שתף קטע נבחר

ראש הממשלה שרון לפרס: אולי נוכל שוב ללכת יחד

שורה של מנהיגים ומדינאים באו להיכל התרבות כדי לחלוק כבוד לשמעון פרס בן ה-80. ראש הממשלה שרון רמז לעתיד פוליטי משותף, הנשיא קלינטון חלק שבחים לרעיונותיו וחזונו של פרס והתלוצץ: "התקשית להחזיק במשרה קבועה" - והוא גם זימר. פרס הודה לכולם והדגיש: "אל תתייאשו מהשלום". הנוכחים צפו בסרט על חייו של פרס והאזינו לריטה ושרית חדד

"כשראיתי את כל הערב הזה, הרגשתי רק דבר אחד: היה כדאי". כך סיכם אמש (יום א') שמעון פרס בן ה-80 את החגיגה הגדולה שנערכה לכבודו בהיכל התרבות בתל-אביב, בהשתתפות מאות מנהיגים ומדינאים מכל רחבי העולם. 

 

פרס הודה בחום לאלפי הנוכחים: "אני שמח שבאו כל כך הרבה אנשים לומר: אל תתייאשו מהשלום". הוא פנה לראש הממשלה, אריאל שרון, ואמר לו: "אריק, יכול להיות שזה הרבה יותר קרוב ממה שאתה חושב - וממה שאני מאמין". הוא הדגיש: "אין להתייאש. המדינה הזו טיפסה על פסגות, נעצרה על פי תהום - ויכולה עוד פעם לעלות מעלה מעלה. זה בהישג ידינו".

 

זה היה ערב שבו נשמעו שוב ושוב מחיאות כפיים סוערות, של קהל שהאמין שפרס - ורק פרס - יכול לכנס יחד במדינת ישראל את כל הנוכחים שהיו באולם. כניסתו של נשיא ארצות הברית לשעבר, ביל קלינטון, סחטה את התשואות הרמות ביותר מ-3,000 הנוכחים - אבל גם ראש הממשלה שרון זכה למחיאות כפיים סוערות למדי עם בואו, וכמוהו נשיא ברה"מ לשעבר, מיכאיל גורבצ'וב. 

 

"אני חש כאן בבית", הודה הנשיא לשעבר קלינטון בנאומו מעל הבימה. "איזה מקום מדהים עזרת ליצור. אני מודה לך על תפקידך בכינון עתידה של מדינת ישראל. על עזרתך לבנות עולם של שיתוף פעולה, שגשוג והרמוניה. אנחנו אמנם רחוקים היום מהחלום - אבל זה לא מפחית מכוחו".

 

בהמשך ירה קלינטון שורת בדיחות לעבר פרס: "היית רק בן 29 כשהתמנית למנכ"ל משרד הביטחון של בן גוריון. התחלת לפניי - והחזקת מעמד אחריי". לאחר מכן מנה קלינטון את תפקידיו הרבים של פרס לאורך השנים והתלוצץ: "שר הביטחון, התחבורה, התקשורת, האוצר, ראש ממשלה - יש לך קושי להחזיק במשרה, אבל היו לך חיים מעניינים".

 

קלינטון העיר עוד: "בכל פעם שאני קורא בעיתונות הישראלית על דור חדש של מנהיגים - אני יודע שאראה את שמעון פרס שוב ניצב בראש הרשימה". הוא חלק שבחים לפרס על רעיונותיו לאורך השנים, כמו חזון המזרח התיכון החדש - שזכה לדבריו ללעג בלתי מוצדק. "ממה שראיתי הלילה - אני רוצה להיות בן 80. לא הולם לאחל לך רק עד 120", ציין.

 

לאחר מכן הפתיע קלינטון - ושר יחד עם הזמרת הצעירה ליאל, ומקהלה של 80 ילדים יהודים וערבים, את השיר "IMAGINE" של ג'ון לנון. הקהל מחא כף בהתלהבות לנשיא המזמר.

 

בהמשך הוקרנו לנוכחים ברכות מרחבי העולם לפרס, ובהן דברים שאמרו נשיא צרפת, ז'אק שיראק (שאמר בעברית "שמעון פרס עד 120") ומזכיר המדינה האמריקני לשעבר, הנרי קיסינג'ר.

 

שרון רמז: אולי נשוב לעבוד ביחד

 

ראש הממשלה, אריאל שרון, הפתיע כשבדברי הברכה שלו לפרס שתל רמז פוליטי עבה: "התחושה שלי, שלאיש הזה, האיש שלא נואש, עוד דרך ארוכה ללכת בהנהגת המדינה - ואולי, שמעון, נוכל שוב ללכת יחד, כשלפנינו מטרה משותפת אחת: ביצורה וחיזוקה של מדינת ישראל".

 

ראש הממשלה לא הסתיר את העימות בין השניים ואת הויכוח האידיאולוגי על הסכם אוסלו, "אשר יש הרואים בו הישג גדול ורבים אחרים ואני ביניהם - חושבים שההיפך הגמור הוא הנכון", הדגיש, והוסיף: "שמעון ניסה ולא הרפה, ונראה לי שמאמציו להשיג שלום לא ייפסקו לעולם".

 

שרון הפליג בזכרונות: "הכרתי את שמעון לפני 50 שנה. בן גוריון הציג אותי בפניו. הייתי אז מפקד הצנחנים והיה לי קשר מיוחד והדוק עם בן גוריון מאז הקמת 101. באחד הימים ישבתי מולו בלשכתו בת"א ושמעון נכנס, אני ישבתי בקצה הכסא, כי לשבת מול בן גוריון, תמיד הרגשתי שאתה יכול לכל היותר לשבת בקצה הכסא. מאז נמשכו יחסי עם פרס ויכולתי לעמוד על דרכו והישגיו ולעיתים אכזבותיו ויוזמתו שלעולם אינה פוסקת".

 

אבטחה חסרת תקדים

 

רבים מהמנהיגים נאלצו לעמוד בתור כאחד האדם, ולהמתין לבדיקות הביטחוניות הקפדניות בכניסה לאולם. בשטח נראתה נוכחות שיא של מאות שוטרים ואנשי ביטחון.

 

לאחר שנכנסו כולם, החל הטקס: פרס ישב בשורה הראשונה, לימינו נשיא המדינה, משה קצב, ולשמאלו ראש הממשלה שרון. "סנדוויץ' של ליכודניקים", העיר מישהו בקהל. הנשיא קלינטון קיבל מקום של כבוד בשורה הראשונה - לצידו של שרון.

 

על הבמה הציגו תמונות ענק של האיש, שההיסטוריה שלו נעה בין הכור הגרעיני בדימונה לבין הסכם אוסלו. פרס הצעיר בבלורית שחורה, פרס עם "הזקן", ראש הממשלה דוד בן גוריון. אחר כך היה גם סרט על תולדותיו, והרבה שירים ששרו בין היתר הזמרות ריטה, ליאל ושרית חדד.

 

אחד הקטעים המתוחים בטקס, אירע כשמעל מסך הענק הוקרנו התמונות של פרס מקבל את פרס נובל לשלום עם יצחק רבין - ויאסר ערפאת. ראש הממשלה שרון שמר על ארשת קפואה למראה פרצופו של "הבלתי רלוונטי".

 

במהלך האירוע הציגו טוביה צפיר ואלי יצפאן קטעי חיקוי של שרון ופרס. צפיר אמר לפרס: "כמי שהתפרנס ממך שנים רבות, אני רוצה לאחל לך שתמשיך - ולהעניק לך מתנה - משקפת תיאטרון מאומני ישראל, עבור אנשים שיוכלו לראות מקרוב את מה שאתה רואה תמיד מרחוק".

 

וגם הפגנה היתה: יותר ממאה חברות תנועת "נשים בירוק" הפגינו במרחק מאות מטרים מהיכל התרבות, נגד החגיגות לפרס, האחראי לדבריהן ל"פשע אוסלו". במהלך ההפגנה לא נרשמו חיכוכים.

 

וזה עוד לא נגמר...

 

אחרי האירוע הרשמי המשיכו חלק מהאורחים למסיבה נוצצת שאירגן איש העסקים יוסי מימן בחווילתו בהרצליה. מחר ישתתפו האורחים ביום עיון מיוחד באוניברסיטת תל-אביב, שיינעל בשיח פומבי בין פרס לראש הממשלה שרון.

  

קודם לכן, בצהריים, התקיים טקס חגיגי בבית נשיא המדינה, משה קצב. הנשיא לשעבר גורבצ'וב אמר על פרס ש"הוא כמו עם ישראל, שקיים כבר 3,000 שנה, ועדיין צעיר". נשיא המדינה, משה קצב, אמר כי "שמעון פרס הקדיש את חייו לעם היהודי, תרם רבות לביטחונה, ועשה הכל למען השלום. איש חזון של ישראל, המייצג את מאבקה לביטחון ושלום".

 

פרס עצמו נאם בקצרה ואמר כי בחיים ישנם שלושה שלבים: צעירים עושים טעויות, הבוגרים מתחילים במאבקים, והזיקנה היא הזמן לחרטה. "אבל", אומר פרס, "אני לא מרגיש שום חרטה. אני רוצה להמשיך להיאבק, לעשות טעויות כמו שאפשר במשטר דמוקרטי, למען עתיד טוב יותר".

 

בהכנת הכתבה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
שרון ופרס. יחד?
צילום: מיכאל קרמר
צילום: ערוץ 10
פרס מגיע להיכל התרבות
צילום: ערוץ 10
צילום: ערוץ 10
קלינטון מזמר עם מקהלת הילדים
צילום: ערוץ 10
צילום: אבי כהן
האבטחה הכבדה מחוץ לאולם
צילום: אבי כהן
צילום: ערוץ 2
קתלין טרנר. באה
צילום: ערוץ 2
צילום: ערוץ 2
גורבצ'וב. גם בא
צילום: ערוץ 2
מומלצים