שתף קטע נבחר

פצוע קשה בירי בכיסופים

דיווחים על פלסטינים הרוגים בכפר דרום, בג'נין ובטול כרם. מטען גדול נוטרל הבוקר בציר כיסופים ואחד המחבלים שהניח אותו נהרג

אזרח ישראלי נפצע אחר הצהריים קשה מאוד מירי בעת שנסע במכונית, לא הרחק מצומת כיסופים, שם אירע פיגוע התופת הקשה אתמול בבוקר. האזרח ספג קליע בראשו על הכביש מכפר דרום למחסום כיסופים, ופונה למוצב צה"ל בצומת כיסופים שם טיפלו בו רופאים צבאיים. לאחר מכן הוא הועבר לבית החולים "סורוקה" בבאר שבע.

4 הרוגים

ארבעה פלסטינים נהרגו עד עתה בתקריות בשטחים, ופלסטיני נוסף, חוסיין ברדעייה, תושב צוריף, נפטר היום מפצעיו.
ברצועת עזה ירו בצהריים פלסטינים לעבר כפר דרום. איש כוחות הביטחון הפלסטינים, עבדאללה פרא, בו 24, נהרג ליד מחסום תפוח. יריות נורו גם על מוצב חרצית בגוש קטיף.
עימותים קשים מאוד נרשמו גם בחלק המערבי של העיר טול כרם. מאות צעירים פלסטינים יידו אבנים ובקבוקים לעבר חיילי צה"ל. הפלסטינים מדווחים על פצועים רבים בתקרית והרוג בשם יאסר נביטי, בן 16, שנפגע מכדור בלבו.
ביהודה ושומרון השליכו פלסטינים אבנים לעבר מפקדת התאום והקישור ביריחו, שם השיבו חיילי צה"ל בירי כדורי גומי.
הפלסטינים השליכו גם בקבוק תבערה על ג'יפ של משמר הגבול, בצומת ארם, במעבר בין רמאללה לירושלים. לא היו נפגעים.
שוטרים פלסטינים פתחו הבוקר באש לעבר עמדות צה"ל בדרום גוש קטיף, החיילים בעמדות השיבו באש לעבר השוטרים הפלסטינים. בנוסף נורתה אש לעבר רכב צבאי במעבר קרני. לא היו נפגעים לחיילי צה"ל שהשיבו באש.
הבוקר היו חילופי ירי בחברון, ללא נפגעים. מקורות פלסטינים מדווחים כי מספר בתים ובית ספר בחברון נפגעו כתוצאה מחילופי אש בין צה"ל והפלסטינים. כמה עשרות נערים פלסטינים התפרעו הבוקר במחסום תופח, שבין גוש קטיף לחאן יונס, הם יידו אבנים וצמיגים בוערים לעבר חיילי צה"ל במחסום. חיילי צה"ל הגיבו בירי כדורי גומי.
עימותים התנהלו גם ליד רמאללה בין פלסטינים, תושבי הכפר סילווד, ובין מתנחלים, מההתנחלויות עפרה ושילה.
מקורות פלסטינים מדווחים כי צעיר פלסטיני בן 18 מג'נין, מוחמד מסאד, נהרג בעימותים המתנהלים ליד מחסום ג'למה. אחיו של מסאד נהרג גם הוא בעימותים עם צה"ל באותו מקום, לפני חודש. עד כה נפצעו במהומות הבוקר כמה עשרות פלסטינים.

מטען גדול

חיילי גולני ושריון זיהו הלילה חוליית מניחי מטענים בציר כיסופים-גוש קטיף. הכוח פתח באש לעבר החולייה והרג את אחד המחבלים, חמאד סמירי. המטען היה מסוג "חלול-צורני", והיו בו חמישה עשר קילוגרם חומר נפץ ושלושה רימונים. המטען המתוחכם היה מיועד להפעלה חשמלית, באמצעות חוט חשמל ממרחק. מטען זה אמור להתפוצץ בעוצמה ולפגוע בכלי רכב שעובר במקום. מטען זה נחשב למתוחכם וגדול ביותר לעומת אלה שהונחו בתחילת המהומות.
בסריקות שהתבצעו לאחר מכן גילה הכוח מטען גדול וניטרל אותו בלא פגע. מפקד אוגדת עזה, תת אלוף יאיר נווה, שיבח את הכוח על הפעולה.
כוח צה"ל במוצב חרסית בנווה דקלים שברצועה הרג הלילה שני מחבלים שניסו לחדור לגוש קטיף. חיילי הכוח זיהו ארבע דמויות חשודות ובאמצעי התצפית מצאו כי מדובר בפלסטינים נושאי נשק, המתקדמים לעבר המוצב. הכוח פתח באש לעבר הארבעה.
יריות נורו הלילה לעבר הישוב פסגות, היאחזות נחל אלישע ולעבר מחנה בזק. לא היו נפגעים.
רימון הושלך הלילה לעבר בתי היהודים בשכונת ראס אל עמוד במזרח ירושלים. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.
שלושה ישראלים נפצעו קל מהשלכת אבנים באזור שילה ובאזור גבעת זאב. נהג משאית מזכרון-יעקב התלונן במשטרה, כי בעת שנסע סמוך לפורדיס נופצה שמשת המשאית מאבנים. הנהג לא נפגע.

התקיפה על עזה

צה"ל תקף אמש (יום ב') מספר יעדים ברצועה בעקבות הפיגוע הקשה בצומת כיסופים. מסוקי חיל האויר וספינות טילים של חיל הים ירו עשרות טילים לעבר תשע מטרות של הרשות, תנועת הפתח וכוח 17 ברחבי רצועת עזה. הפעם, בניגוד לפעמים קודמות, לא ניתנה לפלסטינים כל אזהרה מראש בכלי התקשורת או בירי אזהרה סמוך ליעדים.
הטילים פגעו במפקדה של הבטחון המסכל בפיקודו של מוחמד דחלאן. כמו כן היו פגיעות במתקן של הטלויזיה הפלסטינית ובמתקני ממסר ותקשורת, מה שהביא להפסקת החשמל בחלק מרצועת עזה. מקורות פלסטינים מסרו על יותר ממאה פצועים בתקיפה. חלק מהפצועים הם אנשי כוחות הביטחון הפלסטיניים. סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה על הרוג, אולם נראה כי מדובר בהרוג מתקריות קודמות לתקיפה. בגל נוסף תקפו המסוקים מדגם אפאצ'י וקוברה גם ברפיח, חאן יונס ובבית להיא.
אחת הפגיעות היתה לא רחוק ממשרדיו של יו"ר הרשות, יאסר ערפאת. אנשי הבטחון של הרשות ירו בנשק קל לעבר המסוקים הישראלים.
התקיפה באה בעקבות ישיבה של הקבינט המדיני בטחוני, לו הוצגה הערכת מצב של בכירי הצבא, לפיה את הפיגוע בכיסופים ביצעו גורמים השייכים למנגנוני הבטחון של הרשות הפלסטינית.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
התקיפה בעזה. ללא אזהרה
צילום: רויטרס
צילום: דייגו מיטלברג
פצועי הפיגוע בכיסופים
צילום: דייגו מיטלברג
צילום: איי פי
ראש הממשלה ברק בביקור הפצועים בסורוקה
צילום: איי פי
צילום: איי פי
פלסטיני פצוע מהתקפת צה"ל
צילום: איי פי
מומלצים