שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בשרים שפג תוקפם נארזו מחדש ונמכרו כטריים
  קניתם בשר טרי? לא בטוח שהוא אכן כזה: משרד הבריאות מצא מוצרי מזון שפג תוקפם על מדפי רשתות השיווק וחשף מערכת משומנת של החזרות בשר מהחנות ליצרן, שארז מחדש מוצרים ישנים והדביק להם תאריך תפוגה חדש. בעקבות הממצאים תחוייבנה רשתות השיווק להשמיד מוצרים שפג תוקפם או לייעדם למזון לבעלי חיים

  החל מיום ב' הקרוב יאסור משרד הבריאות על רשתות השיווק להחזיר לחברות בשר ודגים מוצרי מזון שפג תוקפם. המשרד קבע כי את מוצרי הבשר והדגים שפג תוקפם יש להשמיד בתחום רשת השיווק או לייעד לשימוש אחר, למשל כמזון לבעלי חיים, באישור רופא וטרינרי איזורי.

   

  צעד זה של משרד הבריאות נועד למנוע מיחזור לא חוקי של מוצרי בשר ודגים פגי תוקף שאינם ראויים למאכל אדם. מדי חודש, טוענים במשרד הבריאות, מצטברים
  ברשתות השיווק ובשווקים כמויות גדולות של מוצרי בשר ודגים שפג תוקפם. פקחי שירות המזון והתזונה מצאו פעמים רבות מוצרים אלה שוב במפעלים, כאשר התאריך האחרון לשיווק שונה והמוצר קיבל אורך חיי מדף חדש, לעיתים אף למשל שנה נוספת.

   

  לדברי ד"ר הרברט זינגר, מנהל היחידה הווטרינרית במשרד הבריאות, הפכה תופעת ההחזרות בתקופה האחרונה ל"מכת מדינה", בשל המצב הכלכלי. "קיימת תעשיה בלתי חוקית שהופכת מוצרי מדף פגי תוקף למוצרים נרכשים", אומר זינגר.

   

  וכך פועלת השיטה: מוצרים פגי תוקף מצטברים ברשתות השיווק. אלו מועברים למחסני הקירור. משם, מועברים המוצרים פגי תוקף למפעלים קטנים, שם מוחלפת האריזה הישנה בחדשה, יחד עם תווית פג תוקף חדשה לתאריך חדש. המוצר "המשופץ" מוחזר לרשת השיווק, ונמכר כמוצר חדש על המדפים.

   

  כבר לפני שנתיים מצאו נציגי משרד הבריאות מוצרי בשר בחברת זוגלובק בהם הוחלפו תאריכי התוקף בכוונה להחזירם למדפים. נציגי משרד הבריאות שערכו ביקורת בחנות ג'מבו שבצומת גלילות, מצאו כי במוצרים רבים הודבקו תאריכי פג תוקף חדשים על גבי התאריכים הישנים.

   

  גם בחנות "מגה" בנתניה נמצאה לאחרונה סחורה פגת תוקף במחסן, שהושמה יחד עם מוצרים טריים העושים את דרכם למדף. במשרד הבריאות נאספים ראיות אודות שני מפעלים נוספים, שם נמצאה עדות להחלפת אריזות למוצרי מזון פגי תוקף.

   

  "המטרה שלנו היא להפסיק לאלתר את שוק מוצרי הפג תוקף בשיטות שונות בהם מנסות הרשתות להפכם למוצר חדש", אומר זינגר, "לא נאפשר שום החזרה של מוצר כזה מהרשת לתוך המפעל".

   

  תגובות

   

  רני רהב, דובר חברת זוגלובק: "חברת זוגלובק עומדת בכל התקנים והתקנות המחמירים של משרד הבריאות והשירותים הווטרינרים. זוגלובק עובדת בפיקוח צמוד של רופאים ופקחים ממשלתיים של השירותים הווטרנריים".

   

  אילן גבאי, ע. דוברת הריבוע הכחול בעלת מגה: "ברשת מגה קיים נוהל המחייב הסרת מוצרים מהמדפים בסמוך למועד התפוגה. מוצרי הבשר שמוסרים מהמדף מושמדים על-ידי נציגי החנות ווטרינר החברה. זאת, על מנת להבטיח ללקוחות מוצרים איכותיים וטריים".

   

  תמי גבצו, דוברת קלאב מרקט בעלת רשת ג'מבו: "הרשת מכבדת תמיד את נהלי משרד הבריאות ותמשיך לכבד ולפעול על-פי הנהלים הקיימים או החדשים של משרד הבריאות. הרשת אוסרת לחלוטין החזרת מוצר שפג תוקפו למדפים. המקרה הספציפי אינו ידוע ואנו מקפידים לפעול על-פי הנוהלים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  בשר. יושמד או ישמש לבעלי חיים
  צילום: איי פי
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים