שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הגול העצמי של אריסון
  המחבר, מנכ"ל חברת יחסי ציבור המתמחה בעיצוב דעת קהל, אומר כי הסיפור האמיתי בפרשת שרי אריסון אינו סביב יכולתה של התקשורת לבצע "סיכול ממוקד" באישי ציבור. לדעתו, זהו סיפור על שורה של גולים עצמיים שהבקיעה שרי אריסון לעצמה בזה אחר זה

  "שלי ניצחת" – כתב בסוף השבוע דוברה של קבוצת אריסון, רני רהב, לאשת התקשורת שלי יחימוביץ, והאשים אותה באחריות להחלטתה של אריסון לעזוב את ישראל. אבל הסיפור האמיתי אינו על יכולתה של התקשורת לבצע "סיכול ממוקד" באישי ציבור, אלא על שורה של גולים עצמיים שהבקיעה אריסון עצמה בתחום התקשורתי.

   

  הקו המרכזי שאפיין את ההתנהלות התקשורתית של אריסון בשנה האחרונה היה חשיפה מוגזמת וחסרת הצדקה, שלה ושל חייה האישיים. ההחלטות שקיבלה להגיב אישית בפרשת הפיטורים בבנק הפועלים, לתקוף אישית, באמצעות הדובר שלה, את שלי יחימוביץ, להוביל קמפיין שנוי במחלוקת ("השלום מתחיל בתוכי") ולאפשר לאילנה דיין לצלם ביאכטה שלה, הפכו אותה מאשת עסקים פרטית לאשת ציבור, שחייה האישיים פתוחים בפני כולם.

   

  לא במקרה מעדיפים אנשי עסקים רבים, בעולם ובישראל, לשמור על פרטיותם בקנאות ולהימנע מחשיפה אישית. הם מבינים שהחשיפה הזו אינה בבחינת "דלת מסתובבת" אלא בבחינת "כרטיס לכיוון אחד" – מרגע שאדם מסכים לחשוף בפני כלי התקשורת את חייו האישיים לצרכיו, הוא חשוף לסיקור ולביקורת ציבורית גם כשהנסיבות אינן נוחות לו.

   

  השגיאה הבולטת הראשונה של אריסון הייתה בפרשת הפיטורים בבנק הפועלים. למען הגילוי הנאות, אציין כי שותפי, זיו ברנע, ואני נשכרנו בפרשה זו ע"י
  ועדי העובדים של הבנקים כדי לעורר מחאה ציבורית נגד הפיטורים. ההכרעה האסטרטגית הייתה להכות בבטן הרכה - משפחות אריסון ודנקנר, אבל יש להודות כי הנזק שנגרם ע"י הקמפיין של ועדי העובדים, התגמד לעומת הנזק שגרמה אריסון לעצמה בהתנהלותה בפרשה. במקום להסתפק בהודעה קצרה המגבה את הנהלת הבנק, בחרה אריסון לכנס מסיבת עיתונאים דרמטית שבה התעמתה, בסגנון אישי מאד, עם המבקרים אותה. במקום לאפשר להנהלת בנק הפועלים להתמודד עם המשבר התקשורתי, בחרה אריסון להתחפר עמוק בבוץ.

   

  הטעות הבאה התרחשה כמה ימים לאחר מכן, כשרני רהב, איש יחסי הציבור שלה, הפיץ ברבים מכתב חריף שכתב נגד שלי יחימוביץ, בעקבות הביקורת שלה על אריסון. המכתב הזה עורר את הסיפור מחדש. גם אזרחים שאינם מסכימים עם דעותיה של יחימוביץ ראו באריסון אישה עשירה ושבעה, הפועלת בשיטה של סתימת פיות.

   

  אריסון ניזוקה גם מהקמפיין של "השלום מתחיל בתוכי". יש להניח כי ציפתה שקמפיין המטיף לשלום פנימי וסובלנות יעורר תגובות אחרות, אבל אף ישראלי אינו אוהב שמטיפים לו לשמור על סובלנות ואהבה, בזמן שהוא עושה 30 ימי מילואים בשנה ובקושי גומר את החודש. ההטפה הזו מרגיזה במיוחד כשהיא מגיעה מאשה שמוציאה בחודש על יחסי ציבור, מה שהוא מרוויח בשנה. ובכלל, מי שבוחר להוביל קמפיין "רוחני" מתוקשר, המטיף לציבור כיצד עליו לחיות את חייו, אינו יכול להתפלא כשגם לציבור יש מה לומר לו.

   

   יש להניח, כי הפרשות הקשורות לבן זוגה של שרי אריסון, עופר גלזר, היו מעוררות עניין תקשורתי בכל מקרה. חשדות לעבירות מין חמורות כנגד איש עסקים, הנשוי לאישה העשירה בישראל, מרכיבות סיפורים ש"מוכרים עיתונים". לא ניתן להשתיק סיפור כזה במציאות של תקשורת חופשית ותחרותית. אבל, על השמחה לאיד שבה התקבל הסיפור הזה, הן בציבור והן בחלקים גדולים של התקשורת, יכולה אריסון לבוא בטענות רק אל עצמה.

   

   

   

  יובל פורת משמש מנכ"ל משותף בחברת ספין – מעצבי דעת קהל (בבעלות משותפת עם זיו ברנע)
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המחבר, יובל פורת: שורה של גולים עצמיים
  צילום: צביקה טישלר
  שרי אריסון: יכולה לבוא בטענות רק לעצמה
  צילום: צביקה טישלר
  מומלצים