שתף קטע נבחר

המפכ"ל על מסקנות ועדת אור: נגבה את אנשינו

אהרונישקי דחה את הביקורת של ועדת אור: "התרבות שלנו היא תרבות אמת, ומעולם לא ברחנו מתחקיר". לדבריו, נלמד את הדו"ח ביסודיות. זעם במחוז הצפוני: ירקו לנו בפרצוף

תחושה קשה מאוד שוררת במשטרה בעקבות פרסום מסקנות ועדת אור. במסיבת עיתונאים שערך מפכ"ל המשטרה, שלמה אהרונישקי, אחר הצהרים (ב'), הוא הבהיר כי המשטרה תמשיך לגבות את אנשיה שהוזהרו על ידי הוועדה.

 

לצד אהרונישקי ישבו במסיבת העיתונאים קצינים בכירים במשטרה. אהרונישקי אמר כי מדובר בדו"ח מורכב ורחב היקף שעוסק במכלול הנושאים של דו הקיום. בנוגע לשאלה אם המשטרה מתכוונת לאמץ את המלצות הוועדה, אמר המפכ"ל כי "מדובר בדו"ח מורכב ולא נכון שאחרי שעה של דפדוף נביע מסקנות בעניין. נבחן ונלמד את הדו"ח בצורה רצינית ועניינית. שלוש שנים לא מסכמים בשעתיים".

 

לדבריו, הוא כבר הנחה את הצוות הבכיר שמינה מבעוד מועד בראשות ראש מחלקת הדרכה וקצין חינוך ראשי, תת ניצב יצחק צור, ללמוד את הדו"ח המלא ביסודיות כדי שיגיש לו את המשמעויות העולות ממנו.

 

בתגובה לביקורת שנמתחה בדו"ח על המשטרה, טען המפכ"ל כי "התרבות של המשטרה היא תרבות אמת, תרבות של תחקיר ומעולם לא ברחנו מתחקיר. גם אם פה ושם כשבודקים לאחור באירועים נקודתיים לא יושמו לקחים זה לא אומר שכל הארגון כארגון לא פועל בתרבות אמת".

 

"מפקדים מהשורה הראשונה"

 

המפכ"ל הבהיר כי "השוטרים והקצינים אז וגם היום פועלים בשליחות המדינה והציבור, ופועלים בסיטואציות קשות ומורכבות". לדבריו, באירועי אוקטובר היו הפרעות סדר קשות במיוחד, "דבר שלא זכור לי בכל שנותיי במשטרה".

 

המפכ"ל ציין כי "מתוך כלל האירועים והפעילות של המשטרה, עיקר העומס נפל על המחוז הצפוני". הוא טען כי "מדובר במפקדים מן השורה הראשונה ואני, כמפקד, יודע להעריך אותם". עוד אמר המפכ"ל כי "שלוש שנים היתה עננה של אי ודאות בקרב אותם קצינים ושוטרים". הוא הוסיף כי דיבר עם חלק מהמוזהרים ובכוונתו לדבר עם כולם.

 

הוא קרא למנהיגים של המגזר הערבי לשמור על איפוק ולהביא להרגעת השטח. "בשלוש השנים האחרונות הראנו עשייה של הפקת לקחים של שני הצדדים". לדבריו, המשטרה קיימה בעבר וגם תמשיך בעתיד לקיים דו שיח עם המגזר הערבי.

 

הוא ציין כי "בעקבות אירועי 2000 שונו דברים במשטרה, בין היתר, בנושא ההדרכתי, בהכשרת שוטרים, שונתה גם תורת ההפעלה, שופרו השירות לציבור ושירותי המשטרה".

 

הוא אמר כי הוא מקווה ומניח שהדו"ח לא ישפיע על תפקוד המפקדים והשוטרים בעתיד. "כולם מבינים את האחריות שמוטלת עליהם", אמר המפכ"ל.

 

זעם במחוז הצפוני: זו יריקה בפרצוף

 

במחוז הצפוני התקבלו מסקנות דו"ח ועדת אור בתחושה קשה. "אני כלל לא מופתע. לרגע לא חשבנו שהביקורת תופנה כלפי מנהיגי הציבור הערבי", אמר ל-ynet קצין בכיר במחוז הצפוני.

 

משעות הבוקר ניכרה בקרב שוטרי המחוז תחושת המתח לקראת פרסום מסקנות הדו"ח. "ברור היה שהאחריות תוטל עלינו, לא על האשמים האמיתיים", אמרו קצינים נוספים.

 

מייד לאחר פרסום המסקנות התקשרו קצינים רבים לחזק את ידיו של תת ניצב משה ולדמן, שלגביו הומלץ להדיחו מהמשטרה. קצינים רבים אמרו כי המלצות הדו"ח והביקורת הנוקבת שנמתחה כלפי תפקוד המשטרה מהווים יריקה בפרצוף. "אתה משרת במדים עשרים שלושים שנה ובסוף ברגע האמת המדינה לא נמצאת שם בשבילך", אמרו.

 

"איך נעמוד היום בצמתים ונפזר הפגנות? אנשים שכחו שהיתה כאן ממש מלחמת עולם. מעניין מי מהשוטרים יסכים לטפל בכך במידה ותסריט כזה יחזור על עצמו?"

 

 


פורסם לראשונה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום חגי אופן
אהרונישקי. "מפקדים מהשורה הראשונה"
צילום חגי אופן
צילום: עטא עוויסאת
המפכ"ל לשעבר, וילק
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים