שתף קטע נבחר

התקצוב החריג להתנחלויות - 2.5 מיליארד בשנה

לפי תחקיר עיתון "הארץ", העלות האזרחית החריגה לשנה למתנחל עולה על 10 אלפים שקלים והעלות למשפחה ממוצעת - כ-40 אלף שקל. מדובר בנתונים שאינם כוללים את המחיר הכלכלי של ההתנחלויות למערכת הביטחון

העלות האזרחית החריגה של ההתנחלויות מכספי ציבור מגיעה ל-2.5 מיליארד שקל בשנה. כך חשף היום (ג') עיתון "הארץ".

 

לפי תחקיר העיתון, מאז מלחמת ששת הימים העלות האזרחית נאמדת ב-45 מיליארד שקלים. בנוסף, לפי הנתונים, העלות האזרחית החריגה לשנה למתנחל עולה על 10,000 שקלים, והעלות למשפחה ממוצעת עולה על 40 אלף שקלים. מדובר בחישובים שאינם כוללים את המחיר הכלכלי של ההתנחלויות למערכת הביטחון במשך השנים.

 

לפי העיתון, ההוצאה החריגה על ההתנחלויות לא פורסמה מעולם וממשלות ישראל הסתירו את הנתונים. הנתונים עוסקים רק בתקצוב חריג. כשמדובר בהטבות לקניית דירות לא הוחשבו ההטבות הניתנות בשל המצב המשפחתי למשל, אלא רק ההטבות שלא ניתנו לתושב במרכז הארץ. כך גם בנוגע להוצאה על תשתיות.

 

נתונים נוספים שמפרסם העיתון: העברות לרשויות מקומיות: 700 מיליון שקלים; משרד השיכון - 440 מיליון (השנה מוערכת ההוצאה ב-500 מיליון) כבישים - כ-400 מיליון. עוד עולה כי ההוצאות החריגות לבינוי וכבישים מאז 1967 עומדות על 21 מיליארד שקל.

 

בנוסף, עלות הביטחון בשטחים בזמן עימות עומדת על על 4 מיליארד שקל בשנה. עלות הארכת גדר ההפרדה בשל ההתנחלויות עומדת על 3 מיליארד, וקיצוץ הערבויות בשל ההתנחלויות: 2 מיליארד לשנה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
"יותר מ-10 אלפים שקל לאדם בשנה" (ארכיון)
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים