שתף קטע נבחר

ישראל שיחררה אסירים והודיעה על מחוות לפלסטינים

73 אסירים שוחררו, הוסרו הגבלות תנועה בבית לחם והותרה פתיחת מכללה בחברון. דחלאן נועד עם השליח האמריקני וולף ביריחו ודן עמו בהצעת ישראל להעביר לפלסטינים את האחריות הביטחונית על יריחו וקלקיליה. דחלאן אמר שהפלסטינים רוצים את רמאללה וג'נין. גורמים מדיניים: העברת ערים - רק כשיוכח שהפלסטינים נלחמים בטרור

במאמץ להפסיק את ההידרדרות בהפסקת האש הודיעה ביום ו' ישראל על מתן הקלות נוספות לפלסטינים. במסגרת ההקלות שוחררו 73 אסירים לשטחי הרשות. 

 

65 מהאסירים נשפטו למאסר בגין שהייה בלתי חוקית בישראל, והיו אמורים ממילא להשתחרר בקרוב. השאר ריצו תקופות מאסר בעיקר על עבירות רכוש. האסירים היו אמורים להשתחרר כבר ביום שלישי השבוע, אולם ראש הממשלה אריאל שרון הורה לעכב את שיחרורם זמן קצר לאחר הפיגועים בראש העין ובאריאל.

 

עוד במסגרת המחוות הודיע צה"ל על הקלות תנועה לפלסטינים באזור בית לחם. בין השאר, אושרה הכנסת סחורות לעיר, אושרה כניסת תיירים לעיר והוגדל מספר היתרי העבודה לישראל.

 

כמו כן התבשרו ראשי מכללת ה"פוליטכניקום" במכללה האיסלאמית בחברון כי הם רשאים לפתוח מחדש את דלתות המוסד. הפוליטכנוקום נסגר בהוראת מערכת הביטחון בטענה כי במקום מתנהלת פעילות טרור. גורמי ביטחון אמרו כי בפגישה שנערכה עם קציני צה"ל התחייבו ראשי המכללה לפעול כנגד כל פעילות חבלנית בקמפוסים, ולהימנע מקבלתם של גורמי טרור ללימודים.

 

שורת המחוות לפלסטינים יצאה לפועל למרות שגורמי ביטחון דיווחו על עלייה במספר ההתרעות לפיגועים בשטח ישראל - 25 התרעות נכון להיום. לאחר שצה"ל הרג את מוחמד סידר, ראש הג'יהאד האיסלאמי בחברון, הבטיחו אנשי התנועה לנקום את מותו. נוכח החשש מפיגועים הורו בצה"ל להגביר את הערנות, בעיקר באזור העיר שכם ולהדק את הכתר סביבה.

 

דחלאן נפגש עם השליח וולף

 

השר לענייני ביטחון ברשות הפלסטינית, מוחמד דחלאן, והשליח האמריקני לאזור, ג'ון וולף, נועדו ביום ו' ביריחו. השניים דנו בצעדים לקידום מפת הדרכים ובהם העברת השליטה הביטחונית על ערים פלסטיניות נוספות לידי הרשות.

 

וולף ודחלאן דנו בהצעת ישראל להעביר לידי הפלסטינים את קלקיליה ויריחו, הנחשבות ל"שקטות" באופן יחסי. הרשות דרשה לקבל לידיה את השליטה על רמאללה וג'נין. ארה"ב לוחצת על שני הצדדים להגביר את קצב העברת הערים, כדי למנוע הסלמה נוספת.

 

ביום חמישי נפגש דחלאן עם שר הביטחון שאול מופז. בעקבות הפגישה התקיימו במערכת הביטחון ובלשכת ראש הממשלה התייעצויות על הצעדים הבאים. מופז ודחלאן נפגשו שוב אמש ודנו בהעברת האחריות הביטחונית על ערים פלסטיניות נוספות.

 

גורמים מדיניים התייחסו לתוכנית להעברת האחריות הביטחונית על קלקיליה ויריחו לידי הרשות ואמרו שההעברה תתרחש רק לאחר שדחלאן יציג תוכנית מפורטת למלחמה בפיגועים ופירוק הנשק של הארגונים.

 

גורמים מדיניים דיווחו כי בימים הקרובים צפויה להיקבע פגישה גם בין ראש הממשלה אריאל שרון לעמיתו הפלסטיני מחמוד עבאס, בניסיון "להציל" את ההודנה.

 

"המבוקשים התכוונו לבצע פיגועים"

 

גורמי ביטחון אמרו כי שני המבוקשים שנעצרו ביום ו' בשכם התכוונו לבצע פיגועי התאבדות בישראל. השניים, האני מאהר עבדאללה ג'מוס ואיאד מחמוד ברחאת סנג'רה, החשודים כפעילי פתח, הועברו לחקירה בשב"כ. מבוקש נוסף, פעיל הפתח, נעצר במהלך פעילות של כוח צה"ל בכפר טמון, מזרחית לשכם.

 

בתוך כך הרסו הלילה כוחות צה"ל שפעלו במחנה הפליטים בלאטה בשכם את ביתו של עמאר לאטיף אבו עאייש, פעיל בגדודי חללי אל אקצה, שניסה לבצע פיגוע התאבדות ביחד עם מחבל נוסף לפני כשלושה חודשים בהתנחלות שערי תקווה בצפון השומרון. השניים נהרגו על ידי כוח צה"ל בניסיון החדירה ליישוב. סמוך לגופותיהם נמצא רובה קלצ'ניקוב ושלוש מחסניות.

 

"ערפאת יוכל להתאבל על אחותו"

 

בתוך כך העריכו גורמים בירושלים שראש הממשלה ייתן "אור ירוק" למופז לאשר ליו"ר הרשות, יאסר ערפאת, לצאת מרמאללה לחאן יונס כדי להתאבל על מות אחותו.

 

הגורמים אמרו ל-ynet: "זהו צעד הומניטרי חד פעמי. כרגע לא מדובר על יציאה מן המוקטעה מעבר לזה. ליציאה סופית מהמוקטעה יש משמעות מדינית וישראל הבהירה שכל עוד לא יינקטו צעדים מעשיים של הפלסטינים לפירוק תשתיות הטרור לא תהיה התקדמות בתהליך המדיני, כולל לא העברת ערים נוספות לשליטה פלסטינית". 


פורסם לראשונה

 

השתתפו בהכנת הידיעה: אפרת וייס, עלי ואקד, דיאנה בחור-ניר וסי"צ
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מופז ודחלאן. עוד פגישה
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
העברת האחריות על בית לחם. בקרוב גם ביריחו וקלקיליה?
צילום: רויטרס
צילום: דובר צה"ל
שחרור אסירים. "הרוב פליליים"
צילום: דובר צה"ל
מומלצים