ועדת בדיקה חיצונית בלתי-תלויה בראשות שופט בדימוס". בעוד מספר ימים ימסור משרד הבריאות את הרכב הוועדה.
אני דוחה את הטענות על מגמתיות של דו"ח הנתיחה ודוחה את הטענות שהדו"ח שלי סובייקטיבי משום שקיבלתי תשלום. מקצוע הפתולוגיה הוא אובייקטיבי מטבעו. גם בתחילת הדרך אמרתי למשפחה שהם יכולים לצפות ממני לדו"ח אובייקטיבי.
(כנראה הוא אמר את זה כי נטען שהממצאים שלו מקורם ברצונו לפייס את המשפחה ולרצות אותה. הוא כאילו אומר כאן שאמר למשפחה מראש שהוא לא מתכוון לכתוב להם דו"ח כרצונם).
הפתולוג הדני אמר ל-ynet כי ישמח לבוא ולהסביר את הדו"ח שערך בפני הוועדה. "שמעתי את הדברים של פרופ' היס, שאמר שאני לא מקצועי. אני עומד מאחורי העבודה שלי. אני מניח שיש שלו בעיה עכשיו וזאת הסיבה שהוא אמר מה שאמר. אינני רוצה להגיב על כך ולהוסיף על הבעיה הזו".

עימות חריף בוועדת הבריאות

ההודעה הגיעה במהלך עימות חריף וסוער, שהתנהל הבוקר בוועדת הבריאות של הכנסת, שהתכנסה לדיון מיוחד, בעקבות שורת הפירסומים ב-ynet אודות חשד להוצאת איברים מגופת החייל. בדיון השתתפו בכירי מערכת הבריאות, בני משפחת הילר והורים שכולים, שמחאו כף כששמעו על הקמת הוועדה.
במוקד הדיון ניצבה דמותו של ראש המכון הפתולוגי, פרופ' יהודה היס, שנאלץ להתמודד מול שורה של האשמות נגדו, בדבר מה שאירע לגופת החייל במהלך הנתיחה הראשונה במכון לפני כשנתיים. הפתולוג הדני, פרופ' יורגן תומסן, כתב בדו"ח שחיבר לפני מספר ימים לבקשת המשפחה, כי בגופה חסרו חלקים פנימיים וכן עצמות - והיא לא נתפרה כראוי לאחר הנתיחה.
אתמול יצאו בכירי משרד הבריאות בהתקפה חריפה נגד הפתולוג הדני, והציגו שורה של טענות נגד הנתיחה השניה שביצע בגופתו של דניאל הילר. בין היתר כינו את מסקנותיו "רשלניות וחסרות מקצועיות". בעקבות מסיבת העיתונאים הגיב פרופ' תומסן ואמר ל-ynet כי הוא אינו מופתע מההתקפה כלפיו, ואם יש צורך בכך "העניינים יתבררו בבית משפט".
חברי הכנסת האזינו היום לעדותו של עורך הדין שי פויירינג, המייצג את משפחת הילר בפרשה, שתקף בחריפות את משרד הבריאות והמכון לרפואה משפטית. "הבאנו פתולוג דני, שהמוניטין שלו לא מוטל בספק. ואז מכנסים מסיבת עיתונאים אתמול, 'תמונה קבוצתית עם פרופסור היס' - במקום להצטרף אלינו בדרישה אמיתית לחקור", אמר פויירינג.
פרופ' היס הגיב ואמר כי "זה נראה כמו בית משפט. בנתיחה של הילר לא נלקחו איברים ולא עצמות. כל מה שנבדק הוחזר". היס תקף בחריפות את דו"ח הפתולוג הדני ואמר כי "הנתיחה שלו העלתה ממצא מדהים - שהגופה לא נתפרה? זו עלילת דם". הוא ציין גם כי בעקבות תחקיר "ידיעות אחרונות" הופסקו משנת 2001 כל המחקרים במכון.
יו"ר הוועדה, ח"כ שאול יהלום, שאל את היס: "האם תומסן מוכר לך אישית"?
היס השיב: " אני לא מכיר אותו מעולם הפתולוגיה".
ח"כ יהלום: "מה התשובה שלך על העצמות שנעלמו"?
היס: "מעולם לא נלקחו עצמות. אין ערך לקביעה הזו".
הרמן הילר, אביו של החייל קרא בלעג: "אולי הוא נולד בלי עצמות".
לטיעוניה של משפחת החייל הצטרף בדיון השופט בדימוס אריה סגלסון, שעמד בראש הוועדה שחקרה את פרשת הסחר באיברים במכון באבו כביר. "הייתי מזועזע כשהכנתי את הדו"ח", סיפר סגלסון, "מצאתי דברים שזעזעו אותי מבחינה אישית ומבחינת כבוד המת".
השופט סגלסון הוסיף וסיפר כי בקומת חדרו של פרופ' היס במכון נדהם לגלות "מוזיאון של גולגלות עם חורים", שעליהן נכתבו מספרים אישיים של חיילים. היס מיהר להגיב: "זה פשוט לא נכון. לא היה דבר כזה". השופט סגלסון ענה: "נו, אני משקר, מה לעשות". בעקבות הדברים התפרצה אחת האמהות השכולות בצעקות: "אני הולכת היום לפתוח את הקבר של הבן שלי. אני לא מאמינה".

הפגנות לפני הדיון

לפני הדיון הפגינו הבוקר בני משפחות שכולות מול משרד הבריאות בירושלים, בדרישה לפטר לאלתר את פרופ' יהודה היס. המפגינים פנו למנכ"ל משרד הבריאות, בועז לב, שיצא לדיון בכנסת, וקראו: "האם היית מגונן על פרופ' היס אם היה עושה לבן שלך מה שעשה לבנים שלנו?"
אחד המפגינים שאל: "מדוע אתה מגונן על אדם, שוועדה של משרדך קבעה שנכשל בתפקידו?" לב השיב להורים שהמכון הוא גוף חשוב והיה מגן עליו, גם אם בנו שלו היה נפגע באותה צורה.
בעקבות ההודעה על הקמת הוועדה, אמר פרופ' יהודה היס כי הוא מברך על כך, אולם רמז לאחריות הורי החייל למה שאירע: "אני שמח שששר הבריאות החליט להקים ועדת חקירה - ואני מקווה שהיא תבדוק גם מה קרה לגופה כשהועברה לבית ההורים", דברי היס.

בהכנת הכתבה השתתפה ורד לוביץ'
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
הוריו של דניאל הילר ז"ל בכנסת. "הצדק יוצא לאור"
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום גלי תיבון
פרופ' היס. לא נלקחו עצמות
צילום גלי תיבון
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
נוה. ועדת חקירה
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: עמית שאבי
ח"כ יהלום. על תומסן שמעת?
צילום: עמית שאבי
צילום רפרודוקציה: מאיר אזולאי
דניאל הילר ז"ל
צילום רפרודוקציה: מאיר אזולאי
מומלצים