שתף קטע נבחר

אישור התקציב: לפחות ארבעה שרים מתנגדים לקיצוצים

בעוד ראש הממשלה נחוש לאשר את הצעת התקציב עוד הערב, נמשכת ההתנגדות בקרב שרי הממשלה לקיצוצים המתוכננים במשרדיהם. בשינוי דורשים קיצוץ נרחב יותר בתקציבים המועברים לחרדים ולישיבות

בארבעה משרדי ממשלה מרכזיים - הביטחון, החינוך, הבריאות והרווחה - יש התנגדות עזה לקיצוץ המתוכנן בתקציב 2004. שר הביטחון, שאול מופז, הבהיר כי יתנגד לקיצוץ במשרדו, וכמוהו הצהירו גם שרת החינוך, לימור לבנת, ושר הרווחה, זבולון אורלב.

 

שרת החינוך, לימור לבנת, מתנגדת בתוקף לכוונה לקצץ מיליארד וחצי שקלים מתקציב משרדה. לבנת תבקש לדחות את ההחלטה, עד שיתקים דיון מסודר עם נציגי כל אחד מהמשרדים. במשרד החינוך חוששים שמה שלא יקוצץ מהביטחון - יקוצץ מהחינוך.

 

שר הביטחון, שאול מופז, הודיע שיצביע נגד התקציב, אלא אם יקרו שני דברים: "שלא תהיה פגיעה באנשי הקבע, ושימצאו מקורות ומשאבים, כך שנוכל לתת ביטחון סביר לאזרחי ישראל".

  

לדברי מופז, "התקציב שמונח לאישור לא עונה על צרכי הבטחון של ישראל, גלום בו סיכון בלתי סביר למדינת ישראל בעת הנוכחית. לא נוכל לקיים את רמת הביטחון הנדרשת ולתת מענה לעתיד בתקציב הנוכחי. החלק הכי קשה הוא כוח האדם. אנו עומדים לשחרר 6,000 אנשי קבע. אתם צריכים לדעת שלישראל יהיה מעתה צבא שונה. נפגע גם בתעשיות הבטחוניות שהם תשתית אסטרטגית".

 

מופז תקף את העובדה שפקידי האוצר הם אלה שמחליטים על סדרי העדיפויות הלאומיים, ואמר כי אינו רואה בתוכנית מענה לבעיות של העשירונים התחתונים.

 

שר הבריאות מתנגד לקיצוץ טיפולי ההפריה

 

שר הבריאות, דני נוה, מחה על הכוונה להוריד תרופות מסל הבריאות בעלות של כ-250 מיליון שקלים, לקצץ את מימונם של טיפולי ההפריה בכ-100 מיליון שקלים, ולקצץ בכ-80 מיליון שקלים את תקציב המוסדות הגריאטריים, באופן שייאלץ קשישים לחכות מעל לשנה כדי להיכנס למוסד סיעודי. השר נווה אמר לקראת הדיון בממשלה: "תקציב 2004 פוגע במתן תרופות שמצילות חיים".

 

שר הרווחה, זבולון אורלב, מתנגד לקיצוצים ברווחה ובחינוך. יצביע נגד - אלא אם יקוצץ הקיצוץ בתקציבי הרווחה.

 

שר הבינוי והשיכון, אפי איתם, מתנגד אף הוא: איתם יציג הצעת החלטה הקובעת כי האוצר צריך לקיים דיון מוקדם של לפחות שלושה חודשים עם המשרדים שבהם מבקשים לבצע שינויים מבניים. כמו כן, מתנגד לקיצוצים בחינוך הממלכתי דתי, לקיצוצים בתקציב לכל שירותי הדת בישראל, ולקיצוצים בסיוע בשער דירה לאוכלוסיות חלשות.

 

שר התיירות, בני אלון, מתנגד לקיצוצים הנוגעים למשרד התיירות. אלון טוען כי "ילדים צעירים מגיעים לאוצר, קובעים מה ייסגר ומה לא, מתערבים בכל שטות ופוגעים בפעילות המשרד. הדרך שהוצגה לא מובילה לצמיחה - אלא לצניחה". ישנם סעיפים שבהם הוא תומך, אולם עקרונית הוא מתנגד לתוכנית.

 

שרי שינוי: להפחית שכר הלימוד

 

השרה לאיכות הסביבה, יהודית נאות, מתנגדת לשלושה קיצוצים, שאם לא יבוטלו, תצביע נגד: קיצוצים בהשכלה הגבוהה, סגירת בית החולים פלימן בחיפה, איחוד בתי החולים רמב"ם ובני ציון והקיצוץ בסך 15 מיליון שקל במשרדה.

 

הבוקר התברר כי גם השר לביטחון פנים, צחי הנגבי, מתנגד לקיצוץ במשרדו והשרים ציפי לבני וישראל כץ מהליכוד עדיין לא גיבשו הכרעה סופית לגבי הצבעתם. השר אביגדור ליברמן לא הודיע כיצד יצביע.

 

בסיעת שינוי דורשים בין היתר לבצע קיצוץ משמעותי יותר בתקציבים המועברים לחרדים ולישיבות. כמו כן דורשת המפלגה לא לבטל את הורדת שכר הלימוד באוניברסיטאות ולא לפגוע בחיילים המשוחררים. "אם דרישותינו אלה לא יתקבלו - נצביע נגד. אנחנו בממשלה והחרדים לא, ולא יכול להיות שלא יהיה ביטוי ראוי. צריך להיות שינוי בסדרי העדיפויות. אנחנו לא מוכנים שימשיכו לתת לבחורי הישיבות ויקצצו לסטודנטים ולחיילים משוחררים", אמר ל-ynet שר התשתיות, יוסף פריצקי.

 

בהכנת הידיעה השתתפו דיאנה בחור-ניר, אטילה שומפלבי ואמנון אטד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
השרים נגד שרון
צילום: רויטרס
יתנגד אם הקיצוץ בתקציב הביטחון לא יצומצם. מופז
צילום: עמית שאבי
צילום: משרד החינוך
תדרוש דיון מסודר. לבנת
צילום: משרד החינוך
מומלצים