שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ועדת הבדיקה: "בן רפאל אינו ראוי לחנך רופאים"
  לאחר שהוחלט לא להעמידו לדין התראיין מומחה הפוריות ל"ידיעות אחרונות" וטען: לא היה דופי בתפקודו. חברי הוועדה שבדקו את תפקודו: הוא פעל בצורה לא מקצועית, לא אתית וסיכן את המטופלות שלו. זה שלא שמגישים נגדו כתב אישום עדיין לא עושה אותו זכאי". בן רפאל: "שונאי ממשיכים את מחול השדים"

  בצעד נדיר כינסה היום (ב') ועדת הבדיקה שמונתה לחקור את פרשת הביציות, ומתחה ביקורת פומבית על דברים שפירסם בסוף השבוע מומחה הפוריות פרופ' ציון בן רפאל בראיון ל"ידיעות אחרונות".

   

  יו"ר הוועדה, פרופ' שלמה מור יוסף, אמר: "אנחנו חושבים שפרופ' בן רפאל פעל בצורה לא מקצועית, לא אתית ולא על פי אמות מדיה רפואיות. הוא סיכן את חייהן של הפציינטיות שלו ולא טיפל בהן כראוי. כל המומחים קבעו כי הוא נתן טיפול שאינו סביר. זה היה שזור בחוות הדעת שלהם. הוא סיכן את בריאותן של חמש נשים ואנחנו חושבים שעצם העובדה שהיה מעורב אלמנט כספי בנושא זה השפיע עליו".

   

  חבר הוועדה, ד"ר הלפרין, הוסיף ואמר כי לא יעלה על הדעת לסכן מטופלת אחת כדי לעזור למטופלת אחרת.

   

  "אינו ראוי לשמש כמחנך"

   

  כעסם של חברי הוועדה יצא בעקבות טענותיו של בן רפאל בראיון כי בתום חקירת הפרשה הוא נמצא זכאי, שחברי הוועדה לא הבינו את מעשיו כראוי וכי כל פרשת הביציות היא עלילה שנרקמה נגדו על ידי אויביו.

   

  בתגובה ביקשו להדגיש חברי הוועדה להדגיש שבן רפאל לא נמצא זכאי ושתפקודו היה לא מקצועי ומסוכן לחולים. "זה שלא שמגישים נגדו כתב אישום עדיין לא עושה אותו זכאי, הוא כשל בטיפול בחולות שלו בכל הפרמטרים".

   

  במסיבת העיתונאים אמרו חברי הוועדה כי פרופ' בן רפאל אינו ראוי לשמש כמחנך לרופאים ולא כמנהל מחלקה בבית החולים ציבורי המחנך סטודנטים ומתמתחים.

  "הוא אינו ראוי לחנך דור של רופאים ולנו חשוב להביא זאת לידיעת הציבור", אמר פרופ' מור יוסף, המשמש כמנכ"ל בית החולים הדסה עין כרם בירושלים.

   

  עוד יצאו חברי הוועדה נגד דבריו של בן רפאל לגבי השתתפותם בגוף הבודק. הם אמרו כי נבחרו לתפקיד לאחר קשיים רבים למצוא רופאים שיסכימו לשבת בוועדה, וציינו כי חברותם הייתה על דעתו של בן רפאל, ואין זה ראוי שיביע כעת ביקורת על השתתפותם ולא ישלים עם מסקנותיהם.

   

  פרשת הביציות - רקע

   

  פרשת הביציות נחשפה לפני כשלוש שנים בעיתון "הארץ". דווח כי פרופ' בן רפאל עשה שימוש בגופן של פציינטיות שלו כדי להגביר את קצב ייצור הביציות שלהן ברמה של פי שלוש ויותר מהמותר - דבר שעלול היה לסכן את חייהן.

   

  לאחר פרסום הפרשה הוקמה ועדת בדיקה של משרד הבריאות, זאת לאחר שבמשך שנה שלמה לא נמצאו רופאים שיסכימו לשבת בוועדה. בסופו של דבר הוקמה הוועדה בראשותו של פרופ' מור יוסף, פרופ' רבקה כרמי, דיקן באוניברסיטת באר שבע, וד"ר מרדכי הלפרין, מומחה לאתיקה רפואית במשרד הבריאות.

   

  הוועדה הגישה את מסקנותיה לפני כשנה וקבעה כי פרופ' בן רפאל פעל באופן לא סביר ולא מקצועי, וכי בטיפול נכנסו אלמנטים שאינם רפואיים אלא כלכליים.

   

  אולם למרות המסקנות הוחלט לפני כשבועיים בפרקליטות שלא להגיש נגד בן רפאל כתב אישום, בשל חוסר ראיות מספיקות, אלא רק קובלנה משמעתית בפני בית הדין למשמעת של משרד הבריאות.

   

  בן רפאל: "מסיבת עיתונאים ארסית"

   

  פרופ' בן רפאל מסר בתגובה: "גם לאחר שהפרקליטות קבעה באופן חד משמעי כי לא נמצא דופי בטיפול הרפואי שהענקתי למטופלותיי, ממשיכים שונאי האינטרסנטים לנסות ולהקיז את דמי בתקשורת. נדהמתי לשמוע כי יריבי אינם מוכנים לקבל את החלטת הפרקליטות, ומנסים להמשיך את מחול השדים. עם כל הכבוד, אינני חייב דבר לשלושת הרופאים ואינני מתכוון להשתכשך מחדש בביצה אשר מן הראוי לה כי תיבש".

   

  "החוב היחידי שלי הוא לאלפי המטופלות שבזכות הטיפול שלי – ולא בזכות מסיבות עיתונאים ארסיות – זכו לאושרן. בפניהן אני מישיר מבט בגאווה רבה לאחר המסקנות החד משמעיות של הפרקליטות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: הדר כהן
  פרופ' ציון בן רפאל. מסיבת עיתונאים ארסית
  צילום: הדר כהן
  מומלצים