שתף קטע נבחר

משפחת אחד המחבלים: כולנו גאים בו

במשפחתו של ראמז אבו סאלים, סטודנט מהכפר רנטיס, אחד משני המחבלים שביצעו את הפיגועים, אמרו כי "המעשה שלו הוא תגובה טבעית לפשעים הישראלים". במשפחתו של המחבל השני, סטודנט לספרות, היו כבר יותר מסויגים: "היינו מעדיפים שזה לא היה קורה"

שני המחבלים שביצעו את הפיגוע בצריפין ואת הפיגוע בירושלים אתמול (ג') הם שני קרובי משפחה שיצאו מהכפר רנטיס, מערבית לרמאללה. מהכפר לא עולה בוודאות אם השניים יצאו יחדיו לפיגוע, אך ההנחה היא כי שניהם השתייכו לאותה חוליה.

 

משפחתו של אחד המתאבדים, ראמז אבו סאלים, בן 23, המתינה היום בדריכות לדחפורי צה"ל. "זו שאלה של זמן מתי הצבא יבוא ויהרוס את הבית, אבל זה לא גורע מהעובדה שאנו גאים בו", אמרו בני המשפחה ל-ynet.

 

ראמז היה סטודנט באוניברסיטת אל קודס בביר זית. הוא עבד בעבודות מזדמנות, ועבד בין היתר  עם אביו ששימש כשומר בבית היתום הפלסטיני בא-ראם, בין ירושלים לרמאללה.

 

דודו של ראמז היה הבוקר בבית המשפחה. לדברי הדוד, "ראמז היה צעיר פלסטיני ממוצע שכאב את הפשעים הישראלים. זוהי תגובה טבעית של מי שחווה את הפשעים האלה", הוא אמר ל-ynet.

ראמז היה הבכור במשפחה "והמשפחה כולה גאה במעשה שלו, גם אם זה יעלה בפיצוץ הבית", אמר הדוד.

 

המשפחה עדיין לא פתחה סוכת אבלים, ולא קיבלה עדיין הודעה רשמית מהחמאס על כך שבנה ביצע את הפיגוע. השכנים אמרו כי הסיבה לעיכוב נובעת, ככל הנראה, מהאפשרות הוודאית שהצבא יהרוס את הבית. "אם לאבד את חייו לא הרתיע אותו ואת השאהידים האחרים, אז בוודאי הרס הבית וכל פעולות התגמול של ישראל לא ירתיעו אותו ואת העם הפלסטיני".

 

לדבריו, "ככל שנמשכת מדיניות הטבח, הפשעים של הישראלים, כל העם הפלסטיני כוללו יהפוך לראמז אבו סאלים".

 

"היינו מעדיפים שזה לא היה קורה"

 

לעומת בני משפחתו של ראמז, חלק מבני משפחתו של המתאבד השני, איהב אבו סאלים, בן 19, אמרו שהיו מעדיפים ש"המקרה לא היה קורה". איהב היה עצור בעבר שלושה חודשים במעצר מינהלי בישראל והיה סטודנט לספרות באוניברסיטת ביר זית.

 

בני המשפחה התחמקו מהשאלה האם הם גאים במעשה. לדבריהם, "היינו רוצים שלא יהיה כל המצב הזה שבו אין לצעירים תקווה. אנו רוצים שלום, אבל שלום אמיתי שמתבסס על צדק ושוויון ולא שלום שמתבסס על גזילת זכויותיו של צד אחד", אמר דודו של אביו של איהב.

 

לדבריו, המשפחה קיבלה את הידיעה על כך שבנם ביצע את הפיגוע מחיילי צה"ל שבאו הבוקר, עצרו את אב המשפחה בשנות ה-50 לחייו ואת אחיו הבכור של המתאבד. לדברי הדוד, החשש של המשפחה כעת הוא "שיהרסו למשפחה את הבית".

 

לדברי הדוד, מעשים אלה "הם תוצאה של הלחץ הגובר על העם הפלסטיני ועל הצעירים שלנו. ככל שגובר הדיכוי של הגיבוש, כך קורים אירועים כאלה. הילדים האלה לא ראו יום טוב אחד בחיים שלהם, ואם יימשך המצב יהיו עוד הרבה אירועים כאלה, למרות שאנו לא רוצים זאת", אומר הדוד.

 

ייתכן שראש החמאס ברמאללה אחראי  

 

במערכת הביטחון אומרים כי האיש העומד בראש תשתית החמאס ברמאללה הוא השייח איברהים חאמד, המבוקש מזה זמן רב על ידי ישראל. לפי אחת ההערכות, ייתכן שהוא עמד בראש ההתארגנות שהוציאה את הפיגועים אתמול.

 

חאמד מוכר כאדם זהיר שנעלם מייד לאחר הפיגועים בהם הוא מעורב. לאחר הפיגוע בסברו למשל, הוא ירד למחתרת ועלה שוב בחומר המודיעיני רק במהלך השנה האחרונה. הוא אחראי להוצאת כמה מהפיגועים הקשים של חמאס מכיוון רמאללה לירושלים ואף להפעלת חוליית טרור ממזרח ירושלים, אשר ביצעה את הפיגועים בקפה מומנט והחדירה מטענים לפי גלילות ולמיכלית דלק בראשון לציון.

 


פורסם לראשונה

 

בהכנת הכתבה השתתף פליקס פריש
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אחד המחבלים המתאבדים, ראמז אבו סאלים
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
לפי הפלסטינים, צה"ל ביצע מעצרים
צילום: איי פי
מומלצים