שתף קטע נבחר

דרישה מיו"ר הכנסת ריבלין לרכך נאום העוסק בשואה

ח"כ ראובן ריבלין המבקר בליטא אמור לשאת שני נאומים המעוררים חשש בקרב השלטונות. ריבלין החליט שלא לחזור בו מהנאומים שכתב, אולם ייתכן שיוסיף שליטא הכניסה באחרונה את אירועי השואה לתוכנית הלימודים במערכת החינוך

שלטונות ליטא הפעילו במהלך סוף השבוע לחץ על יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, לרכך שני נאומים שחיבר העוסקים בתקופת השואה, אותם הוא אמור לשאת בפרלמנט הליטאי ובאתר ההשמדה ביער פונאר.

 

בכירי המימשל בליטא הפעילו לחצים על ריבלין באמצעות גורמים דיפלומטיים, זאת בבקשה שירכך את הביקורת המושמעת על חלקה של ליטא בשואת יהודי אירופה בעת מלחמת העולם השניה. בנאום באתר ההשמדה אמור ריבלין לומר כי "הגרמנים עצמם לא יכלו לרצוח יהודים טוב יותר, רצח עם היה עסק משתלם, הגנבים האלו קיבלו מהמדינה בעלות חוקית על רכוש היהודים ואחר כך זכו לחנינה גורפת".

 

מאז הגעת המשלחת הישראלית לבירה וילנה התקבלו פניות רבות בעניין הנאום. ריבלין התבקש להכניס בנאומו תוספת קצרה לפיה היו ליטאים שהגנו על היהודים בכיבוש הנאצי.

 

גם ראשי הקהילה היהודית בליטא העלו את הבקשה, אולם בהתייעצות שקיימה המשלחת הוחלט שלא להכניס שינויים בגוף הנאומים. למרות זאת הבהירו חברים במשלחת כי יתכן שריבלין יוסיף בסיום נאומו איזכור לכך שליטא עושה בעת האחרונה מאמץ גדול להפוך את אירועי השואה לנדבך בתוכנית הלימודים בבתי הספר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
יו"ר הכנסת ריבלין. נאום העוסק בשואה
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
וילנה. "רצח היה עסק משתלם"
מומלצים