שתף קטע נבחר

אליק רון: שהערבים ילמדו מויקי כנפו

מפקד המחוז הצפוני לשעבר אמר בעימות עם האשם מחמיד בפני תלמידי תיכון באשדוד: "שום תחושת קיפוח לא הצדיקה התנהגות כמו באירועי אוקטובר. הדרך הלגיטימית היא כמו זו שבה בחרה ויקי כנפו, שהפכתי למעריץ שלה"

"זריקת אבנים זו דרך לגיטימית להביא מחאה? הדרך שבחרה ויקי כנפו זו הדרך הלגיטימית כשרוצים להשיג זכויות", כך הסביר היום (ד') ניצב (בדימוס) אליק רון לתלמידים באשדוד, בעימות עם ח"כ לשעבר, האשם מחמיד, על מסקנות ועדת אור בנוגע לאירועי אוקטובר 2000.

 

העימות נערך בפני כיתות י"ב בבית הספר אנקורי באשדוד. מחמיד, שהציג את האירועים מנקודת המבט שלו, סיפר כיצד שכב על האדמה יחד עם צעירים ישראליים-ערביים באום אל פאחם מחשש שכדורי הצלפים ייפגעו בו. "לא חלמתי שדבר כזה עלול להתרחש", אמר, "הצעירים ששכבו על האדמה חייכו אלי, שאלתי אותם למה, והם אמרו שמגיע לי כי ביקשתי מהם להצביע לאהוד ברק לראשות הממשלה".

 

לדבריו, "הרבה לפני פרוץ המהומות הרגשתי את האדמה מבעבעת, ביקשתי לשוחח עם ברק, אבל הוא סירב ואמר 'יהיה בסדר'. כל מה שקרה באוקטובר לא היה רק בגלל עליית שרון להר הבית, זה היה הקש ששבר את גב הגמל. הדור שלי אולי כבר התרגל ליחס הזה, אבל הצעירים של היום מרגישים רגשי נחיתות, הם מסתכלים על עפולה וחדרה ושואלים עצמם למה לישראלים יש ולהם אין. כן, אני רוצה להרגיש ישראלי אבל לא נותנים לי, ישנה תחושת ניכור גדולה".

 

מנגד הציג רון, אחד הנפגעים המרכזיים מדו"ח ועדת אור, קטע וידאו קצר שהראה את המהומות האלימות. "אין גבול לציניות", אמר, הסתכל לעבר מחמיד, והסביר את הסכנה הגדולה הטמונה ברוגטקה עם אבן, "זה הורג", אמר בקול חד משמעי. "איני מתווכח עם התחושה של הערבים ישראלים, אבל לא הקמנו מדינה כדי שמישהו ישבור אותה, שום תחושת קיפוח לא מצדיקה התנהגות כזאת. תראו את ויקי כנפו, שהפכתי למעריץ שלה, אף גבר לא היה עושה את מה שהיא עשתה כדי להביא את דבר האמהות החד הוריות. אני לא מוכן לקבל תיקון אסון באסון". רון אף ציין כי לדעתו כדי ליצור מצב אחר בארץ, מן הראוי לחוקק חוק ללימוד השפה הערבית.

 

"המנהיגות בחרה בהסתה"

 

לשאלת אחד התלמידות, השיב מחמיד כי אילו המתפרעים היו ישראלים העומדים מול השוטרים, התוצאות היו שונות לחלוטין. "תראו מה קרה בכביש בר אילן", זעם, "יהודים חרדים השליכו מוטות ברזל וחיתולי צואה על שוטרים, והשר אביגדור קהלני בא להתנצל". לרון הייתה תשובה אחרת לגמרי, "אילו יהודים היו קמים לשרוף ולהרוג היינו נוקטים באותה יד קשה נגדם. זה כמו שאנו נאלצים לעיתים לירות ברוצחים ובשודדים".

 

רון הפנה במהלך הדיון אצבע מאשימה כלפי מנהיגים ערבים כמו עזאמי בשארה, "במקום לעסוק בנושאי קיפוח, לפעול בכנסת, הם נוסעים לדמשק או עולים על גבעה וצועקים שאם השוטרים יהרסו להם בית הם ישברו לנו את הרגליים והידיים. המנהיגות הערבית בחרה בהסתה וזה מה שהם עושים עד היום. זה כמו שיגאל עמיר לחץ על ההדק ורצח את רבין, אבל מאחוריו עומדים רבים שעסקו בהסתה".

 

בשלב השאלות, הזמין מחמיד את אחת התלמידות להגיע ולבקר באום אל פאחם כדי להראות לה שאין סכנה במקומות אלה. לשאלה מדוע הונף דגל פלסטין במהלך המהומות, השיב כי "או מתוך הזדהות עם העם הפלסטיני או מתוך רצון ליצור התרסה".

 

בסיום הדיון הציגה הנהלת בית הספר סקר שנערך בין התלמידים בנושא. בשאלה, מי לדעתך האחראי לתוצאות הקשות של אירועי אוקטובר 2000, השיבו 51 אחוז מהתלמידים כי לכל הגורמים מידה שווה של אשמה, 29 אחוז ענו כי הציבור הערבי ישראלי הסית להפגנות אלימות ואילו 9 אחוז מהנשאלים השיבו שמשטרת ישראל לא תפקדה כיאות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עטא עוויסאת
רון. מעריץ של ויקי
צילום: עטא עוויסאת
צילום גלי תיבון
מחמיד. הצעירים חייכו לעברי
צילום גלי תיבון
מומלצים