שתף קטע נבחר

ועדת אור: המפכ"ל הסתיר מידע והפר אמון

ועדת אור דחתה את גרסת המפכ"ל לשעבר וילק כאילו לא ידע על ירי צלפים, וקבעה שהסתיר את המידע מהדרג המדיני משום שחשש מתגובה חריפה

מבין תשעת סעיפי האזהרה שהוכחו נגד המפכ"ל לשעבר, רב-ניצב בדימוס יהודה וילק, אחד מהם שופך אור עגום במיוחד על התנהלותו של מי שעמד בראש משטרת ישראל. מדובר בסעיף שבו נדחתה גרסתו של וילק ונקבע שהוא הסתיר מידע והפר אמון.

 

בתאריכים 2 ו-3 באוקטובר 2000 נעשה שימוש בצלפים של היחידה המיוחדת ללוחמה בטרור (ימ"מ), שירו אש חיה לעבר מפגינים. וילק טען בפני הוועדה שניצב אליק רון, מפקד המחוז הצפוני, לא דיווח לו על ירי הצלפים במהלך אירועי אוקטובר, ורק כעבור למעלה משבועיים, ב-19 באוקטובר, הוא נפגש עם מפקד הימ"מ ושמע ממנו על כך. מייד לאחר-מכן הורה למפקד הימ"מ להעביר את כל הדו"חות בעניין זה לידי הייעוץ המשפטי של המשטרה.

 

עוזר המפכ"ל סתר את עדות מפקדו

 

מפקד הימ"מ הכחיש את טענתו של וילק כאילו הוא הורה לו להעביר את המסמכים הנוגעים לדבר לידי היועצת המשפטית של המשטרה. חברי הוועדה גם לא האמינו לטענת וילק ששמע על כך לראשונה ממפקד הימ"מ. הם הביאו את הנימוקים הבאים:

 

ראשית, באותם ימים היו דיווחים בתקשורת על ירי הצלפים.

 

שנית, הם מסבירים כי המפכ"ל נפגש עם רון ושהה במחיצתו זמן לא-קצר במשך היומיים האלה, והם סבורים שרון - שהתרשמו מאישיותו מאמינותו - לא היה נמנע מלעדכן את המפכ"ל באירוע כה חשוב. 

 

שלישית, רון מיהר לספר על ירי הצלפים לראש השב"כ שפגש ב-3 באוקטובר, ולדברי הוועדה, "אין זה מתקבל על הדעת כי ניצב רון כמס דווקא עניין זה ממפקדו הישיר ובה בשעה גילה אותו לראש גוף ביטחוני אחר".

 

רביעית, עוזר המפכ"ל דאז, ניצב משנה שי עמיחי, סיפר ששמע על ירי מהמפכ"ל כבר בתאריך 4 באוקטובר.

 

חמישית, רון עצמו לא זכר בוודאות אם סיפר לוילק על הצלפים, אבל אמר כי אין זה סביר שלא סיפר לו על כך. 

 

בשל מכלול העדויות והראיות האלה, קבעו חברי הוועדה שאינם יכולים לקבל את גרסתו של וילק בנושא זה.

 

"טענה מוזרה, בלשון המעטה"

 

בדו"ח נכתב כי "פרשה בפני עצמה היא העובדה שגם כשנודע למפכ"ל וילק על ירי הצלפים, לא דיווח על כך לדרג המדיני. אין מחלוקת כי וילק לא מסר לשר לביטחון פנים על ירי הצלפים לאחר שהדבר נודע לו, יהיה המועד בו נודע לו אשר יהיה".

 

וילק טען כי לא עדכן את השר משום שחשב שמרגע שהאירועים נמסרו לבדיקתה של ועדת בירור, הוא אינו רשאי לדבר עם איש עליהם. חברי הוועדה דוחים טענה זו ומגדירים אותה "מוזרה, בלשון המעטה". הם מציינים כי וילק דיבר על אירועי אוקטובר בדיון של צמרת המשטרה, בנוכחות השר, ובישיבה של הממשלה, שבה השמיט דווקא את הפרט הזה. לדבריהם, על פי קו המחשבה שוילק ניסה להציג, אסור היה לו לדון כלל באירועי אוקטובר, ולא הייתה סיבה להשמיט דווקא את ירי הצלפים. 

 

חברי הוועדה מניחים כי "וילק חש שתגובת השר למידע על ירי הצלפים עלולה להיות שלילית ואף חריפה". עם זאת, הם אומרים כי "אי נעימות כתוצאה מידיעה שאינה נוחה אינה יכולה להצדיק את אי מסירתה, כאשר יש לידיעה חשיבות".

 

הוועדה קובעת כי "לנוכח מהותיותו הרבה של המידע, עולה הסתרתו מן הדרג הנבחר בנסיבות העניין כדי הפרתה של חובת אמון שחב הדרג הביצועי לדרג הנבחר, הממונה עליו".


פורסם לראשונה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עטא עוויסאת
וילק. לא דיווח לדרג המדיני
צילום: עטא עוויסאת
צילום גלי תיבון
רון. לא סביר שלא אמרתי לוילק
צילום גלי תיבון
צילום גלי תיבון
בן-עמי. המפכ"ל חשש מתגובתו החריפה?
צילום גלי תיבון
מומלצים