שתף קטע נבחר

דו"ח: הנישואין במסגרת הדת בירידה מתמדת

ארגון "משפחה חדשה" טוען כי ישנה ירידה נמשכת במספרם של הזוגות הישראלים העורכים חתונה על פי מצוות הדת. מספר הזוגות שאינן מתחתנים כלל עולה - כמו גם מספרם של אלה הבוחרים בנישואים אלטרנטיבים

דו"ח של ארגון "משפחה חדשה", המבוסס על בדיקת 500 בני זוג שנישאו בנישואין אזרחיים בחו"ל, מצא כי הרגלי הנישואין והחיים המשותפים בישראל ממשיכים לחוות שינוי משמעותי והתרחקות מהממסד הדתי:

 

  • מספר בני הזוג שאינם מתחתנים כלל עולה: כיום, זוג אחד מכל עשרה חי ללא נישואין
  • מספר הנישאים בחו"ל עלה פי עשרה מראשית שנות התשעים
  • הנישאים בחו"ל מהווים כ-9.3 אחוזים מכלל הנישאים בישראל
  • קפריסין היא המדינה המועדפת על ישראלים המבקשים להתחתן בנישואין אזרחיים

 

לפי הדו"ח, בשנת 2002 נישאו בחו"ל בנישואין אזרחיים כ-6,700 תושבים ישראלים, עליה של 17 אחוז ביחס לשנת 2000.

 

קפריסין נחשבת למדינה הקרובה והנגישה ביותר לנישואין אזרחיים עבור ישראלים, ומציעה גם את המחירים הנמוכים ביותר. בשנת 2002 נישאו בקפריסין כ-4,500 ישראלים.

 

במדינות מזרח אירופה, ובעיקר רוסיה, אוקראינה ורומניה, נישאו כ-11 אחוז מהנישאים בחו"ל, כ-750 ישראלים. בארה"ב נישאו כ-480 ישראלים, אולם חלקם, לפי הנחת ארגון משפחה חדשה, נישאו בטקסים רפורמים או קונסרבטיבים, הנחשבים בארה"ב כנישואים יהודים דתיים.

 

לדברי יו"ר משפחה חדשה, עו"ד אירית רוזנבלום, באיטליה, אשר עד לפני שנה היתה מוקד נישואין תחרותי לקפריסין, הופסק הנוהל בעקבות מניעת אישור הנישואין על ידי הקונסוליה הישראלית המקומית. רוזנבלום טוענת שמשרד החוץ מתכוון לפעול כך גם במקומות אחרים "ובכך לסגור בפני הישראלים את שער הנישואים האזרחיים בחו"ל".

 

ויש מי שלא מתחתנים כלל - ומספרם עולה

 

לפי נתוני הארגון, מספר הנישאים בדרכים אלטרנטיביות, כגון בנישואים רפורמים, קונסרבטיבים או בטקסי נישואים אזרחיים, עלה ב-86 אחוז בעשור האחרון, ובשנה האחרונה נישאו כ-3,550 ישראלים בדרכים אלטרנטיביות.

 

56 אחוזים, המהווים 2,000 בני זוג, נישאו בנישואי חוזה, כלומר חיים משותפים במסגרת חוזה ללא רישום וללא טקס; 28%, כלומר 1,000 בני זוג, נישאו בנישואים רפורמיים; 8.4%, כלומר 300 בני זוג, נישאו בנישואים קונסרבטיביים; 5.6%, כלומר 200 בני זוג, התחתנו בטקס חילוני של ארגון משפחה חדשה; 1.4% בטקסים אחרים.

 

לדברי רוזנבלום, כ-85,000 בני זוג מקיימים משק בית משותף ללא נישואין, ומספרם של תאים משפחתיים אלו עולה מדי שנה. רוזנבלום מוסיפה שבגרמניה זוג אחד מבין שלושה אינו נישא כלל ובשבדיה זוג אחד מכל שני זוגות אינו נישא כלל. "זו תופעה המצביעה על כשל בשיטת רישום הנישואים וכפיית פרוצדורה של נישואין על בני זוג. ישראל אינה שונה מיתר מדינות העולם וניכר כי מהפיכת הנישואים האזרחיים כבר בדרך, גם אם הממסד אינו מודע לכך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
לא לכולם יש טבעת... (אילוסטרציה)
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים