שתף קטע נבחר

פריצקי: נדרוש דיון בממשלה בשאלת הגז

שר התשתיות מבקש משרון ישקול שוב אם להעביר את הזיכיון לאספקת הגז מידי חברת EMG לחברת בריטיש-גז; חברת מרחב: מי שחשב שנסיים תוך חודש, אינו מבין במה מדובר

שר התשתיות, יוסף פריצקי, תובע לכנס את הקבינט לדיון נוסף בשאלת זהותו של ספק הגז השני לישראל.

 

לפני כחודש החליט ראש הממשלה, אריאל שרון, להאריך את הזיכיון לספק גז לישראל שניתן לחברת ים טטיס ולחברת EMG (שותפות של הממשלה המצרית, אנשי עסקים מצריים וחברת מרחב שבשליטת איש העסקים הישראלי יוסי מימן). התנאי למתן הזיכיון לחברת EMG הוא סיום המו"מ בין החברה לחברת החשמל.

 

בינתיים צוטט שר האנרגיה המצרי  בעיתונות הערבית כאומר, שמצרים אינה מוכנה לספק גז לישראל. בעקבות התערבות הנשיא המצרי מובארק הודיעו המצרים לישראל כי למרות הכל כן ימכרו גז לחברת החשמל. מאז  לא הושג הסכם בין חברת החשמל לחברת EMG.

 

לפיכך, פריצקי מבקש שהקבינט ישקול שוב אם להעביר את הזיכיון לאספקת הגז מידי חברת EMG לחברת בריטיש-גז, בעלת זיכיון לשאוב גז מחוף הים ליד עזה. הזיכיון של בריטיש-גז ניתן על ידי הרשות הפלסטינית. שרון סירב לאשר לבריטיש-גז להפוך לספק השני, מחשש שהכסף שתעביר החברה לפלסטינים ישמש למימון טרור

 

לדברי פריצקי, העיכוב במו"מ עם ספק הגז השני הוא בלתי נסבל וגורם נזק עצום למשק האנרגיה הישראלי. "היינו צריכים כבר להיות כבר במו"מ לא עם הספק השני, אלא עם הספק השלישי. אם עד סוף החודש לא יגיעו חברת החשמל וחברת EMG להסכמה, אדרוש דיון מיוחד בנושא בממשלה או בקבינט", אמר פריצקי.

 

 

חברת החשמל: מו"מ ארוך ומורכב

 

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "המו"מ עם חברת EMG הוא ארוך ומורכב ויימשך עוד חודשים ארוכים, ועם זאת, בימים הקרובים, כפי שהודיע ראש הממשלה, נדע אם ניתן להגיע עמה להסכם עקרונות מיידי, או שנצטרך להחליט החלטות חדשות בנושא".

 

מחברת מרחב נמסר בתגובה: "המו"מ מתקדם במישור הרציני ביותר ולשביעות רצון שני הצדדים. כל מי שחושב שחוזה לאספקת גז טבעי במאות מיליוני דולרים ניתן לסכם בחודש – פשוט אינו מבין במה מדובר. חוזה מעין זה הוא דבר מורכב ולכן לחברת החשמל ולחברת ים תטיס לקח שנה שלמה להגיע לחתימה עליו. אנו צופים שהחוזה עם EMG יצריך הרבה פחות זמן, הן מכיוון שיש תשתית ולא מתחילים מנקודת ההתחלה והן מכיוון שכבר נצבר ניסיון בחברת החשמל".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המכתב המצרי הרשמי ליו"ר חברת החשמל, המאשר את אספקת הגז
צילום: סבסטיאן שיינר
פריצקי. "העיכוב בלתי נסבל"
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים