שתף קטע נבחר

סיור בעמק נהר ההדסון

יוסף ג'קסון ביקר בעמק המשתרע בצפון מדינת ניו יורק. סייר ב'דרך היין', קפץ לוודסטוק, ה'מכה' של ההיפים, והתבשם מהאווירה של המאה ה-17 בישובים שהקימו החלוצים ההוגונוטים

ההוגונוטים וודסטוק יקבים איך מגיעים 

מי מאיתנו לא היה רוצה לשחזר את תקופת הנעורים התמימה של נערי ונערות הפרחים, שהיו בטוחים במהלך שנות האימה של מלחמת וייטנאם שבעזרת סמים, סקס ורוקנ'רול הם יוכלו לשנות את העולם.

 

ההתכנסות הכי גדולה והכי מפורסמת שלהם נערכה ב-1969, בוודסטוק שבצפון מדינת ניו-יורק, באזור שבו שוכן מותג אמריקני אגדי נוסף - סוכנות של המפעל המייצר את אופנועי 'הארלי דייוידסון'. זהו מסע אל שני סמלי החופש האמריקני, שהפכו מזמן למיתוס, שהתבטא בין השאר בסרט EASY RIDER, שצולם גם הוא ב-1969 והנציח את מסע האופנועים של פיטר פונדה ודניס הופר במרחבי אמריקה של אז.

 

באותו אזור התיישבו במאה ה-17 ההוגונוטים, שנמלטו מרדיפות הדת באירופה והקימו את היקבים הראשונים בעמק ההדסון. נתחיל באטרקציות הממתינות לכם בעיירות שבהם התיישבו פליטי הדת הפלמים והצרפתים, נמשיך במסע אל העבר הלא רחוק של סוף שנות ה-60 ונקנח בסיור ב'דרך היין'.

 

 

ההוגונוטים

 

סיור ברחוב העתיק ביותר בארצות הברית

 

ההוגונוטים הקימו מקומות ישוב בצפון מדינת ניו-יורק על אדמה שרכשו מהאינדיאנים המקומיים לאורך נהר ההדסון ונהר וולקיל. מתוך ששת הבתים הראשונים שנבנו קרוב למועד ההתיישבות, ב-1678, נותרו חמישה עד היום, ובהם מתגוררים בשינויים מעטים יחסית הצאצאים של אותם חלוצים.

 

הפליטים ההם לא יכלו להעלות על דעתם כמובן שמקומץ נרדפי דת שהקימו ישובים מוכי מחלות ועוני, תצמח לאחר כמה מאות שנים המעצמה הגדולה ביותר בעולם.

 

קינגסטון היא העיר הראשונה שבה ראוי לעצור. היא נמצאת סמוך לכביש I-87 וקל לעקוב אחרי השלטים המובילים אליה. יש בה עירוב של בתים עתיקים משומרים ומשופצים, שמרביתם נבנו בסוף המאה ה-18, כאשר העיר שימשה אתר חשוב במלחמת העצמאות האמריקנית. בשני מרכזי המבקרים של העיר נמצא חומר הסברה רב על העיר וסביבותיה ועל מסלולי ההליכה המומלצים בקינגסטון עצמה, כולל אוטובוס עתיק המוליך תיירים מזדמנים במסלול ההיסטורי של העיר.

 

בין האטרקציות של העיר:

 

הכנסיה ההולנדית הראשונה, שנבנתה ב-1659 ואחר-כך נשרפה ונבנתה מחדש ב-1700. קבור שם המושל הראשון של מדינת ניו-יורק, ג'ורג' קליינטון, ששימש גם כסגן נשיא של ג'פרסון ומדיסון.

 

מוזיאון החשמליות והכרכרות העתיקות באיסט סטרנד 89, ממנו אפשר לצאת לסיור רכוב ברכב המתחזה לחשמלית עתיקה באתריה השונים של העיר קינגסטון.

 

RONDOUT LIGHTHOUSE - מגדלור שנבנה ב-1913 והפך למוזיאון נלווה של מוזיאון הנהר הדסון, בו יש מסמכים רלוונטיים להיסטוריה של המגדלור.

 

מי שרוצה לחוות הפלגה על ההדסון מוזמן להצטרף לשיט של שעתיים, שמבקר באתרים לאורך הנהר.

 

העיר השניה שמומלץ לבקר בה בגלל העבר ההיסטורי המשומר שלה היא ניו-פלאץ'. כאן ניתן להצטרף לטיול רגלי ברחוב העתיק ביותר בארצות הברית. בסיור, שיוצא מבית האגודה ההיסטורית של ההוגונוטים בשדרת ברודהד 18, מראים ומסבירים על תולדות בתי האבן העתיקים.

 

 

 

חזור למעלה
וודסטוק

 

נוסטלגיה פסיכדלית ואופנועים

 

עכשיו נתפנה לעבר הקרוב, אל וודסטוק, כשנעלה על הכביש המתפתל סביב מאגר המים המרשים 'אשוקן', שנמצא בתוך הרי הקייטסקיל. הכביש HWY-28 מתפצל ודרך HWY-375 תוביל אתכם לכפר החמוד על בתי העץ שלו. אבל הכינוס הפסיכדלי באוגוסט 1969, שהפך לאגדה, לא נערך בכפר וודסטוק עצמו, אלא בנקודה המצוינת באמצעות אנדרטה הנמצאת כ-100 ק"מ מדרום-מערב לוודסטוק עצמה. המקום המדויק נמצא בצומת הדרכים הרדו-ווסט שור, בחווה של האדון מקס יאסגור.

 

על העבר ההיפי של המקום יעידו גם היום החולצות הפסיכדליות ושאר המזכרות בחנויות ובגלריות לאמנות שממלאות את המקום. כאן כנראה עדיין לא התאוששו מהתקופה שבוב דילן, ג'ימי הנדריקס ומוסיקאים אחרים נהגו לשוטט ולהופיע באזור.

 

לא רחוק משם תיתקלו על אם הדרך בחדר תצוגה מרשים של אופנועי 'הארלי דייוידסון' האגדיים. מלבד תצוגה נוצצת של האופנועים החדישים, יש באולם גם תערוכה על תולדות המפעל מתחילת המאה שעברה, כולל האופנועים העתיקים, וחובבי הז'אנר יוכלו לרכוש במקום את כל האבזרים הנלווים לרוכב אופנוע אמיתי, החל מבגדי עור וכלה במכלול שלם של תיקים, חולצות, מגפיים וכו'.

 

 

 

חזור למעלה
יקבים

 

הקדימו את קליפורניה ב-100 שנה

 

ההיסטוריה של יקבי עמק ההדסון תואמת כמעט לחלוטין את תולדות ההתיישבות האמריקנית. קפטן הנרי הדסון, שהפליג ב-1609 לאורכו של הנהר הקרוי כיום על שמו, חזר לאירופה והודיע חגיגית שסביבות הנהר היפה הזה בהחלט ראויות להתיישבות. המהגרים מאירופה שהגיעו לעמק החליטו שמה שנחוץ בארץ המובטחת החדשה הוא איזה משקה ענבים עסיסי, ואם אפשר שיהיה גם אלכוהולי.

 

ההוגונוטים היו הראשונים שנטעו כאן כרמים, כבר ב-1677, בעיירה ניו-פאלץ' במחוז אלסטר, כמעט 100 שנה לפני שמישהו בקליפורניה חלם על יין. רוב היקבים שהוקמו אז נועדו לצריכה משפחתית. רק ב-1827 הופיע אדם בשם רוברט אנדרהיל, שראה ביין צורך חיוני שניתן להשתמש בו גם לשיווק ולמסחר. הוא הביא מאירופה ענבי יין, ואחרי השתלות והרכבות מרובות שנמשכו כ-20 שנה, הגיע לענבי יין איכותיים שהתאימו לאקלים הלח בצפון אמריקה.

 

הראשון שייסד יקב במחוז אלסטר, בשנת 1845, היה וויליאם קרומוול, שהיה כנראה מצאצאיו של המורד הבריטי אוליבר קרומוול. גיסו, אנדרו קייווד, היה זה שטיפח זן חדש של ענבי יין שנקרא 'דאצ'ס'. היקב הקרוי על שמו של אותו קייווד קיים ומייצר יין עד היום.

 

אבל היקב המסחרי הראשון בעמק ההדסון, שהוקם ב-1837, הוא JACQUS BROTHERS WINERY, שנמצא ופועל עד היום בוושינגטונוויל. ביקב, בו עדיין קיים המבנה המקורי מפעם, מתקיימות מדי סופשבוע תערוכה ומכירה של היינות השונים המשווקים בו. דוכן לטעימת יין מוצב בכניסה ולהקה מקומית מנגנת שירי עם אמריקניים. ביקב מציעים סיור מודרך במרתף וטעימות תמורת חמישה דולרים לאדם. היינות בהם גאה היקב הזה יותר מכל הם קברנה סוביניון, מרלו ושארדונה.

