שתף קטע נבחר

משרד הדתות לא יפורק עד לפתרון בעיית שכר העובדים

לאחר דיון ארוך, מלא בהאשמות וגידופים, החליטה ועדת הפנים של הכנסת כי משרד הדתות לא יפורק, כל עוד לא נפתרה בעיית אי תשלום המשכורות לעובדי המועצות הדתיות. על אף החלטת הוועדה, הודיע הממונה על הפירוק מטעם ראש הממשלה, כי "משרד הדתות יפורק, כי כך רוצה ראש הממשלה"

ועדת הפנים של הכנסת הודיעה הבוקר (יום ד') לממשלה כי לא תאפשר התקדמות בפירוק משרד הדתות ללא פתרון בעיית שכר העובדים במשרד. נציג שינוי בוועדה, חבר הכנסת רוני בריזון, טען כי משמעות החלטת הוועדה הינה הפרה בוטה של ההסכם הקואליציוני .

 

ועדת הפנים אומנם התכנסה על מנת לדון בהחלטת הממשלה לפרק את משרד הדתות, אך  עד מהרה הפך הדיון לבמה לחילופי האשמות וגידופים הדדיים בין משה גפני מיהדות התורה ורוני בריזון משינוי.

חברי הכנסת החלו לדון בפרוק המשרד, כאשר ח"כ גפני הטיח "גנב" בפניו של ח"כ בריזון. האחרון לא נשאר חייב, והגיב בקריאה "מושחתים". לאחר שנרגעו הרוחות, סקר מנכ"ל משרד הדתות, אלי בן דהאן, את מצבן העגום של המועצות הדתיות, שחובן המצטבר מגיע ל-350 מיליון ש"ח.

לדברי דהאן, הסיבה המרכזית לחוב היא העובדה שלמעלה משבעים אחוז מהמועצות המקומיות לא מעבירות על פי חוק כספים המיועדים למועצות הדתיות. דאהן העריך כי המועצות המקומיות חייבות למועצות הדתיות סכום העומד על כ-135 מיליון ש"ח.

אלפי רבנים לא מקבלים משכורות

במסגרת התוכנית הכלכלית החדשה, קוצצו ארבעים מיליון ש"ח מתקציב משרד הדתות. מכיוון שתקציה מועצות הדתיות מורכב מ-60 אחוז כספי מועצות מקומיות, ו-40 אחוז כספי משרד האוצר, גודל הקיצוץ הוא למעשה מאה מיליון ש"ח.

ח"כ גפני טען כי הקיצוץ התקציבי הוביל לכך שאלפי רבנים לא מקבלים משכורת במשך יותר מעשרה חודשים. "משפחות הרבנים המועסקים במועצות הדתיות מגיעות לכדי פת לחם", אמר גפני. 

במהלך דיון הוועדה התברר כי משרד האוצר ומשרד הדתות מתנערים שניהם מהאחריות לתשלום פיצוים ופנסיה לעובדי משרד הדתות והמועצות הדתיות. ח"כ ניסן סלומיאנסקי מהמפד"ל אמר בתגובה לכך כי "אי אפשר להמשיך את ההפרטה מבלי שאף אחד יודע מה יעלה בגורלם של העובדים".

יו"ר הוועדה, ח"כ יורי שטרן מהאיחוד הלאומי, הגדיר את התנהגות משרדי הממשלה כ"פשע מנהלי ואפילו פלילי". לדבריו, אין היגיון בכך שהמדינה חייבת משכורות לעובדיה, ובמקביל לכך מאפשרת להשקיע כספים בפרויקטים שונים. יצויין כי עובדי משרד הדתות פנו לבג"ץ על מנת שיסייע להם בעניינם.

הממונה: משרד הדתות יפורק

 

ועדת מנכ"לים, בראשותו של מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אביגדור יצחקי, החליטה לפרק את משרד הדתות בכמה בשלבים.

בשלב הראשון יועבר אגף הדתות הלא יהודיות למשרד הפנים, ואגף המקומות קדושים למשרד התיירות. על מנת ששלב זה ייצא לפועל, על ראש הממשלה לאשר את ההעברות ולקבוע לוחות זמנים לביצוע.

מנכ"ל משרד הדתות הכחיש פירסומים שונים שטענו כי במסגרת שלב זה יועברו בתי הדין הרבניים למשרד המשפטים, ואמר כי הצעה כזו מעולם לא עלתה.

 

ליאור גולדשטיין, המופקד מטעם ראש הממשלה על פירוק משרד הדתות, הבטיח כי משרד הדתות יפורק, על אף העיכובים. לדברי גולדשטיין, פירוק המשרד הוא הדרך הטובה ביותר לייעול שירותי הדת. "ראש הממשלה מעוניין בפירוק וכך יהיה", אמר.

 


פורסם לראשונה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
גפני: "בריזון גנב"
אתר הכנסת
צילום: אתר הכנסת
בריזון: "גפני מושחת"
צילום: אתר הכנסת
מומלצים