שתף קטע נבחר

יום לאחר הפיגוע: המשטרה אישרה ביקורים בהר הבית

קבוצת תיירים כבר ביקרה הבוקר בהר תחת אבטחה כבדה. השר הנגבי הסביר: לא נאפשר לגורמים פלסטינים לאסור ביקורים במקום. ח"כ חזן: מקווה שלא מדובר רק בצעד סמלי בשל הפיגוע. הוואקף הודיע כי הצעד נעשה בהסכמתו, אולם ברשות הפלסטינית זועמים: מדובר בהסלמה חמורה

יום לאחר הפיגוע בירושלים (לסיקור המיוחד לחצו כאן) נפתח הבוקר (יום ד') הר הבית לעליית יהודים ונוצרים. הוואקף הודיע כי הצעד נעשה בהסכמתו. קבוצה ראשונה של תיירים אמריקנים כבר נכנסה הבוקר לסיור בהר, תחת אבטחה כבדה של עשרות שוטרים.  

ההר נסגר לפני כשלושה שבועות, בתום התייעצויות שנערכו בממשלה ובמשטרה. השר לביטחון פנים, צחי הנגבי, אמר הבוקר בעקבות פתיחת ההר כי "מכאן ואילך לא נאפשר לגורמים פלסטינים לאסור על מי שאינם מוסלמים את הזכות לבקר באתר המקודש לכל הדתות".

 

מפקד מחוז ירושלים ניצב מיקי לוי אמר כי "אין קשר בין פתיחת ההר היום לפיגוע שאירע אתמול". לדבריו, "לאחר שההר היה פתוח למבקרים במשך מספר חודשים, השעתה המשטרה את כניסת המבקרים היהודים והנוצרים להר מסיבות מבצעיות כשלושה שבועות. השעיית כניסת מבקרים והפתיחה מחדש הגיעה לאחר בחינת הנושא".

 

הוא סירב להתייחס לשאלה האם ההר נפתח בהסכמת הוואקף, ואמר כי "אני  מסתפק בכך שרק הוחלט לפתוח את ההר". לדברי לוי, "מעתה כל קבוצת תיירים או יהודים יוכלו לבקר בהר בצורה מסודרת ובאישור המשטרה".

 

רב הכותל, הרב שמואל רבינוביץ', קרא בעקבות ההחלטה ליהודים "לא לעלות להר. זה נוגד את ההלכה ואסור על פי ההלכה".

 

ח"כ יחיאל חזן (ליכוד), שכניסתו להר נמנעה לאחרונה, בירך על הצעד ואמר כי "אני מקווה שפתיחת ההר אינה רק הליך סמלי בעקבות הפיגוע אמש".

 

לדבריו, "גורמי הטרור אינם זקוקים לתירוץ כדי לפגוע ביהודים". חזן, המשמש גם כיו"ר שדולת יש"ע, מתכוון לארגן סיור של השדולה בהר.

 

אחד המבקרים: "חוויה מהממת"

 

יעקב ממן, תושב זכרון יעקב, עלה הבוקר להר, ויצא נרגש מהמקום. "זו הפעם הראשונה שלי בהר הבית. הייתי נפעם ונרגש, רגליי כשלו בגלל ההיסטוריה של המקום. התחושות היו מאוד מרגשות. זו חוויה מהממת".

 

ממן הוסיף כי הוא לא חשש לעלות להר: "כשרואים את אנשי הביטחון והתחושות שמשרים המוסלמים במקום אין שום חשש. התיידדנו איתם והצטלמנו איתם. הם אמרו לנו שהם מצטערים שלא היו עד עכשיו יהודים בהר. גם הם מבינים שהכל זה עניין פוליטי". על השאלה, אם הוא יעלה פעם נוספת להר הוא השיב: "בלי לחשוב פעמיים". 

 

המועצה המחוקקת הפלסטינית: הסלמה חמורה

 

למרות שהוואקף הודיע כי פתיחת ההר נעשתה בהסכמתו, נציג ירושלים במועצה המחוקקת הפלסטינית, חאתם עבד אל קאדר, אמר כי "החלטת משטרת ישראל לפתוח את הר הבית ליהודים ונוצרים היא החלטה פרובוקטיבית המבטאת הסלמה חמורה מצד ישראל".

 

לדבריו, "אנו מתעסקים עם ממשלה שאיבדה את ראשה. להחלטה זו יהיו השלכות חמורות וישראל היא זו שנושאת באחריות למה שיקרה. הפלסטינים והירושלמים לא יתנו להפר את קדושת מסגד אל אקצה".

 

הנגבי הודיע כבר לפני כשבוע  

 

ביום שני שעבר הודיע השר הנגבי, בדיון מיוחד של ועדת הכנסת בנושא, כי בעוד כשבוע יוכלו יהודים לעלות שוב להר, גם אם לא יושג סיכום בעניין עם הוואקף.

 

גורמים במשטרה הודיעו על סגירת ההר ליהודים ונוצרים כשבוע לפני ט' באב מ"שיקולים מבצעיים". עם זאת, גורמים פלסטינים טענו כבר אז כי ההר נסגר בעקבות לחץ מצד אנשי הוואקף, הנשלטים בידי ערפאת. גורמים פלסטינים סיפרו כי יו"ר הרשות נזף באנשי הוואקף על כך שהסכימו לחידוש הסיורים של יהודים בהר ואיים כי ינקוט בצעדים נגדם אם הסיורים לא יופסקו מייד.

 

עדנאן חוסייני, מנהל הוואקף במזרח ירושלים, הדגיש אז שהוואקף אינו מתנגד באופן עקרוני להמשך הביקורים, "בתנאי שישראל תסיר את המגבלות על כניסת מוסלמים מהשטחים להר".

 

הביקורים הופסקו, וחודשו

 

ב-1 ביולי דווח כי המשטרה אישרה לקבוצות קטנות של יהודים לסייר בהר, באישור הוואקף והדרג המדיני בישראל. כזכור, מאז ביקורו של ראש האופוזיציה דאז, וראש הממשלה היום, אריאל שרון בהר הבית בספטמבר 2000, מנעה המשטרה מיהודים להיכנס למתחם ההר. במשך השנתיים וחצי האחרונות, ביקשו גורמים דתיים שונים לעלות ולהתפלל על ההר, אולם שוב ושוב נענו בשלילה.

 

גם בג"ץ נדרש לסוגייה מספר פעמים, אולם העתירות בנושא נדחו, כאשר המשטרה והשב"כ דבקו בעמדותיהם לפיהן קיים חשש שעליית יהודים למתחם ההר תגרור התנגדות עזה ועימותים מיותרים בין יהודים וערבים.

 

היוזמה לאישור הביקורים היתה של מפקד מחוז ירושלים ניצב מיקי לוי לפני כמה חודשים, ועל פיה, אחרי המלחמה בעיראק יוכלו יהודים לעלות להר-הבית. היום, כאמור, הוחלט להתיר את עליית היהודים להר. 


פורסם לראשונה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הר הבית
צילום: רויטרס
צילום: גלי תיבון
ביקור שרון בהר הבית. לפני האינתיפאדה
צילום: גלי תיבון
צילום: ערוץ 2
הנגבי. לא נאפשר להם לקבוע
צילום: ערוץ 2
מומלצים