שתף קטע נבחר

יצחק פס ומתתיהו שבו נעצרו עד תום ההליכים

שופטת בית המשפט המחוזי: קיימות ראיות לכאורה נגד השניים על החזקת נשק התקפי שנועד לפגוע ברבים. זהו נשק שהוצא מצה"ל או מהמשטרה בדרכים לא חוקיות, והסיכון הנובע ממנו לשלומו ולביטחונו של הציבור הוא ממשי ומיידי

בית המשפט המחוזי בירושלים האריך היום (ב') את מעצרם של יצחק פס ומתתיהו שבו עד תום ההליכים המשפטיים נגדם.

 

עד כה נעצרו בחשד למעורבות בפרשה עוד ארבעה חשודים: שחר זליגר, יששכר פרץ, סלע תור ורונן ארוסי. צו איסור פירסום הוטל על פרטי הפרשה.

 

חשדות כבדים - כתב אישום קל

 

פס ושבו נעצרו ב-17 ביולי באזור מחסום חיזמה, צפונית לירושלים. בתחילה נמסר שהם חשודים בעבירות ביטחון אולם רק כעבור מספר ימים הותר לפירסום שבמכונית שבה נסעו נמצאו שמונה לבנות חבלה במשקל כולל של 4 ק"ג. גורמי ביטחון טענו כי השניים חשודים שתיכננו לבצע פיגוע חבלני נגד ערבים.

 

אולם למרות החשדות החמורים, כתב האישום נגד השניים כלל לבסוף סעיפים קלים יחסית של החזקת נשק שלא כחוק וקבלת נכסים שהושגו בפשע - לבנות החבלה שככל הנראה נגנבו מצה"ל או מהמשטרה, זאת משום שהחוקרים התקשו לממש את החשדות ולגבש את הראיות נגדם לכדי סעיפי אישום חמורים יותר. גורמי ביטחון טענו שהשניים קיבלו את לבנות החבלה במזיד, ביודעם כי הושגו בפשע.

 

פרקליטם של השניים, עו"ד נפתלי ורצברגר, טען בדיון היום כי אינו חולק על הימצאותן של לבנות החבלה ברכבו של פס, אך לטענתו אין בתיק ראיות כלשהן הקושרות את שבו למקרה, ועצם נסיעתו במכונית עם פס אין בה די כדי להרשיעו.

 

ורצברגר הוסיף וטען כי בעניינו של פס, לכל היותר קיימות נגדו ראיות לכאורה על החזקת "חלק" מנשק בתוך מכוניתו, עבירה שהעונש עליה הוא עד שלוש שנות מאסר.

 

שמרו על זכות השתיקה

 

בדיון נחשף שלאחר שנערך חיפוש ראשוני על גופו של פס, הוא נשאל על-ידי אחד השוטרים אם יש לו במכונית משהו שאינו חוקי. פס השיב: "לפי מיטב ידיעתי לא". משנמצאה השקית ובה לבנות החבלה, נשאל פס מה זה והשיב: "מצאתי את זה בשער של שבות רחל. יש בפנים לבנות חבלה ואני בדרך לתחנת המשטרה על מנת להחזיר את זה".

 

במהלך חקירתם שמרו פס ושבו על זכות השתיקה וסירבו להשיב על שאלות באשר למקורן של לבנות החבלה, מדוע החזיקו בהן, לאן נסעו ומה התכוונו לעשות בהן.

 

השופטת יהודית צור כתבה בהחלטתה: "הגעתי למסקנה כי במקרה זה קיימות ראיות לכאורה נגד המשיבים על החזקת נשק... מדובר בנשק התקפי שנועד לפגוע ברבים בכמות נכבדה. זהו נשק שהוצא מצה"ל או מהמשטרה בדרכים לא חוקיות, והסיכון הנובע ממנו לשלומו ולביטחונו של הציבור הוא ממשי ומיידי... מקורו של הנשק בצה"ל, ואין לפרט כלשהו, ולמשיבים בכלל זה, כל היתר חוקי להחזיקו ברשותם".


פורסם לראשונה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
יצחק פס
צילום: גלי תיבון
צילום: גלי תיבון
מתתיהו שבו
צילום: גלי תיבון
צילום: מערכת הבטחון
לבנות החבלה. "נשק התקפי שנועד לפגוע ברבים"
צילום: מערכת הבטחון
מומלצים