 

סיור בדרך היין

 

היום פועלים באזור עמק ההדסון לא פחות מ-20 יקבים. 'דרך היין' מציעה ביקורים שחלקם מכסים היסטוריה שנמתחת לאורך 300 השנים הקשורות בנסיונות לגדל ענבי יין לאורך עמק הנהר. מדובר בביקור בתשעה יקבים פעילים השוכנים בין הרי שאוואנגונק ונהר ההדסון, במחוזות אורנג' ואולסטר. הדרך עצמה זרועה מסעדות טובות, נוף יפהפה ושאר אטרקציות הממתינות לכם.

 

היקב הראשון בו נתחיל את טיולנו לאורך 'דרך היין' נמצא כ-90 ק"מ צפונית לניו-יורק ונקרא וורוויק. אחריו נגיע ליקב העתיק ביותר, ליד העיירה הקסומה וושינגטונוויל, עליו כבר סיפרנו. כדאי לעצור בכניסה לעיירה ולהתבונן באגם הקטן, או ליתר דיוק בשלולית היפה עם שושנות המים ועצי הערבה הבוכיה, הניבטים מגשר הכביש עוד לפני שמגיעים ליקב עצמו.

 

במחוז אלסטר ימתין לכם יקב נוסף, בולדווין. גם כאן יציגו בפניכם מגוון גדול למדי של יינות קברנה סוביניון, מרלו, ריזלינג וגם פינו נואר ושמפניה. הכתובת המדויקת: רח' הארדנבורג 176, פיין בוש.

 

העיירה הוויקטוריאנית פיין בוש, השוכנת למרגלות ההרים, נהנתה בדורות האחרונים מרנסנס מסוים. נפתחו בה לא מעט חנויות לעתיקות והבתים הישנים שופצו. גם הנוף המשתנה כל עונה ראוי לתשומת ליבם של בעלי הנפשות הרומנטיות - מצבעי אדום וזהב בסתיו, דרך המראה הלבן שלובש האזור בחורף ועד הצבע הירוק בו מתכסים באביב היערות שעל ההרים מסביב.

 

לא רחוק משם נמצאים יקב 'וויטקליף' ויקב 'גארדינר'. בעיירה ניו-פאלץ' פועל יקב 'ריבנדל', שמעיד על עצמו בצניעות ראויה ש"אם צריך לעצור בכלל ביקב כלשהו בעמק ההדסון, מוטב שזה יהיה אצלנו". גם פה מציעים סיור וטעימת יינות. הכתובת: רח' אלבאני פוסט 714. אם כבר ניו-פלאץ', אפשר לפקוד גם עוד יקב מקומי, 'אדאייר'.

 

לא מעט מבקרים נוהגים לבוא מדי פעם לנפוש ב-MOHONK MOUNTAIN HOUSE, פונדק בן כ-100 שנה הנמצא על שפת אגם כחול ויפה. אפשר כמובן לא לשהות במקום אלא פשוט לטייל בסביבתו וליהנות מהנוף.

 

אתר טיולי 'דרך היין', (טלפון: 2494- 255 - 845).

 

חזור למעלה
איך מגיעים

 

אם שותים לא נוהגים

 

כדי להגיע למסלול הטיול שתואר כאן, עולים על כביש NY THRUWAY STATE ויוצאים ביציאות ה-16, ה-17 וה-18. כאשר תעלו על מסלול 'דרך היין' תראו שלטים שינחו אתכם מיקב אחד לשני.  הערה בונה: רק תיזהרו בדרך חזרה למנהטן. מרוב טעימות אתם עלולים לנהוג בעליזות יתר, לכן עדיף שתפקידו את ההגה בידי מישהו שלא שתה.

 

חזור למעלה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
וודסטוק. עוד לא התאוששו מהתקופה שג'ימי הנדריקס נהג להופיע באזור
צילום: יוסף ג'קסון
עמק ההדסון. היום פועלים באזור לא פחות מ-20 יקבים
צילום: יוסף ג'קסון
צילום: איי פי
MOHONK MOUNTAIN HOUSE. פונדק בן 100 שנה על שפת אגם
צילום: איי פי
מומלצים