שתף קטע נבחר

הרשות קוראת לגבש הודנה חדשה - עם ישראל

בתום ישיבת הקבינט ברמאללה נמסר שהרשות מקיימת מגעים עם גורמים בינלאומיים כדי להגיע להפסקת אש חדשה, שבה גם ישראל תהיה שותפה. שר ההסברה הפלסטיני: "יד אחת לא מספיקה כדי למחוא כפיים". בירושלים דוחים לפי שעה את הרעיון: "נמשיך לפעול כל עוד דחלאן אינו עושה דבר"

בירושלים דוחים את הצעת הרשות הפלסטינית להסכם הפסקת-אש חדש עם הפלגים הפלסטינים, שיכלול הפעם גם את ישראל. "אנחנו דורשים מהם לפרק את תשתיות הטרור, ולא מדברים על הודנה שמודנה", אמרו גורמים מדיניים.   

 

ממשרד הביטחון נמסר כי ישראל מחוייבת לתהליך המדיני, אך תוסיף לפעול "כפי שתמצא לנכון", עד אשר הרשות הפלסטינית תעמוד בהתחייבויותיה ותפעל נגד הטרור.

 

בישראל מצפים לראות פעילות ממשית מצד אנשיו של מוחמד דחלאן, השר הפלסטיני לענייני ביטחון, נגד המנהרות להברחת הנשק ונכסי החמאס. "הוא הציג תוכנית לפעולה בפני הממשל האמריקני, אבל בינתיים - הכל דיבורים", אומרים גורמי ביטחון.     

 

"יד אחת אינה מספיקה למחיאת כפיים"

 

אתמול בצהריים (שבת) קראה הרשות לגבש הסכם הודנה חדש. הדברים פורסמו בתום ישיבה של הקבינט הפלסטיני ברמאללה. השר הפלסטיני לענייני חוץ, נביל שעת', אמר: "אנחנו רוצים הודנה בין כלל הרשות הפלסטינית והארגונים לבין ישראל, כך שישראל תהיה מחוייבת להפסקת אש כמונו. אנחנו רוצים לשים קץ לאלימות".

 

שר ההסברה הפלסטיני, נביל עמרו, אמר שבהודנה הנוכחית "הוכח שיד אחת אינה מספיקה כדי למחוא כפיים", בכוונו לכך שאין די בהסכמה פנים פלסטינית על הפסקת אש. הוא ציין שהמגעים בין הרשות לחמאס נמשכים.

 

גם שר העבודה הפלסטיני, ע'סאן ח'טיב, אמר שמתנהלים מגעים בין הרשות לארגונים הפלסטינים במטרה "להציל את הפסקת האש". הוא הזכיר כי במהלך ההודנה, "שבה קיבלו הישראלים תקופת ביטחון חסרת תקדים לא היתה ישראל מחוייבת, והמשיכה בפעילותה הצבאית, דבר שהוביל להידרדרות הנוכחית".

 

"ישראל מנסה למוטט את אבו מאזן"

 

השר נביל עמרו ציין שפעילות צה"ל בשטחים נועדה למנוע מהרשות ליישם את הצעדים שעליהם החליטה בעקבות הפיגוע בירושלים, "שנועדו למנוע את אנרכיית הנשק ולבסס שלטון חוק". 

 

הוא האשים את ישראל בניסיון להביא להתמוטטותה של ממשלת אבו מאזן: "גינינו את הפיגוע והתכוונו לנקוט בצעדים, אבל הגיע החיסול הישראלי ופגע בכך קשות, מה שמוכיח שישראל לא התכוונה לתת לנו את המרחב לפעול. משמעות הדבר היא שישראל פועלת להביא להתמוטטות ממשלת אבו מאזן".

 

שר ההסברה הפלסטיני קרא לגורמים בינלאומיים ובייחוד לארה"ב להתערב כדי להציל את מה שנותר ממפת הדרכים. עמרו גם קרא לארה"ב לשגר מייד פקחים בעלי סמכויות נרחבות: "כששמי הגדה מלאים במסוקים ישראלים ובשטח יש פעילות צבאית אינטנסיבית ללא קווים אדומים זה יפגע בכל מאמץ להוביל לרגיעה".

 

לגבי אפשרות שכל מנגנוני הביטחון יעברו לניהולו של אבו מאזן אמר עמרו שהעניין יידון בישיבות הפנימיות, במטרה להביא לשיתוף פעולה בין המנגנונים.


פורסם לראשונה

 

בהכנת הידיעה השתתפה סוכנות רויטרס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נמשכים המגעים עם החמאס. אבו מאזן
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
שגם ישראל תהיה מחוייבת. שעת'
צילום: רויטרס
צילום: אל ג'זירה
יד אחת לא מספיקה למחוא כפיים. עמרו
צילום: אל ג'זירה
צילום: איי פי
כיצד ינהג ערפאת?
צילום: איי פי
מומלצים