שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  נתן כהן: "הגיע הזמן לחרם על גלגל"צ"

  הזמר מ"הנשמות הטהורות": החליט לאסור על גלגל"צ וגל"צ להשמיע את שיריו - בשל העובדה שהתחנות משמיעות רק את להיטיו הישנים. ההסבר: "מישהו צריך לקום ולנער את התחנה הזו". גלגל"צ: "איומים וחרמות לא יזיזו אותנו מילימטר מדרכנו"

  בצעד מחאה תקדימי החליט המוזיקאי נתן כהן לאסור על השמעת שיריו בגל"צ וגלגלצ. כהן אחראי בין היתר לכל להיטיה הגדולים של להקת "הנשמות הטהורות" (קפה אצל ברטה, אחכה לך, שחור לבן שחור, ברחוב הנשמות הטהורות).

   

  בישיבה שקיימה אתמול הנהלת אקו"ם, בה רשומות יצירותיו של כהן, נידונה בקשתו יוצאת הדופן והוחלט לאשרה. "האופציה של אמנים לאסור על השמעת שירים בתחנה כזו או אחרת קיימת כבר כשנה", אמרו באקו"ם, "אך זו הפעם הראשונה שיוצר פונה אלינו בבקשה שכזו. ברור שהדבר נעשה כצעד מחאה ובשל תסכולו של היוצר מהתנהלות גלגל"צ".

   

  בראיון ל-ynet קורא כהן לאמנים נוספים שלטענתו "סובלים מנחת זרועה של תחנת הרדיו הצבאית" להפסיק לקטר ולהצטרף לצעד המחאה שלו. "היצירה שלי משרתת את גלגל"צ, אבל גלגל"צ בפירוש אינה משרתת אותי והגיעה הזמן לשים לזה סוף", אומר כהן ומוסיף, "הם משדרים רק שירים ישנים שלי שנכתבו לפני 30 שנה, בשבילם אני נוסטלגיה. בעשר השנים האחרונות הוצאתי עשרות שירים שלא הושמעו שם בכלל. גלגל"צ מבחינתי היא אסון למוזיקה הישראלית, תחנה שאמן צריך להתבייש שהיצירה שלו מושמעת בה. חשוב להם הרייטינג ולא האיכות, למרות שכתחנה שחיה על כספי ציבור, השיקולים שלה היו אמורים להיות בנויים אחרת והיא היתה אמורה לשקף את העשייה המוזיקלית בישראל ולא את טעמו האישי של עורך מוזיקאלי כזה או אחר".

   

  כהן מגדיר את שיטת הפלייליסט (רשימת ההשמעה) של גלגל"צ "צנזורה" ואומר: “שיר שלא נכנס לפלייליסט נידון למוות ואין סיכוי שהוא יושמע בתחנות הרדיו הצבאיות. מישהו צריך לקום ולנער את התחנה הזו ואת העומדים בראשה מכיוון שהנזק שהם גורמים לתעשיית המוזיקה ולמוזיקאים הוא עצום". לדבריו, מה שהניע אותו להחרים את גלי צה"ל היתה ההתעלמות המוחלטת של תחנותיה מהסינגל המשותף שהוציא לפני שבועות ספורים עם גרי אקשטיין ושנקרא "מוכרחים להיות שמח". השיר, שנבחר כשיר השבוע של רשת ג' וזכה להשמעות רבות בתחנות הרדיו האזוריות, זכה לטענתו להתעלמות מוחלטת ברדיו הצבאי. "הם אומרים שהשיר לא מתאים לקו שלהם, אבל עד לרגע זה ממש לא ברור לי לאיזה קו הם מתכוונים. אי אפשר להתווכח עם ההצלחה של השיר שזוכה להשמעות בלי סוף בתחנות אחרות. זה העלה לי הסעיף והחלטתי שאני קם ועושה את המעשה הקטן שלי. אני מקווה שאחרים יתפסו קצת אומץ. אני שומע את הקיטורים של אמנים שסובלים מנחת זרועה של גלגל"צ מזה שנים, אמנים שפשוט מוחרמים בתחנה ולמרות זאת לא מעיזים לצייץ. בגלל שאנשים מפחדים הם מקבעים את המצב ובסופו של דבר מביאים להחמרתו. סתימת הפיות של האמנים מביאים אנשים כמו אלדד קובלנץ מנהל התחנה להאמין שהכוח שלו בלתי ניתן לערעור".

   

  קצת היסטוריה

   

  בפברואר 2002 הודיעה עמותת זמר ישראלי וים תיכוני (עזי"ת) על כוונת אמניה להחרים את תחנת הרדיו הצבאית. בסופו של דבר, בעקבות מגעים חוזרים ונשנים בין מפקד גלי צה"ל אבי בניהו לבין מנכ"ל עמותת עזי"ת, נמצאה פשרה.  עם זאת, בשנה האחרונה נשמעו לא מעט טענות של אמנים ויוצרים לאחרים לגבי מדיניות ההשמעה של התחנה, שמצידה הכריזה על ביצוע מספר שינויים ובתוכם הגדלת נפח המוזיקה העברית ושידור מגזינים שיעסקו במוזיקה חדשה.

   

  יוצרים ומבצעים רבים נפגעו מאוד ממדיניות הפלייליסט של גלגל"צ שגרמה שרק שיר אחד מאלבומם האחרון הושמע בתחנה. 

  כתוצאה מכך נפגעו מאוד מכירותיהם של תקליטים כמו "תנינענק" של קורין אלאל, "שמש רטובה" של אריק איינשטיין, "ואני קורא לך" של אייל גולן, "מוצאי חג" של חווה אלברשטיין, "בגלל האנשים שאני אוהבת" של אסתר שמיר, "להתראות מתוק" של נורית גלרון, "זמן אהבה" של שלומי שבת ועוד רבים וטובים.

   

  לא יזיזו אותנו

   

  תגובת גלגל"צ: "נתן כהן הוא יוצר חשוב וניתן לו ביטוי בשידורי גלי צה"ל וגלגל"צ. כל יצירה ושיר נשפטות לגופן על ידי הצוות המקצועי של התחנות. הגיע הזמן שהדברים ייאמרו ובבירור - אין שום חובה על אף תחנת רדיו על פני הגלובוס, פרטית כציבורית, לשדר כל יצירה שמשוחררת אל חלל האויר. לא איומים ולא חרמות יזיו אותנו מילימטר מדרכנו הישרה והמקצועית, לשרת את ציבור מאזינינו".

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  גלגלצ. לא ישתו קפה אצל ברטה
  לאתר ההטבות
  מומלצים