שתף קטע נבחר

ברק הופתע לטובה מהמסקנות, ונשם לרווחה

ראש הממשלה לשעבר התכונן מבחינתו לגרוע ביותר, וציפה שהמסקנות כלפיו יהיו חמורות בהרבה. בינתיים, הוא עשוי בקרוב לסייר יותר במגזר הערבי, אם יחליט על חזרה לפוליטיקה

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק ישב אתמול (ב') בצהרים באחד המלונות הגדולים בירושלים, מרחק לא גדול מבית המשפט העליון, והמתין בדריכות לפרסום מסקנות דו"ח ועדת אור. מקורביו ששוחחו איתו אתמול דיווחו כי הוא נשמע רגוע, אולם כאשר שמע ברק על מסקנות הוועדה באמצעי התקשורת, וכשקיבל את הדיווחים מפרקליטו, הוא הופתע לטובה ונשם קלות לרווחה.

 

ברק התכונן מבחינתו לגרוע ביותר. הוא ציפה כי מסקנות הוועדה יהיו חמורות הרבה יותר, ברוח האזהרות שנשלחו אליו. בכל מהלך העדויות שמסר בפני הוועדה חש ראש הממשלה לשעבר כי חברי הוועדה לא באמת רצו לשמוע ולהשתכנע. תחושת הבטן של ברק היתה כי הפור כבר נפל עוד לפני שהוא החל בכלל להעיד. לכן, כאשר ראה את המסקנות הסופיות, הוקל לו.

 

ועדת אור אולי הוציאה את אהוד ברק "נקי", אך בעיני האוכלוסייה שנתנה לו בבחירות 99' אחוזי תמיכה יוצאי דופן, המגזר הערבי, התמונה שונה לחלוטין. התחושות בקרב רבים במגזר הערבי הן שוועדת אור לא באמת מיצתה את הדין עם האחראים האמיתיים, ומבחינתם האחראי האמיתי לאירועים הקשים באוקטובר 2000 הוא ברק, מי שישב אז בראש הפירמידה של השלטון בישראל.

 

נדמה כי אם יבחר ברק לשוב לפעילות פוליטית, בעתיד הקרוב או הרחוק, הוא יצטרך לעבוד קשה, קשה מאוד אפילו, כדי להשיג תמיכה במגזר הערבי. אמנם לפי המצב הקיים, הבחירות אינן ישירות ולכן לא בוחרים ראש הממשלה אלא רשימה לכנסת, כך שאם יעמדו בפני הבחירה של נציג מהימין מול נציג מן השמאל, סביר להניח שערביי ישראל יבחרו בנציג מהשמאל. אבל אסור לשכוח עם זאת, כי העלבון והכעס שחשים ערביי ישראל כלפי  ברק הוא כה גדול, שספק רב אם השנים הקרובות יספיקו כדי להשכיח אותם.

 

בינתיים, לא תהיה זו הפתעה אם ראש הממשלה לשעבר ייראה בעתיד יותר ויותר בסיורים במגזר הערבי, יירד אל השטח, ויפגוש את מי שהיו תומכיו הגדולים. זאת כמובן, אם יבחר לחזור לפוליטיקה. ברק מסתובב גם היום ברחבי הארץ, גם במגזר הערבי, ואף נהנה, במקומות מסויימים, מחיבה וגילויי הערכה. אלא שכדי לקבל שוב לגיטימציה להיות ראש הממשלה "של כולם", גילויי החיבה האלה אינם מספיקים, ונכונה לו עבודה רבה.

 

בקשת הסליחה של אהוד ברק מבני עדות המזרח עדיין זכורה היטב והערכה במערכת הפוליטית היא כי בקשת סליחה נוספת, בדרך זו או אחרת, בו תבוא. הפעם לא מהמזרחים, אלא מהערבים.

 


פורסם לראשונה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. ציפה לגרוע ביותר
צילום: גלי תיבון
ועדת אור. "חש הקלה"
צילום: גלי תיבון
מומלצים