שתף קטע נבחר

"הקיצוץ ברווחה יפגע קשות בנפגעי תקיפה מינית"

בעקבות תוכנית האוצר לקצץ עשרות מיליוני שקלים בתקציב משרד הרווחה מזהירה מנהלת המרכז לנפגעות תקיפה מינית בת"א כי "פעילות קווי החירום שלנו תצומצם, ונאנסות לא יקבלו מידע חיוני". לדבריה, "הקיצוץ יחזיר אותנו 10 שנים לאחור"

שר הרווחה, זבולון אורלב, הזהיר אתמול (א') כי תוכנית האוצר לקצץ עשרות מיליוני שקלים בתקציב משרדו, עלולה להוביל בין היתר לסגירת ארבעה מרכזים לנפגעות תקיפה מינית מתוך עשרה הפועלים כיום ברחבי הארץ. 

 

מירב דדיה, מנהלת המרכז לנפגעות תקיפה מינית בתל אביב, הגדול ביותר בארץ, אמרה היום כי היא כבר נערכת לקיצוץ של 50% בתקציב המרכז בשנת 2004. "יהיו שעות בהן קווי החירום שלנו, הפועלים כיום 24 שעות ביממה, לא יפעלו. לא יהיה מי שיענה, ויכולים לקרות הרבה דברים קשים", אמרה.

 

לדבריה, "אם תתקשר זו שזה עתה נאנסה, לא יהיה מי שיגיד לה לאיזה בית חולים לגשת, ואילו תרופות לקבל כדי לא להידבק במחלת מין, באיידס".

 

דדיה ציינה כי "החגים הם תקופות מאוד קשות לאלו שנפגעו במשפחה, ארוחות החג מעלות את כל התחושות מחדש, וזה שיש מי שיכול להקשיב, להיות בשבילם, זה מהות כל העזרה. אבל בעקבות הקיצוץ לא ימצאו אותנו נשים וגברים שיהיו להם סיוטים בלילה בגלל הפגיעה שספגו, והם לא יוכלו לשמוע קול שמאשר להם את השפיות בהם הם נמצאים. עבורם זה מאוד קריטי לקבל קול שפוי שלא מגיע משום מקום אחר".

 

היא הוסיפה כי "הקיצוץ עלול להחזיר אותנו עשר שנים לאחור, בכל הקשור למודעות ולפנייה למרכזים. בשנת 1990 היו 2,200 פניות לכל המרכזים, וב-2002 היו 32,000 פניות, מתוכן 10,000 פניות למרכז בתל אביב. אנחנו מפעילים פרויקטים של ליווי נפגעות ונפגעים למשטרה, לפרקליטות, לבתי החולים, ובמקביל עלה אחוז הפניות והבטחון ????במערכת עשיית הצדק. אם יבוצע הקיצוץ, נאלץ לצמצם משרות ולהפסיק פעילות של קבוצות תמיכה בנפגעות ובנפגעים. להם אין מקום אחר לפנות אליו".

 

לדבריה, "המרכז בתל אביב עובד גם כך עם כוח אדם מצומצם, עשר משרות ו-200 מתנדבים ומתנדבות. אם משרד ממשלתי היה מפעיל את המרכז זה היה עולה הרבה יותר, ואז מקצצים במעט שקיבלנו. אבל לממשלה יש סדר עדיפויות אחר, בביטחון לא קיצצו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מריאן הול
"תצומצם הפעילות בקווי החירום"
צילום: מריאן הול
אורלב. ארבעה מרכזים ייסגרו
מומלצים